Najlepsi detektywi
Nie ma dobrego kryminału bez dociekliwego detektywa, który połączy wszystkie nici i wyjaśni zagadkę. Wybraliśmy najlepszych przedstawicieli tego zawodu z filmów, seriali i książek.
Nie ma dobrego kryminału bez dociekliwego detektywa, który połączy wszystkie nici i wyjaśni zagadkę. Wybraliśmy najlepszych przedstawicieli tego zawodu z filmów, seriali i książek.
Literatura, film i telewizja na przestrzeni lat dostarczyły nam setek detektywów, którzy cierpliwie i z dokładnością dążą do rozwikłania wszelakich zbrodni. Niestety nie wszystkie takie kreacje są godne zapamiętania. W tworzeniu wiarygodnej i zajmującej postaci detektywa konieczne jest osiągnięcie udanej mieszanki przenikliwości, silnego charakteru, przebojowości czy geniuszu podlanego odrobiną szaleństwa. Jednej, gotowej recepty nie ma - stąd też naprawdę wybitnych detektywów przez lata wcale tak wielu się nie pojawiło.
Oto według nas najlepsi detektywi z książek, seriali i telewizji - a najwybitniejsi z nich zagościli w więcej niż jednym medium.
Sherlock Holmes
Detektyw nad detektywami, geniusz uzależniony od rozwiązywania zagadek, który wraz z dzielnym towarzyszem, doktorem Watsonem, wyjaśniał tajemnice w Wielkiej Brytanii z przełomu XIX i XX wieku. Po raz pierwszy pojawił się w tekście Arthura Conana Doyle'a niemal 130 lat temu i od tego czasu jego popularność nie słabnie. Doyle napisał o nim stosunkowo niewiele: cztery krótkie powieści oraz kilkadziesiąt opowiadań, ale postać Sherlocka Holmesa na stałe zagościła w popkulturze - chociażby wielokrotnie pojawiał się na małym i dużym ekranie w mniej lub bardziej wiernych interpretacjach jego przygód.
Herkules Poirot
Mistrzynią XX-wiecznego kryminału bez wątpienia była Agatha Christie. Wśród licznych wykreowanych postaci wyróżnia się belgijski detektyw Herkules Poirot, który pojawia się w około 30 jej powieściach. Niewielki, dandysowaty, z charakterystycznym wąsem, zaczynał jako oficer policji w ojczyźnie, by później sprawdzać się jako prywatny detektyw, głównie w Anglii. Jego metoda pracy polegała przede wszystkim na spokojnym analizowaniu faktów i zachowań podejrzanych; niespecjalnie przepadał za pojawianiem się na miejscu zbrodni i mozolnym zbieraniem dowodów w terenie. Na ekranie w tę postać wcielali się między innymi Albert Finney i Peter Ustinov.
Philip Marlowe
Bohater powieści Raymonda Chandlera stał się niedoścignionym wzorcem dla pisarzy pragnących tworzyć postacie niepokornych detektywów w klimatach noir. To cyniczny alkoholik ze słabością (odwzajemnioną) do kobiet, przez co regularnie popada w tarapaty. Siła tej postaci wynika z idealizmu podlanego zgorzknieniem, który jest zestawiany z upadającą moralnością otaczającego go świata. Równie zapadające w pamięć jak powieści Chandlera były role aktorów wcielających się w Marlowe'a, z kreacją Humphreya Bogarta na czele.
Harry Hole
Detektyw z nowej, skandynawskiej szkoły kryminałów. Wzorowany nieco na bohaterze Chandlera, Harry Hole ma jednak wiele niepowtarzalnych cech, które sprawiły, że powieści Jo Nesbø cieszą się dużą popularnością. Bezkompromisowy, dąży do rozwikłania zagadki i wymierzenia sprawiedliwości za wszelką cenę, czym przysparza sobie licznych wrogów. Zwykle pracuje w Norwegii, ale niektóre z jego dochodzeń toczą się w bardziej egzotycznych miejscach, np. w Bangkoku.
Jane Marple
Jane Marple, znana czytelnikom po prostu jako panna Marple, to kolejna postać wykreowana przez Agathę Christie. Pod wieloma względami stanowiła przeciwieństwo Poirota - to skromna, ale i typowo wścibska stara panna, która wykazuje niezdrowe zainteresowanie zagadkami kryminalnymi w swojej okolicy. Para się robotą detektywa amatorsko, ale wykazuje przy tym niesłychaną błyskotliwość umysłu oraz przenikliwość, a ponadto potrafi podejść słownie nawet największych cwaniaków. Jej przygody także były wielokrotnie przenoszone na ekran.
Komisarz Maigret
Komisarz Maigret to prawdopodobnie najmniej rozpoznawalny w Polsce literacki detektyw z tego zestawienia. Postać stworzona przez Georgesa Simenona nie zyskała popularności w naszym kraju (choć jest nadal wydawana), czego nie można powiedzieć o jego rodzinnych stronach: przez około 40 lat belgijski pisarz napisał ponad 70 powieści i kilkadziesiąt opowiadań z jego udziałem. Co zaważyło o tym fenomenie? Simenon jako jeden z pierwszych pokazał śledztwo od strony policji, a nie prywatnych detektywów. Ponadto uznanie znalazła mieszana metodologia Maigreta - postać ta bazowała zarówno na intuicji, jak i umiejętności łączenia faktów oraz znajdywania ukrytych dowodów.
Książka Memory Man już w sprzedaży.
- 1 (current)
- 2
Źródło: fot. główna: BBC
Najlepsze z 24h
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1969, kończy 55 lat