Najlepsze filmy Filipa Bajona. Zobacz, co wybraliśmy
Z okazji 70. urodzin jednego z najbardziej znanych i zasłużonych polskich reżyserów postanowiliśmy przygotować listę jego najwybitniejszych dzieł kinowych.
Z okazji 70. urodzin jednego z najbardziej znanych i zasłużonych polskich reżyserów postanowiliśmy przygotować listę jego najwybitniejszych dzieł kinowych.
Sauna
Grupa mężczyzn spotyka się w saunie, aby porozmawiać o polityce. Wydaje się, że nie jest to pomysł na fabułę jakiegoś wybitnego filmu. Wręcz przeciwnie. Reżyser z dużą dozą humoru (i to czasami z rodzaju tego czarnego) ukazuje starcie różnych filozofii życiowych, ideologii i ambicji. Fantastyczne, zabawne dialogi są największą siłą tej produkcji. Jednak pod płaszczem groteski i absurdu twórca dokonuje bardzo wnikliwej analizy przemian ustrojowych, społecznych i politycznych w Europie lat 80. XX wieku.
Lepiej być piękną i bogatą
Za inspirację do stworzenia tego filmu posłużyła Filip Bajon prawdziwa historia, którą opowiedziała mu pewna bizneswoman w trakcie podróży na Bornholm. Młoda szwaczka, która postanawia rozpocząć strajk okazuje się prawowitą właścicielką fabryki, w której pracuje. We wszelkich niuansach biznesowych pomaga jej przebiegły mecenas, który chce osiągnąć dogodne dla siebie korzyści. Jednak kobieta nie daje się manipulować i doskonale daje sobie radę w świecie biznesu. Jest to tak naprawdę pierwszy obrazujący kapitalistyczne polskie czasy film reżysera i polemizujący z nimi. Humor i zabawne dialogi doskonale korespondują z poważniejszą refleksją, która się pod nimi kryje. Reżyser wypowiedział się w jednym z wywiadów, że pisał główną role z myślą o Adriannie Biedrzyńskiej i rzeczywiście to był strzał w dziesiątkę.
Poznań 56
Tragiczna, szokująca i dobitnie pokazująca ówczesne polskie realia historia, której bohaterami są dwaj chłopcy. Film od początku wzbudził wiele kontrowersji poprzez sposób opowiadania przez reżysera wydarzeń z historii najnowszej. Przede wszystkim to dzieło miało bardzo osobisty charakter dla twórcy. Kiedy w Poznaniu wybuchły rozruchy, Filip Bajon miał 9 lat. Produkcja stała się pewnym powidokiem wspomnień małego chłopca i antysystemową manifestacją dojrzałego reżysera. Film został zrealizowany w pewnej reportażowej technice, która ukazuje wydarzenia nie bezpośrednio, ale chowając całą grozę w mrokach bram i zaułków, zaskakując ludzi skalą dramatu. Bez wątpienia jedno z najlepszych dzieł Filip Bajon, które musiało znaleźć się w zestawieniu.
Przedwiośnie
Produkcja zrealizowana z ogromnym rozmachem. Zdjęcia kręcono między innymi w Warszawie, Rumunii i stolicy Azerbejdżanu, Baku. Do widowiska zatrudniono ponad 10 tysięcy statystów a budżet filmu wyniósł aż 5 milionów dolarów. Tak powstała świetna ekranizacja powieści Stefana Żeromskiego choć Filip Bajon nie ograniczał się tylko do literackiego pierwowzoru wprowadzając kilka scen, których nie było w książce. Reżyser w fantastyczny sposób zaadaptował na ekrany kin wizję pisarza i jego historii o dojrzewaniu i pewnym rodzaju wyobcowania. Do tego świetnie spisali się młodzi aktorzy pokroju Mateusz Damięcki, Maciej Stuhr, Urszula Grabowska i Małgorzaty Lewińskiej. Polski Fellini stworzył godną filmową adaptację fantastycznej książki.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1959, kończy 66 lat
ur. 1965, kończy 60 lat
ur. 1986, kończy 39 lat
ur. 1946, kończy 79 lat
ur. 1941, kończy 84 lat