Najlepsze filmy z podsłuchami – top 7
Czym żyje kraj? Podsłuchami. A jak ten motyw dotąd rozgrywano w kinie czy serialach?
Czym żyje kraj? Podsłuchami. A jak ten motyw dotąd rozgrywano w kinie czy serialach?
Bieżąca afera podsłuchowa jakoś mozolnie się rozkręca, podobnie zresztą jak poprzednie. W kinie trzeba szybciej, efektowniej i ostrzej. Oto nasz subiektywny ranking filmów z motywem podsłuchów. A właściwie nie tylko filmów – skoro najważniejsze są u nas seriale, to na liście znajdziecie też dwa, które trudno wyobrazić sobie bez podsłuchów:
Wszyscy ludzie prezydenta
(reż. Alan J. Pakula; 1976)
Opowieść o najsłynniejszej aferze podsłuchowej w historii polityki. Oto Watergate – dziennikarskie śledztwo w sprawie podsłuchów, które doprowadziły do rezygnacji prezydenta Nixona. Każdy dziennikarz na świecie marzy o tym, by pójść w ślady Woodwarda oraz Bernsteina (w filmie Robert Redford i Dustin Hoffman) i wstrząsnąć władzą. Czy kiedyś powstanie u nas film o Latkowskim? Ciekawe...
The Wire
(serial; 2002-2008)
Przez wielu uznawany za najlepszy serial wszech czasów. Klasyczna produkcja HBO o policjantach z Baltimore, którzy przez pięć sezonów (60 odcinków) walczą z lokalnymi przestępcami, często wykorzystując podsłuchy. Jeśli nigdy nie słyszeliście o tym serialu, to Wasza serialowa wiedza wymaga uzupełnień.
Impersonalni
(serial; 2011- )
Wszyscy jesteśmy obserwowani. Wszystko się nagrywa i jest analizowane – każde nagranie ulicznej kamery, każda rozmowa telefoniczna czy email. Nic się nie ukryje przed maszyną, a także przed bohaterami serialu, gdy zdecyduje się wkroczyć w czyjeś życie. Permanentna inwigilacja na najwyższym poziomie. Polecamy.
Życie na podsłuchu
(reż. Florian Henckel von Donnersmarck; 2006)
W Niemieckiej Republice Demokratycznej faktycznie podsłuchiwano. U nas w PRL też, ale tam zdecydowanie bardziej. I o tym właśnie jest ten film. Zobaczcie lata 80. z perspektywy kapitana Stasi, który specjalizuje się w podsłuchach. Jest w tym mistrzem, a nawet nauczycielem. Ale nawet w podsłuchach co za dużo, to niezdrowo.
Rozmowa
(reż. Francis Ford Coppola; 1974)
Oczywiście mistrzowie podsłuchu byli nie tylko po naszej stronie żelaznej kurtyny. Oto jeden z tych amerykańskich. Harry Caul (Gene Hackman) nie tylko pracuje w prywatnym sektorze, ale jeszcze musi mierzyć się z innymi podsłuchującymi. Kto podsłucha lepiej i skuteczniej, a przy tym sam nie da się podsłuchać? I równie ważne pytanie – a jeśli podsłuchasz coś, czego lepiej, żebyś nie słyszał?
Trzy kolory: Czerwony
(reż. Krzysztof Kieślowski; 1994)
Końcowa część słynnej trylogii "Trzy kolory" to historia, w której pewien stateczny szwajcarski sędzia (w tej roli Jean-Louis Trintignant) podsłuchuje sobie amatorsko sąsiadów. I utwierdza się w przekonaniu, że ludzie nie są fajni. A przynajmniej większość z nich. Ale i on przecież – skoro podsłuchuje – dobry nie jest. I powinien ponieść karę.
Ostatni skaut
(reż. Tony Scott; 1991)
Taśma z podsłuchem to jeden z pobocznych wątków w tym świetnym sensacyjnym filmie, ale nie mogłem się powstrzymać przed dopisaniem go do listy. Scena, w której Bruce Willis i Damon Wayans odsłuchują kasetę, to majstersztyk. Bo powiedzmy to sobie wyraźnie: nawet najlepsze nagranie na nic się nie przyda, jeśli magnetofon wciąga przy przewijaniu...
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1987, kończy 38 lat
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1981, kończy 44 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1970, kończy 55 lat