Najważniejsze filmy o kobietach i dla kobiet
Istnieje wiele filmów skierowanych głównie dla kobiet. Bywają one mniej lub bardziej udane, czasem starają się poruszać tematy ważne, a kiedy indziej stawiają głównie na niewybredną rozrywkę. Można jednak znaleźć kilka perełek, które w niebanalny sposób obrazują skomplikowane życie, a przede wszystkim niezgłębione przez mężczyzn emocje kobiecej duszy.
Istnieje wiele filmów skierowanych głównie dla kobiet. Bywają one mniej lub bardziej udane, czasem starają się poruszać tematy ważne, a kiedy indziej stawiają głównie na niewybredną rozrywkę. Można jednak znaleźć kilka perełek, które w niebanalny sposób obrazują skomplikowane życie, a przede wszystkim niezgłębione przez mężczyzn emocje kobiecej duszy.
Życie kobiet w filmach nigdy nie należało do najłatwiejszych. Płeć piękna musiała przejść długą i męczącą drogę, by pozbyć się utartych stereotypów na swój temat. Początkowo kobiety głównie prezentowano jako postacie drugoplanowe, które stanowiły może i ładne, ale przede wszystkim mało istotne tło dla męskich działań. Późniejszy motyw damy w opałach, która jest ratowana przez swojego bohatera, też cieszył się niesłabnącą popularnością przez lata. Z biegiem czasu jednak i ten trend uległ zmianie, a paniom zaczęto poświęcać należytą uwagę, doceniając ich umiejętności, a nie wyłącznie wygląd. Dzięki temu powstało kilka niezapomnianych filmów, które eksponują nie tylko kobiece wdzięki, ale też ich siłę, zaradność, upór i odwagę. Przed wami zestawienie najciekawszych filmów o kobietach i dla kobiet, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
Wonder Woman (2017)
Nie ma co ukrywać, najnowszy kinowy blockbuster szturmem zdobywa nie tylko ekrany, ale miłość widzów każdej płci. Tytułowa Wonder Woman to waleczna księżniczka Amazonek, która porzuca rodzimą wyspę i wyrusza na front okrutnej i krwawej wojny, by zniszczyć Aresa - boga za nią odpowiedzialnego. Diana Prince jest piękna, zaradna, o silny charakterze, niewyparzonym języku i gołębim sercu. Mówi to, co myśli, przez co wyłapuje i podkreśla wszystkie niesprawiedliwości dnia codziennego. Film Wonder Woman jest kinem, które stawia na pierwszym miejscu moralność i miłość, wkładając je w dłonie kobiety, która ma moc i wie, jak z niej korzystać, by uratować świat. Jest to pierwsza superbohaterka kina, która dostała swój własny film, a już mówi się o tym, jak jej sukces może zmienić podejście Hollywood do osadzania fabuły na barkach silnych kobiet. Takiego superbohatera brakowało od dawna.
Million Dollar Baby ( 2004)
Pozostając w klimacie kobiet i walki, nie sposób nie wspomnieć o niezapomnianej roli Hilary Swank, za którą została nagrodzona Oscarem. Film Za wszelką cenę porusza temat marzeń i uświadamia, że nigdy nie jest za późno, by osiągnąć swój cel. Pokazuje również koszty, które czasem trzeba ponieść, by osiągnąć sukces w swojej pasji. Maggie jest kobietą, która teoretycznie jest już za stara, by stanąć na ringu i walczyć o tytuł mistrza świata w boksie. W sporcie wiek trzydziestu lat może okazać się granicą nie do przeskoczenia, zwłaszcza w takim, który kojarzony jest głównie jako męski. Za wszelką cenę jest ciężkim filmem, który wielokrotnie ingeruje w naszą strefę komfortu. Jest też pokazem siły, nie tyle ciała, co ducha, który kryje się w niepozornej i eterycznej Maggie.
Hidden Figures (2016)
Ukryte działania to film, który pomimo walki z typowymi dla początku lat 60. stereotypami na temat kobiet, ani ich nie rozlicza, ani nie krytykuje. Wręcz przeciwnie, obrazuje losy trzech kobiet, Katheriny, Dorothy i Mery, które przełamują społeczne konwenanse i pracując dla NASA udowadniają swoją inteligencję, zaradność i umiejętności. Film doskonale obrazuje stan umysłu ówczesnego społeczeństwa i wojnę płci. Wypowiada się na ten temat lekko, dając pochwałę damskiej solidarności i skupiając się na działaniach protagonistek, a nie gołosłownym biadoleniu na temat własnego losu. Sukces zależy od włożonej pracy, a nie od płci, koloru skóry czy kręgu kulturowego. Przyjemny film, z ciepłym poczuciem humoru i pozytywnym przesłaniem.
La vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (2013)
Francuski dramat opowiadający o młodej dziewczynie Adele, która odkrywa, czym jest miłość, całkowite zatracenie się w uczuciu, a także smak porażki i samotności. Film, doceniony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes (w tym również dla obu aktorek) i otoczony kontrowersjami spoza kamery, jest stosunkowo długim studium na temat młodości i pragnień kobiety, nawet jeśli jej obiektem uczuć jest inna kobieta. Życie Adeli… jest słodko-gorzkim dramatem, który z dokładnością zegarmistrza rejestruje każdy gest i mimikę aktorów, stawiając na ich naturalność. Nie ma tutaj efektów specjalnych, są za to postacie, które kochają i chcą być kochane, oddając się całkowicie szaleństwu miłości. Film polecany nie tylko dla fanów kina europejskiego, ale przede wszystkim dla tych, którzy nie boją się stanąć twarzą w twarz z surowym, ale mimo wszystko pięknym obrazem ludzkiego życia.
Bridget Jones's Baby (2016)
Można narzekać na serię filmów o Bridget Jones, że jest oderwana od rzeczywistości, czy że główna postać Bridget jest ciamajdą i nie panuje nad własnym życiem. Nie można odmówić jej jednego - bywa bardzo udaną karykaturą kobiet, a zwłaszcza w trzeciej części wnosi swoje doświadczenia na całkowicie inny poziom. Jest to film, który pozwala kobietom śmiać się z samych siebie bez oceniania i wstydu. Bridget Jones 3 może i jest małym guilty pleasure, ale śmiało można ten film traktować jako chwilę oddechu od codziennego zgiełku. Lekka i przyjemna komedia, która uświadamia kobietom, że życie pełne chaosu może być równie wspaniałe, jak i to poukładane.
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (2017)
Propozycja z naszego polskiego podwórka. Michaliny Wisłockiej nie trzeba nikomu przedstawiać, tak samo jak jej najpopularniejszej książki, Sztuki kochania. Film, który powstał na podstawie jej biografii, zyskał zarówno bardzo przychylne opinie krytyków, jak i uznanie wśród polskiej widowni. Sztuka kochania w zabawny sposób pokazuje działania pani Michaliny, dążącej do publikacji swojej książki na temat seksualności, głównie kobiet. Film jest barwny i brawurowy, tak samo jak jego główna bohaterka. Ma za zadanie przełamać społeczne tabu dotyczące fizycznej przyjemności, oświecić nieśmiałe umysły i wnieść trochę rumieńców do kina. Zadanie jak najbardziej spełnione.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1969, kończy 55 lat