Nadludzie – przyszłość człowieka w kinie i serialach
Swego czasu omawialiśmy wizję przyszłości w kinie science fiction. Dziś przyjrzymy się temu, jak zmieniają się sami ludzie w różnych filmach i serialach.
Swego czasu omawialiśmy wizję przyszłości w kinie science fiction. Dziś przyjrzymy się temu, jak zmieniają się sami ludzie w różnych filmach i serialach.
Ludzie lubią myśleć o przyszłości i zastanawiać się, co czeka nas jutro. Scenarzyści filmów science fiction puszczają wodzę fantazji, by wymyślić różne, ciekawe wizje przyszłości człowieka, które pokażą, jak zmienimy się i jaka będzie nasza rola. Są to czasem zmiany małe, delikatne, a nie raz mamy do czynienia z skrajnościami czy sztucznym tworzeniem człowieka. W artykule przyjrzę się różnym wizjom.
Cyborg
Mamy do czynienia tutaj z człowiekiem, który częściowo jest maszyną. Przeważnie jest to sytuacja, gdy ludzka część nie może żyć bez wspomagania przez mechaniczną. Prawdopodobnie pierwszą postacią, jaką przychodzi na myśl, jest RoboCop. Ta historia zmasakrowanego policjanta, którego uratowano poprzez zrobienie z niego cyborga. Ciekawie akcentowano w tym filmie wewnętrzną walkę pomiędzy byciem człowiekiem a robotem. Równie interesującym cyborgiem jest bohaterka filmu anime Kôkaku kidôtai, która dzięki temu ma też użyteczne zdolności. Takie, których ociężały RoboCop nie mógł posiadać. W gruncie rzeczy cyborgiem jest też Iron Man w pierwszej części serii, grany oczywiście przez Roberta Downeya Jr - ta postać żyje wyłącznie dzięki specjalnej wstawce w klatce piersiowej, która uniemożliwia dotarcie odłamkom do serca. Jest też w końcu Cyborg, którego poznamy w filmie Justice League. W jego przypadku większość funkcji podtrzymujących życie została podtrzymana dzięki urządzeniom mechanicznym. Zdecydowanie mniejsza jego część pozostaje człowiekiem. Na małym ekranie można tutaj przytoczyć przykłady hitu z dawnych lat - The Six Million Dollar Man.
Mutacje
Jedną z popularnych wizji jest nakreślenie faktu, że wraz z rozwojem człowieka następuje jego ewolucja. Na tym też skupia się komiksowy film science fiction, X-Men. Dowiadujemy się z niego, że mutanci obdarzeni supermocami to następny etap ewolucji człowieka, który docelowo powinien zastąpić zwyczajnych ludzi. Kino zna całą serię przykładów różnych mutacji dopasowanych do przedziwnych wizji przyszłości. Na przykład bohater Waterworld grany przez Kevina Costnera ma skrzela, pozwalające oddychać mu pod wodą. Przypomnijmy sobie też postacie z filmu Total Recall z Arnoldem Schwarzeneggerem, w którym mogliśmy zobaczyć kilka wizji mutacji, czasem niemiłych dla oka.
Genetyczne manipulacje
Czasem, by stworzyć idealnego człowieka, naukowcy zaczynają manipulować w jego kodzie genetycznym, by był on bardziej rozwinięty pod każdym względem. Mowa jest o osobie, która dzięki temu jest lepsza od zwykłego człowieka. Doskonałym przykładem jest Khan z filmów Star Trek II: Gniew Khana oraz Star Trek Into Darkness. Zupełnie nowy rodzaj człowieka, który przez to staje się ambitniejszy i niebezpieczny. Świetnym przykładem jest także film Gattaca, który rozgrywa się w przyszłości, w której genetycy udoskonalają dzieci, zanim te jeszcze się narodzą.
W serialach Star Trek genetyczne manipulacje pojawiały się nie raz. Widzieliśmy więc sytuacje, gdy ludzie dostawali dzięki nim wyjątkowe zdolności (telepatia, telekineza), łączono DNA z innymi rasami (znana sytuacja z Klingonami), a nawet poprawiano system odpornościowy. W Stargate SG-1 można znaleźć urządzenie stworzony przez tzw. Pradawnych, które umożliwia manipulację genetyczną, dającą różne, nadnaturalne zdolności.
Ludzie wyhodowani nienaturalnie
Mowa o ludziach, którzy zostali poczęci w laboratorium w celach eksperymentów lub przeprowadzania innych badań. Często jest to też związane z manipulacją genetyczną, przez co tworzona jednostka staje się kimś potężniejszym od zwykłego człowieka. Wchodzący na ekrany film Morgan jest tego dobrym przykładem. Szczególnie, że ta osoba ucieka i staje się niebezpieczna dla swoich oprawców. W serialu Space: Above and Beyond jest rasa genetycznie tworzonych ludzi, którzy rodzą się w wieku 18 lat. Tutaj też możemy wspomnieć o klonowaniu wraz z modyfikacją - tak, jak choćby w filmie Star Wars: Episode II - Attack of the Clones. Tam żołnierze byli hodowani z przyspieszonym wzrostem i nauczani, by być gotowi do walki.
Superżołnierze
Istnieją też przykłady wizji, w których w różny sposób ludzie są przygotowywani do bycia superżołnierzami. Inny sposób wychowania czy szkolenia przy wsparciu nadzwyczajną technologią, która pozwala osiągnąć zamierzony efekt. Najlepszym przykładem jest film Soldier z 1998 roku. W pewnym sensie ten wariant pokazuje, jak z człowieka zrobić maszynę.
Przebudowanie społecznych norm
Czasem mamy do czynienia nie tylko ze zmianą jednostek, ale całego społeczeństwa, które staje się całkowicie inne poprzez różnego typu działania lub manipulacje. W filmie The Giver ludzie biorą pigułki, które sprawiają, że ich świat pozbawiony jest koloru i emocji; nie ma w nim spontaniczności i agresywnych zachowań, ani wspomnień takich sytuacji. Ta rzeczywistość jest czarno-biała i monotonna. Natomiast w Equals ludzkie emocje są specjalnie wykorzeniane.
Sztuczna inteligencja udaje ludzi
Mamy też wiele przykładów, gdy sztuczna inteligencja nabiera samoświadomości i w różnym stopniu naśladuje ludzi, więc trudno wówczas odróżnić człowieka przyszłości od takiego androida. Seria Terminator doskonale to pokazuje, aczkolwiek tutaj tytułowe Terminatory przeważnie potrafią wyróżnić się swoim zachowaniem. Natomiast w filmie Ex Machina mamy coś z przeciwległego bieguna, co jednocześnie zmusza do myślenia. Prawdopodobnie najlepiej pokazywał to film Artificial Intelligence: AI Stevena Spielberga, który potrafił przekonać do tej wizji i wzruszyć.
Cofnięcie się rozwoju
Są też wizje, w których człowiek nie zmienia się w nadczłowieka, nie ma supermocy czy nadzwyczajnych umiejętności. Wystarczy wspomnieć tutaj o różnych postapokaliptycznych produkcjach, w których zwykle nie widzimy takiego rozwoju ludzkości. Najlepiej tę opcję pokazuje seria Planeta Małp, w której nie jesteśmy najpotężniejszą rasą władającą Ziemią. Rządzą małpy, a ludzie są niewolnikami zamkniętymi w klatkach. Role się zamieniły, a ewolucja zrobiła człowiekowi psikusa.
Morgan od 9 września w polskich kinach.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat