Najciekawsze filmy science fiction i fantasy 2018 roku

Niedługo rozpocznie się nowy rok kalendarzowy, który przyniesie kolejne premiery kinowe. W tym artykule chcielibyśmy Wam przybliżyć te najciekawsze z gatunku science-fiction i fantasy.

Obecny rok obfitował w wiele bardzo dobrych produkcji spod znaku science-fiction i fantasy, choćby fantastycznego Blade Runnera 2049 czy aktorską Piękną i Bestię od Disneya. Kilka widowisk jednak zawiodło fanów, a niektóre przeszły bez echa, jak w przypadku Mumii i The Circle. Kręgu. Jak będzie w przyszłym roku? Poniżej przedstawiamy Wam najciekawsze filmy science fiction i fantasy 2018 roku z gatunku. Mamy nadzieję, że znajdziecie na niej coś dla siebie. Pod uwagę w zestawieniu nie są brane filmy komiksowe, którym będzie poświęcony osobny tekst.

Pomniejszenie

Nowy film Alexandra Payne’a, twórcy Nebraski. Tym razem reżyser sięga po konwencję science fiction pomieszaną z dramatem obyczajowym i komedią. Fabuła filmu skupia się na metodzie opracowanej przez naukowców w celu rozwiązania problemu przeludnienia na planecie. Polega ona na zmniejszaniu ludzi do rozmiarów 5 cali. Główny bohater historii, Paul i jego żona Audrey postanawiają porzucić swoje stresujące życie i dołączyć do nowej pomniejszonej społeczności. Jednak Audrey w ostatniej chwili postanawia zrezygnować. Brzmi interesująco i oryginalnie.

W obsadzie znaleźli się między innymi Matt Damon, Kristen Wiig, Christoph Waltz i Hong Chau.

Premiera w Polsce: 12 stycznia.

 

Więzień Labiryntu: Lek na śmierć

Finał trylogii opartej na hitowej serii książek autorstwa Jamesa Dashnera. Tym razem Thomas, główny bohater cyklu wraz z ocalałymi Streferami musi ocalić przyjaciół i dostać się do kontrolowanego przez organizację DRESZCZ Ostatniego Miasta, w którym kryją się odpowiedzi na pytania nurtujące naszych bohaterów od początku pobytu w labiryncie.

W obsadzie powrócą znani z poprzednich części Dylan O’Brien, Kaya Scodelario, Rosa Salazar oraz Giancarlo Esposito.

Premiera w Polsce: 26 stycznia.

Cloverfield Movie

O tym filmie pisałem już w zeszłorocznym artykule o najciekawszych premierach science fiction i fantasy. Od tamtej pory premiera filmu została przesunięta po raz kolejny i cały czas nie dowiedzieliśmy się, jaki tytuł będzie nosić projekt Paramount Pictures. Poprzedni figurował pod nazwą God Particle i miał opowiadać o załodze amerykańskiej stacji kosmicznej, która myśli, że zniszczyła Ziemię. Wszystko pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy astronauci wpuszczają na pokład rasę obcych.

Co ciekawe nowy film posiada tę samą obsadę, która miała wystąpić w God Particle między innymi Daniela Bruhla i Davida Oyelowo, więc można się spodziewać, że będziemy mieć do czynienia z tą samą historią, jednak pod zmienionym tytułem. Data premiery może jeszcze ulec zmianie, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to 2018 rok.

Premiera na świecie: 2 luty.

Cloverfield
Sky

Kształt wody

Najnowsza produkcja od Guillermo del Toro, która zdobyła Złotego Lwa na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji. To już powinno przekonać do zobaczenia tego filmu, nie tylko fanów twórczości meksykańskiego reżysera. Kształt wody to baśniowa opowieść dziejąca się w USA w czasach zimnej wojny. W ukrytym laboratorium badawczym pracuje samotna, uwięziona w życiowej izolacji Elisa. Wkrótce jednak jej świat zmieni się na zawsze, kiedy wraz ze współpracowniczką Zeldą odkryją pewien tajny eksperyment.

W obsadzie produkcji są Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Octavia Spencer, Doug Jones oraz Michael Stuhlbarg.

Premiera w Polsce: 16 luty.

Anihilacja

Filmowa adaptacja książki autorstwa popularnego pisarza Jeffa VanderMeera. Fabuła produkcji skupia się na tajemniczej Strefie X. Jedenaście dotychczasowych wypraw do tego miejsca zakończyło się fiaskiem. Członkowie grup badawczych umierali, popełniali samobójstwo lub zabijali się nawzajem. Kolejną wyprawę tworzą wyłącznie kobiety, które będą starały się rozwikłać zagadkę Strefy X. Za kamerą stanął Alex Garland, który już udowodnił, że świetnie czuje się w tematyce science fiction tworząc swój poprzedni film, Ex Machinę.

W gwiazdorskiej obsadzie znajdują się między innymi Natalie Portman, Tessa Thompson, Jennifer Jason Leigh i Oscar Isaac.

Premiera w Polsce: 23 luty.

Pułapka czasu

Widowisko Disneya będące adaptacją bestsellerowej książki pod tytułem Fałdka czasu. Fabuła produkcji skupia się na dziewczynie, Meg Murry, która wraz z jej genialnym bratem, Charlesem Wallecem i przyjacielem, Calvinem podróżuje przez alternatywne wymiary w celu odnalezienia zaginionego ojca.

W fantastycznej obsadzie znaleźli się między innymi Chris Pine, Storm Reid, Reese Witherspoon, Zach Galifianakis oraz Oprah Winfrey. Reżyseruje Ava DuVernay.

Premiera w Polsce: 9 marca.

Zobacz także:
Najciekawsze komedie 2018 roku

Najlepsze filmy 2017 roku
Najciekawsze komedie 2017 roku

Źródło: zdjęcie główne: Legendary Pictures/Universal Pictures
Strony: 123

Najlepsze z 24h

naEKRANIE
0 -

Najlepsze książki 2017 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze książki 2017 roku. Lista będzie stale aktualizowana, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy…

Michalina Reda
0 -

Matt Damon twierdzi, że nie każdy…

Matt Damon odniósł się do głośnych spraw dotyczących molestowania seksualnego, udzielając kontrowersyjnego wywiadu. Aktorki już…

naEKRANIE
0 -

Najlepsze komiksy 2017 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze naszym zdaniem komiksy 2017 roku. Lista będzie regularnie aktualizowana o pozycje, które przypadną…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Kylo Ren mógł być łysy. Szkice…

Do sieci trafiają pierwsze szkice koncepcyjne pokazujące brane pod uwagę pomysły przy produkcji filmu Gwiezdne…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi – reżyser…

Z uwagi na premierę filmu Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi reżyser i scenarzysta, Rian Johnson zaczyna…

Michalina Reda
0 -

Tak mogli wyglądać bohaterowie Justice League:…

Joseph Kahn podzielił się ze światem niepublikowanymi dotąd szkicami koncepcyjnymi filmu Justice League: Dark. Zobaczcie…

Co o tym sądzisz?