Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Najlepsi detektywi

Nie ma dobrego kryminału bez dociekliwego detektywa, który połączy wszystkie nici i wyjaśni zagadkę. Wybraliśmy najlepszych przedstawicieli tego zawodu z filmów, seriali i książek.

Literatura, film i telewizja na przestrzeni lat dostarczyły nam setek detektywów, którzy cierpliwie i z dokładnością dążą do rozwikłania wszelakich zbrodni. Niestety nie wszystkie takie kreacje są godne zapamiętania. W tworzeniu wiarygodnej i zajmującej postaci detektywa konieczne jest osiągnięcie udanej mieszanki przenikliwości, silnego charakteru, przebojowości czy geniuszu podlanego odrobiną szaleństwa. Jednej, gotowej recepty nie ma – stąd też naprawdę wybitnych detektywów przez lata wcale tak wielu się nie pojawiło.

Oto według nas najlepsi detektywi z książek, seriali i telewizji – a najwybitniejsi z nich zagościli w więcej niż jednym medium.

Sherlock Holmes

Detektyw nad detektywami, geniusz uzależniony od rozwiązywania zagadek, który wraz z dzielnym towarzyszem, doktorem Watsonem, wyjaśniał tajemnice w Wielkiej Brytanii z przełomu XIX i XX wieku. Po raz pierwszy pojawił się w tekście Arthura Conana Doyle’a niemal 130 lat temu i od tego czasu jego popularność nie słabnie. Doyle napisał o nim stosunkowo niewiele: cztery krótkie powieści oraz kilkadziesiąt opowiadań, ale postać Sherlocka Holmesa na stałe zagościła w popkulturze – chociażby wielokrotnie pojawiał się na małym i dużym ekranie w mniej lub bardziej wiernych interpretacjach jego przygód.

źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Herkules Poirot

Mistrzynią XX-wiecznego kryminału bez wątpienia była Agatha Christie. Wśród licznych wykreowanych postaci wyróżnia się belgijski detektyw Herkules Poirot, który pojawia się w około 30 jej powieściach. Niewielki, dandysowaty, z charakterystycznym wąsem, zaczynał jako oficer policji w ojczyźnie, by później sprawdzać się jako prywatny detektyw, głównie w Anglii. Jego metoda pracy polegała przede wszystkim na spokojnym analizowaniu faktów i zachowań podejrzanych; niespecjalnie przepadał za pojawianiem się na miejscu zbrodni i mozolnym zbieraniem dowodów w terenie. Na ekranie w tę postać wcielali się między innymi Albert Finney i Peter Ustinov.

Herkules Poirot - zdjęcie
fot. Guardian

Philip Marlowe

Bohater powieści Raymonda Chandlera stał się niedoścignionym wzorcem dla pisarzy pragnących tworzyć postacie niepokornych detektywów w klimatach noir. To cyniczny alkoholik ze słabością (odwzajemnioną) do kobiet, przez co regularnie popada w tarapaty. Siła tej postaci wynika z idealizmu podlanego zgorzknieniem, który jest zestawiany z upadającą moralnością otaczającego go świata. Równie zapadające w pamięć jak powieści Chandlera były role aktorów wcielających się w Marlowe’a, z kreacją Humphreya Bogarta na czele.

Humphrey Bogart - philip marlowe
Źródło: litreactor.com

Harry Hole

Detektyw z nowej, skandynawskiej szkoły kryminałów. Wzorowany nieco na bohaterze Chandlera, Harry Hole ma jednak wiele niepowtarzalnych cech, które sprawiły, że powieści Jo Nesbø cieszą się dużą popularnością. Bezkompromisowy, dąży do rozwikłania zagadki i wymierzenia sprawiedliwości za wszelką cenę, czym przysparza sobie licznych wrogów. Zwykle pracuje w Norwegii, ale niektóre z jego dochodzeń toczą się w bardziej egzotycznych miejscach, np. w Bangkoku.

źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Jane Marple

Jane Marple, znana czytelnikom po prostu jako panna Marple, to kolejna postać wykreowana przez Agathę Christie. Pod wieloma względami stanowiła przeciwieństwo Poirota – to skromna, ale i typowo wścibska stara panna, która wykazuje niezdrowe zainteresowanie zagadkami kryminalnymi w swojej okolicy. Para się robotą detektywa amatorsko, ale wykazuje przy tym niesłychaną błyskotliwość umysłu oraz przenikliwość, a ponadto potrafi podejść słownie nawet największych cwaniaków. Jej przygody także były wielokrotnie przenoszone na ekran.

Panna Marple - zdjęcie
fot. ale kino+

Komisarz Maigret

Komisarz Maigret to prawdopodobnie najmniej rozpoznawalny w Polsce literacki detektyw z tego zestawienia. Postać stworzona przez Georgesa Simenona nie zyskała popularności w naszym kraju (choć jest nadal wydawana), czego nie można powiedzieć o jego rodzinnych stronach: przez około 40 lat belgijski pisarz napisał ponad 70 powieści i kilkadziesiąt opowiadań z jego udziałem. Co zaważyło o tym fenomenie? Simenon jako jeden z pierwszych pokazał śledztwo od strony policji, a nie prywatnych detektywów. Ponadto uznanie znalazła mieszana metodologia Maigreta – postać ta bazowała zarówno na intuicji, jak i umiejętności łączenia faktów oraz znajdywania ukrytych dowodów.

Maigret szuka obrony - okładka
Źródło: C&T


W pułapce pamięci - okładka
Źródło: Dolnośląskie

Książka W pułapce pamięci już w sprzedaży.

Źródło: fot. główna: BBC
Strony: 12

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Piotr Piskozub
-

Netflix – co jest prawdziwym powodem…

Portal Hollywood Reporter rzucił nowe światło na umowę firm Netflix i Disney związaną z emisją…

Michał Kujawiński
-

Kapitan Marvel – Iron Man i…

Odbyły się w Stanach Zjednoczonych pierwsze pokazy prasowe filmu Kapitan Marvel. Ile jest scen po…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.