Najlepsze filmy Romana Polańskiego. Te tytuły warto obejrzeć
Jakie są najlepsze filmy Romana Polańskiego? Czy znajdzie się na liście jego najnowszy tytuł Oficer i szpieg? Oto TOP filmów, które warto znać.
Jakie są najlepsze filmy Romana Polańskiego? Czy znajdzie się na liście jego najnowszy tytuł Oficer i szpieg? Oto TOP filmów, które warto znać.
Dziewiąte wrota (1999)
Kolejny film, w którym Polański podejmuje wątek okultystyczno-satanistyczny. Dziewiąte wrota to produkcja powstała na podstawie powieści Klub Dumas autorstwa Arturo Pérez-Reverte`a. Reżyser po raz kolejny udowodnił, że świetnie potrafi przekształcać tekst literacki na potrzeby filmowego medium, a filmowe dialogi są o niebo lepsze, niż te w książce. Polański nadał Dziewiątym wrotom, jak z resztą wszystkim swoim filmom powstałym na podstawie powieści, autorski rys. Dopatrzeć możemy się nawet lekko prześmiewczych, ironicznych elementów w autorskim stylu reżysera, w podejściu do samego Diabła poprzez traktowanie go z lekkim przymrużeniem oka, np. kiedy jeden z bohaterów otwiera drzwi do biblioteki kodem „666”. W roli głównej oglądać możemy Johnnego Deppa, a przemiana granej przez niego postaci z cynika w fanatyka Lucyfera jest niezwykle ciekawa. Deppowi partneruje żona reżysera, grająca Zielonooką i jest w jej postaci coś niezmiennie fascynującego, diabolicznego.
Pianista (2002)
Film powstały na podstawie pamiętników Władysława Szpilmana, opowiada o jego dziejach podczas wojny, o jego walce o przetrwanie w ruinach Warszawy. Do jednej z pamiętnych scen w tej produkcji Polański nawiązuje nawet w swoim najnowszym filmie, Oficerze i szpiegu. W rolę tytułowego pianisty wciela się Adrien Brody, którego aktorska kreacja została nagrodzona Oscarem. Nagroda ta przypadła także Romanowi Polańskiemu za reżyserię oraz Ronaldowi Harwoodowi w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Film zdobył także Złotą Palmę w Cannes. Za zdjęcia odpowiada Paweł Edelman, a za muzykę Wojciech Kilar. Decyzja Polańskiego o nakręceniu filmu poruszającego temat Holocaustu nie pozostawała bez związku z jego z osobistymi przeżyciami, kiedy jako dziecko przebywał w krakowskim getcie.
Autor widmo (2010)
Autor widmo to trzymający w napięciu, wciągający i emocjonujący thriller, w którym widzowie dostają zarówno tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, jak i zaskakujące zaskoczenie. Jak zawsze u Polańskiego, w filmie tym spotkamy niezwykłą dbałość o każdy szczegół, szczególnie w dziedzinie wnętrz, w których kręcone są sceny – tym razem, co dość niespotykane w filmach reżysera – nowoczesnych. Scenariusz do filmu wraz z Polańskim napisał Robert Harris - film jest adaptacją jego powieści. Reżyser współpracował z nim również przy Oficerze i szpiegu. W gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy Ewana McGregora jako tytułowego ghostwritera, mającego spisać wspomnienia byłego premiera Wielkiej Brytanii. Ten z kolei, odegrany przez Pierce’a Brosnana, jest naprawdę świetną postacią. W filmie zobaczymy również udany występ Olivii Williams.
Wenus w futrze (2013)
To film, który nawiązuje do powieści autorstwa Leopolda von Sacher-Masocha, i w którym powracają motywy znane nam z Gorzkich godów oraz Lokatora: dominacja i upokorzenie w damsko-męskich relacjach, przejmowanie tożsamości płci przeciwnej. Widzom dane jest oglądać odbywającą się na scenie paryskiego teatru grę pomiędzy aktorką Vandą a reżyserem Thomasem. W pewnym momencie trudno rozdzielić to, co jest teatralną sztuką, od tego, co jest prawdziwym życiem, i kto tak naprawdę na tej próbie jest reżyserem. W głównych rolach podziwiać możemy świetny duet Emmanuelle Seigner i Mathieu Amalric. Trudno nie dostrzec wizualnego podobieństwa postaci Thomasa z samym reżyserem.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1942, kończy 82 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1974, kończy 50 lat
ur. 1944, kończy 80 lat