Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement

 

Najlepsze strategie turowe wszech czasów. W co warto zagrać?

Gry strategiczne od zawsze cieszą się wśród społeczności graczy estymą, a rozwój e-sportu sprawia, że to RTS-y zazwyczaj stają na piedestale, nie możemy przecież zapominać o gatunku, jakim są strategie turowe (których angielski skrót TBS został skradziony w polskim Internecie przez tanie budownictwo), które są z graczami od samego początku! Przedstawiamy Wam (nieco subiektywną) listę dwudziestu turówek, które zasłużyły na miano kultowych. Serie najlepszych gier mają zazwyczaj po jednym reprezentancie, żeby inne gry mogły wdrapać się na podium!

Warlords (seria)

Cała seria Warlords to bez wątpienia gry, które zapisały się w historii gier TBS, i choć osobiście najbardziej cenię drugą część – za edytor map, i trzecią – za znacznie poprawioną grafikę, to protoplasta serii zasłużył na tę listę. Wydana w roku 1990 na Amigę i DOS,a podbiła serca fanów. Prowadząc jedną z 8 frakcji, dążyliśmy do podbicia ziemi znanej jako Illuria. No i można było grać w trybie „gorące krzesło”!

Heroes of Might & Magic III?

Chyba nie ma gracza, który nie słyszałby o jednej z najsławniejszych turowych gier strategicznych! I choć cała seria HOMM (z wyjątkiem może części 4) to gry wciągające i grywalne, to właśnie trzecia odsłona (wraz z dodatkami) stawiana jest na piedestale. Nie chcę nawet myśleć, ile bezsennych nocy spędziłem przed ekranem, budując swoje zamki. Tylko zamek elementali to taki trochę Jar-Jar Binks Herosów.

Total War: Medieval II

I znów jedna z najsławniejszych serii strategii turowych (choć w wypadku Total Wara mamy przecież bitwy w formie RTSu), której nie sposób odmówić należnej jej chwały. Tytuły takie jak Rome, Shogun II czy właśnie druga część Medievala to już legendy. Sam Medieval II jest jak na razie najlepszą chyba „historyczną” odsłoną Total Wara, choć do końca nie byłem pewien, czy tego miejsca nie zajmie Total War: Rome II (nie wiadomo też, jak poradzi sobie A Total War Saga: Thrones of Britannia, do której premiery odliczamy dni). Tak czy inaczej, w to trzeba zagrać!

XCOM 2: Terror From the Deep

I znów natrafiamy na serię, na której wychowały się pokolenia graczy. W 2012 powstał zresztą świetny remake pierwszej części, potem jego sequel, równie dobrze przyjęty. W tym zestawieniu jednak całą serię reprezentować będzie druga część, wydana przez Microprose w roku 1995. Oczywiście, XCOM jest połączeniem RTSa (z widoku kuli ziemskiej) z TBSem (w trakcie walki z kosmitami), ale nie mogło go zabraknąć! W tym zestawieniu, mimo sukcesu remake’ów, całą serię reprezentować będzie druga część, wydana przez Microprose w roku 1995. Dlaczego? Bo jest świetnie rozbudowana, wciągająca… no i strzelamy do kosmitów z harpunów.

Civilization IV

I znów seria, i znów trudny wybór, bo Cywilizacja ma ogromną rzeszę fanów na całym świecie; fanów, którzy od ponad 25 lat utrzymują serie przy życiu, którzy chcą grać i dają twórcą możliwość wydawania coraz to nowych części. I choć całą serię dumnie reprezentuje tu czwarta odsłona gry, to ani piąta, ani szósta nie zostają w tyle! Warto też spojrzeć na Alpha Centauri, która pozwoli nam przekroczyć ostatnią granicę (może to i dobrze, bo nigdy nie wiadomo, czy Ghandi nie czai się z atomówkami!).

Źródło: fot. Ubisoft
Strony: 1234

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]