Najlepsze filmy Filipa Bajona. Zobacz, co wybraliśmy
Z okazji 70. urodzin jednego z najbardziej znanych i zasłużonych polskich reżyserów postanowiliśmy przygotować listę jego najwybitniejszych dzieł kinowych.
Z okazji 70. urodzin jednego z najbardziej znanych i zasłużonych polskich reżyserów postanowiliśmy przygotować listę jego najwybitniejszych dzieł kinowych.
Dokładnie 25 sierpnia 70 lat temu w Poznaniu przyszedł na świat Filip Bajon, uznany w Polsce i na świecie reżyser oraz scenarzysta, nazywany "Fellinim z Poznania". Twórca jest autorem wielu głośnych i nagradzanych na festiwalach dzieł filmowych. Spośród ogromnego dorobku reżysera ciężko wybrać te najlepsze dzieła, jednak postanowiłem sprostać temu wyzwaniu. Oto lista najwybitniejszych według mnie filmów Filip Bajon.
Aria dla atlety
Produkcja ta to prawdziwy sukces twórcy. Film zapewnił Filip Bajon rozgłos w Polsce i na świecie, a reżyser został obsypany nagrodami za najlepszy debiut na Festiwalu Filmowym w Gdyni i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. To historia byłego zapaśnika, który po zakończeniu kariery wspomina swoje barwne życie i przeszkody, które musiał pokonać w drodze na szczyt. To doskonały przykład, jak w fantastyczny i do tego oryginalny sposób wykreować na ekranie biografię człowieka będącego przykładem wrodzonej ambicji połączonej z ogromną siłą charakteru. Do tego świetna rola głównego bohatera w wykonaniu Krzysztof Majchrzak, który nadał dodatkowej wyrazistości postaci Władysława Góralewicza.
Wahadełko
Szokujący film reżysera, który przez pryzmat trudnej społecznie tematyki ukazuje tak naprawdę specyfikę relacji międzyludzkich, szczególnie tych, które występują w tak intymnej grupie ludzkiej, jaką jest najbliższa rodzina. Główny bohater, Michał jest schorowanym mężczyzną, który cierpi na szereg schorzeń, od padaczki po depresję. Ciężar opieki nad nim przejmuje siostra, która pod wpływem stalinowskiej ideologii zaniedbywała przez wiele lat rodzinę. Dzieło Filip Bajon to przede wszystkim popis aktorskiej gry Janusz Gajos, który wtłoczył w swoją postać mieszankę bólu, niemocy i cierpienia bohatera, w którego się wcielał.
Magnat
Opowieść będąca swoistą kroniką dziejową arystokratycznego rodu Von Teuss. Jest to barwny, ale także niesamowicie gorzki obraz polskiego społeczeństwa na tle przełomowych wydarzeń historycznych. Produkcja zrealizowana z wielkim rozmachem i dbałością o szczegóły. Reżyser bardzo dobrze odwzorował w swoim dziele realia epoki, luźno opierając historię opowiadaną na ekranie na losach prawdziwego rodu książąt von Pless. Wielkim plusem tej produkcji jest obsada aktorska, w której znaleźli się Jan Nowicki, Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert.
Bal na dworcu w Koluszkach
Noc sylwestrowa. Na dworcu kolejowym w Koluszkach ubrani na galowo ludzie oczekują na przybycie ich środka transportu. Niedaleko dworca zima stulecia unieruchamia jeden z pociągów. Pasażerowie postanawiają jednak nie odchodzić od swoich planów na wieczór i zorganizować bal sylwestrowy na dworcu. Filip Bajon w bardzo umiejętny sposób ukazał w tym filmie cały przekrój społeczeństwa polskiego w dobie zmian ustrojowych. Doskonale w produkcji zostały zobrazowane wszelkie lęki, oczekiwania i nadzieje, jakie miał nasz naród. Wybitny film w dorobku reżysera.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1976, kończy 49 lat
ur. 1967, kończy 58 lat
ur. 1983, kończy 42 lat
ur. 1987, kończy 38 lat