Najdłuższe opery mydlane – TOP 7

Dziś w polskiej telewizji doszło do historycznego wydarzenia - zakończono wieloletnią emisję opery mydlanej Moda na sukces. Z tej okazji pokażę Wam, że jest ona tak naprawdę bardzo młodym serialem.

Dziś w polskiej telewizji doszło do historycznego wydarzenia - zakończono wieloletnią emisję opery mydlanej Moda na sukces. Z tej okazji pokażę Wam, że jest ona tak naprawdę bardzo młodym serialem.

Adam Siennica
Adam Siennica

Opery mydlane to gatunek, który powstał jeszcze w latach 30., a większość najdłużej emitowanych tytułów zaczynała jako słuchowiska radiowe, by potem przejść płynnie do telewizji. Właśnie w czasach emisji w radiu powstał termin opera mydlana. Otóż w tamtych czasach sponsorami programów często były firmy produkujące mydło. Oto cały sekret tej nazwy.

Często da się dostrzec w Internecie, że gdy ktoś chce podkreślić tasiemcowy styl serialu, porównuje go do Mody na sukces. Ten artykuł w ramach ciekawostki ma pokazać, że są o wiele dłuższe produkcje, w których obsada zmienia się co kilka pokoleń. Pod uwagę nie biorę tytułów stricte radiowych. 

Oto zestawienie najdłuższych oper mydlanych, składających się z ponad 10 tysięcy odcinków:

1. "Guiding Light"

Najdłuższa opera mydlana w historii, która była emitowana przez 72 lata. Wszystko zaczęło się w 1937 roku w radiu, by w 1952 roku płynnie przejść do telewizji. Łącznie powstały 72 sezony - 18262 odcinków. "Guiding Light" ma na koncie rekord Guinnessa jako najdłuższej emitowany serial dramatyczny w historii telewizji. W zestawieniu światowej emisji programów we wszystkich mediach jest on na 4. miejscu. Korona przypada norweskiemu programowi radiowemu "Lørdagsbarnetimen", emitowanemu w latach 1924-2010.

2. "As the World Turns"

Produkcja ta emitowana była przez 54 lata - od 1956 do 2010 roku. W odróżnieniu od poprzednika nie zaczynała emisji w radiu. "As the World Turns" wsławiło się jednak czymś innym - osobą trójki aktorów, którzy trafili do pierwszej dziesiątki najdłużej grających w historii oper mydlanych. Są to: Nancy Hughes, która występowała przez całą emisję serialu, czyli przez 54 lata, Bob Hughes oraz Lisa Grimaldi, którzy grali przez 50 lat. "As the World Turns" zajmuje 2. miejsce w zestawieniu najdłużej emitowanych seriali dramatycznych w historii telewizji. Produkcja doczekała się 54 sezonów liczących w sumie 13858 odcinków.

3. "General Hospital"

Oto trzeci (po dwóch wyżej wspomnianych) najdłużej emitowany serial dramatyczny w historii telewizji i zarazem jeden z trzech najdłuższych seriali wciąż w produkcji (po brytyjskich "The Archers" i "Coronation Street"). Jest to też rekordzista w nagrodach gatunku oper mydlanych. Do dnia 4 grudnia 2014 roku wyemitowano 13198 odcinków podzielonych na 51 sezonów. Jak widzimy, "General Hospital" ma duże szanse zwiększyć swoją pozycję. Ciekawostka - przez kilka lat grał tutaj James Franco. Nawet powrócił do tego serialu w dobie swojej największej popularności. Bohater serialu House M.D. był wielkim fanem tej opery mydlanej.

4. "Days of Our Lives"

Nie oglądacie oper mydlanych, ale znacie ten tytuł? Oczywiście, to przecież słynna produkcja, w której występował Joey Tribbiani w serialu Przyjaciele, gdzie też dokonano parodii tej opery mydlanej. Serial emisję rozpoczął 8 listopada 1965 roku i na tę chwilę ma zapewnione miejsce w ramówce aż do 2016 roku. Do dnia 5 grudnia 2014 roku wyemitowano 12478 odcinków podzielonych na 50 sezonów. Producenci na pewno będą chcieli powalczyć o podium w zestawieniu najdłuższych oper mydlanych.

5. "One Life to Live"

Ta opera mydlana jako pierwsza w historii zaprezentowała postacie zróżnicowane pod względem etnicznym i ekonomicznym. Emisja została rozpoczęta w 1968 i trwała w telewizji do 13 stycznia 2012 roku. Wówczas było głośno o skasowaniu serialu, ale przetrwał on jako internetowa opera mydlana w platformie Hulu, gdzie był emitowany przez kilka miesięcy w 2013 roku. Łącznie powstało 11136 odcinków podzielonych na 45 sezonów.

6. "All My Children" 

Produkcja ta zasłynęła poruszaniem kontrowersyjnych tematów gwałtu, aborcji czy homoseksualizmu. Możecie doskonale znać gwiazdę tego serialu, Susan Lucci, która zagrała jedną z najpopularniejszych postaci wśród bohaterek oper mydlanych. Od kilku lat gra z przymrużeniem oka parodię swojej bohaterki w serialu Pokojówki z Beverly Hills. "All My Children" jest ściśle związane z "One Life to Live" - po pierwsze: zdarzały się crossovery, a po drugie: oba seriale po skasowaniu były kontynuowane w platformach internetowych. "All My Children" emitowano przez 41 lat - serial doczekał się 10755 odcinków podzielonych na 43 sezony.

7. "Żar młodości"

Dopiero na 7. lokacie znalazła się opera mydlana znana polskim widzom. Serial wciąż jest produkowany, gdyż ma zamówienie od stacji CBS aż do 2017 roku. Zaczęło się w marcu 1973, co daje nam emisję przez 41 lat. Do dnia 5 grudnia 2014 roku wyemitowano 10554 odcinki podzielone na 41 sezonów. 

Zdziwieni, że nie ma w tym TOP 7 wspomnianej Mody na sukces? Otóż serial przez wielu Polaków uważany za symbol tasiemca ma zaledwie 27 lat - pierwsza emisja odbyła się 23 marca 1987 roku. Wciąż jest on produkowany, ale polscy widzowie dalszych przygód ulubionych bohaterów (nie)stety nie obejrzą. Do dnia 5 grudnia 2014 roku wyemitowano "zaledwie" 6967 odcinków podzielonych na 27 sezonów.

A jak to wygląda w polskich serialach? Taki Klan na dzień 9 grudnia ma wyemitowanych 2660 odcinków podzielonych na 14 sezonów. Wbrew pozorom M jak miłość, choć dla wielu ciągnie się bez końca, doczekało się zaledwie 1100 odcinków.

Na koniec ciekawostka: w latach 2004-2006 w Modzie na sukces grał Lorenzo Lamas, czyli odtwórca głównej roli w popularnym serialu Renegat.

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV