Najlepsze amerykanskie komiksy (bez superbohaterów)
Amerykański komiks to przede wszystkim dziesiątki serii z superbohaterami. Wielkie światy Marvela i DC (i kilka mniejszych) i fruwające peleryny herosów. A jeśli poszukamy czegoś poza tym? Też jest naprawdę ciekawie
Amerykański komiks to przede wszystkim dziesiątki serii z superbohaterami. Wielkie światy Marvela i DC (i kilka mniejszych) i fruwające peleryny herosów. A jeśli poszukamy czegoś poza tym? Też jest naprawdę ciekawie
Kaznodzieja
Preacher na podstawie tego komiksu lada dzień – tym bardziej nie można go pominąć na tej liście. Garth Ennis i Steve Dillon stworzyli tu epicką opowieść o poszukiwaniu Boga. Jeśli brzmi to dla was zbyt filozoficznie dodam, że jest tu też mnóstwo seksu, przemocy i jeszcze irlandzki wampir. To opowieść o miłości, o przyjaźni a przede wszystkim o zasadach. Wielka seria, która w swoim czasie przesunęła trochę granice komiksu wyszła w Stanach w latach 1995-2000. Całość zamknęła się dziewięciu tomach. Polska edycja trochę to rozdrobniła, ale trzynaście tomów czyli komplet przygód Kaznodziei ukazał się w latach 2002-2007. Chyba powoli czas na wznowienie...
Usagi Yojimbo
Zmieńmy konwencję. Oto średniowieczna Japonia zamieszkała przez zwierzątka. A wśród nich królik-samuraj, który w kolejnych tomach przeżywa mnóstwo ciekawych przygód. Stan Sakai stworzył komiks, który wymyka się wszelkim porównaniom. To po prostu świetna opowieść – im bardziej prosta formalnie tym ciekawsza, głębsza i bardziej rozbudowana na poziomie fabuły, obyczajowości, czy paradoksalnie wierności historycznym realiom. To zdecydowanie najdłuższa z serii omawianych w tym artykule. I to seria wciąż wychodząca. Trzydziesty tom przygód Usagiego (nie licząc różnych pobocznych drobiazgów) i w Stanach i u nas ma premierę w tym roku.
Chew
Wyobraźcie sobie świat po wielkiej epidemii ptasiej grypy i śmierci milionów. Nagle kwestie żywności stają się bardzo ważne a kurczaki równie nielegalne co dziś najgroźniejsze narkotyki. W takim świecie żyje Tony Chu, żyje i pracuje w Agencji Żywności i Leków, czyli właśnie zmaga się z rozmaitymi nielegalnymi zachowaniami żywieniowymi. Ale Chu nie jest zwykłym agentem. Ta pełna absurdalnego humoru i momentami wręcz niestrawnych pomysłów seria jest wielkim przebojem w Stanach a i u nas nieźle się przyjęła. Amerykanie niedługo dostaną do rąk ostatni dwunasty tom tej opowieści, u nas jak dotąd ukazały się cztery.
100 naboi
Kultowa amerykańska seria sensacyjna, która zaczyna się jak opowieść o zemście. Oto rozmaici ludzie dostają propozycję, którą niełatwo odrzucić. Ktoś im kiedyś wyrządził krzywdę a teraz mogą wziąć do ręki pistolet, 100 niewykrywalnych naboi i wziąć srogi odwet. Oczywiście to tylko pierwsza warstwa tej opowieści, która błyskawicznie nabiera rozpędu i okazuje się znacznie bardziej skomplikowana. Seria autorstwa Briana Azarello i Eduarda Risso wychodziła w USA w latach 1999-2009 i zamknęła się w 13 tomach. U nas ukazało się niestety tylko sześć. Czy ktoś ją kiedyś dokończy? Oby. Naprawdę warto.
Saga
Czas na porcję ostrego SF. To nagradzana od kilku lat w najróżniejszych plebiscytach i branżowych nagrodach fabuła, która z rozmachem miesza wszystko ze wszystkim. I na poziomie wizualnym (pomysły na kolejne obce rasy po prostu olśniewają) i na poziomie fabularnym to komiks bez precedensu. Twórcy Sagi wybrali wszystkie najbardziej chwytliwe pomysły starszych kolegów (Lucasa, Szekspira, Martina i wielu innych) i wymieszali je w nową fascynującą fabułę. Przeczytajcie pierwszy tom i nie będziecie mogli się oderwać. Po polsku jak dotąd mamy cztery albumy, za Oceanem w czerwcu wyjdzie szósty, ale to bynajmniej nie koniec.
Y: Ostatni z mężczyzn
I jeszcze jedna fantastyczna opowieść, ale trochę inna. Bo zaczyna się jakby w naszym świecie, tyle że na samym początku giną w nim wszystkie samce (poza tytułowym Yorickiem i jego małpką). Ciąg dalszy to uczciwie pokazane konsekwencje takich wydarzeń i ciekawie pokazane dochodzenie do źródeł i powodów tych wydarzeń. Całość wyszła w Stanach w latach 2002-2008 w 10 tomach, a jej sytuacja polska... jest troszkę skomplikowana. Bo możecie natrafić jeszcze gdzieniegdzie na trzy pierwsze tomy. Niestety serię urwano. A niedawno wznowiono ale w innej wersji – podobnie jak przy Skalpie ukazują się tomy podwójne, czyli premierowy zawiera dwa pierwsze z poprzedniej edycji a całość zamknie się w pięciu. Tak czy owak – czytajcie.
PS.
Uprzedzając pytanie najbardziej oczywiste – w zestawieniu tym nie ma Sandmana i tytułów z nim powiązanych, bo dzieło Neila Gaimana jednak porusza się na peryferiach uniwersum DC i jest trochę związane z komiksami superbohaterskimi (podobnie jak Swamp Thing czy Hellblazer).
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały wydawcy
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat