Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – kwiecień 2016
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z kwietnia 2016 roku.
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z kwietnia 2016 roku.
The Rouge Lawyer - John Grisham
sensacja / popularny autor / thriller prawniczy
To już 30 powieść w trwającej blisko trzy dekady karierze pisarskiej Johna Grishama. Tematyka nie zaskakuje - to kolejny w jego dorobku thriller prawniczy. Niemniej, mimo upływu lat i tysięcy zapisanych stron, autor nadal potrafi tworzyć wyraziste postacie i kreować trzymającą w napięciu fabułę.
Sebastian Rudd nie jest typowym prawnikiem. Rolę jego biura pełni kuloodporna furgonetka z dostępem do bezprzewodowego internetu, wyposażona w barek, małą lodówkę, wygodne skórzane fotele, broń ukrytą w schowku i solidnie uzbrojonego kierowcę. Nie ma kancelarii, partnerów, współpracowników i tylko jednego podwładnego, który pełni funkcję kierowcy, ochroniarza, urzędnika sądowego i powiernika. Mieszka samotnie w małym, ale niezwykle bezpiecznym mieszkaniu na ostatnim piętrze, którego głównym meblem jest zabytkowy stół bilardowy. Popija burbona i nosi broń.
The Atlantis Gene - A.G. Riddle
sci-fi / thriller / sensacja
Pierwotnie powieść A.G. Riddle'a ukazała się w formie selfpublishingu - to kolejny przykład, że w tej formie mogą zostać wydane interesujące książki, które później trafiają do tradycyjnego rynku wydawniczego. Gen atlantydzki to istna mieszanka konwencji i tematów: są w niej elementy SF i thrillera, które okraszone są sensacyjną fabułą i teoriami spiskowymi.
Immari potrafią dochować tajemnicy. Przez 2000 lat ukrywali prawdę na temat ewolucji ludzkiego gatunku. Gromadzili również wiedzę na temat prehistorycznego wroga zdolnego zniszczyć nasz gatunek. Ich poszukiwania właśnie się skończyły. Na wybrzeżu Antarktydy ekspedycja poszukiwawcza znajduje skrytą głęboko pod pokrywą lodową, liczącą sobie tysiące lat, tajemniczą konstrukcję. W tym samym czasie genialna genetyczka dokonuje odkrycia, które może postawić na głowie całą dotychczasową wiedzę.
Morning Star - Pierce Brown
sci-fi / młodzieżowa / część serii
Finał trylogii Red Rising, która wyróżnia się na tle popularnych ostatnio serii młodzieżowych. Co prawda to nadal opowieść w dystopicznych klimatach, ale fabularnie i koncepcyjnie wybija się ponad konkurencję. Cykl spodobał się też środowisku filmowemu i planowana jest ekranizacja.
Nadzieja umiera ostatnia… Darrow au Andromedus nie ma już nadziei. Stracił wszystko, o co walczył. Przyjaciel zdradził go w dniu Triumfu. Towarzysze broni, Synowie Aresa, zostali zabici. Rodzina trafiła do niewoli okrutnego Szakala. Ukochana zniknęła bez słowa.
Tajemnica jego przemiany z Czerwonego górnika w Złotego arystokratę wyszła na jaw. Jego misja, by siać chaos wśród Złotej Elity, straciła sens. Zamknięty w mrocznej, kamiennej celi Darrow powoli popada w obłęd. Jednak nie wszyscy buntownicy zginęli. Ci, którzy przeżyli, podjęli walkę i próbują wydostać Darrowa z więzienia. Muszą się śpieszyć. Wśród PodKolorów rodzi się powstanie przeciw władzy. A wśród Złotych powiększa się rozłam. W Układzie Słonecznym wybucha wojna.
Luna: New Moon - Ian McDonald
science fiction / seria Uczta Wyobraźni / początek trylogii
Znany z tworzenia fascynujących wizji rozwoju ludzkości Ian McDonald osadza akcję swej nowej powieści (a docelowo trylogii) na Księżycu. Zamknięte środowisko ludzkiej kolonii i ograniczone zasoby to idealne warunki do rozwoju spisków i rywalizacji pomiędzy wrogimi frakcjami. Luna: Nów nie bez powodu jest określana Grą o tron w kosmosie.
Po misternie utkanych fabułach z intrygującym spojrzeniem na przyszłość krajów takich, jak Indie, Brazylia i Turcja, Ian McDonald zwrócił się ku Księżycowi. Luna to wciągający thriller o pięciu rodzinnych korporacjach uwikłanych w zaciętą walkę o hegemonię nad surowym księżycowym środowiskiem. Na Księżycu bardzo łatwo zginąć, ale dzięki bogactwu jego złóż równie łatwo się tu dorobić. To fantastyka, która idealnie przemówi tak do fanów Kima Stanley’a Robinsona, jak Kena Macleoda. Ten pierwszy tom z planowanych dwóch zrobi z Księżycem to samo, co Rzeka Bogów z Indiami, a Dom Derwiszy z Turcją – odmaluje barwną, intensywną, nadzwyczajną, a jednocześnie wiarygodną przyszłość.
Grace of Kings - Ken Liu
fantasy / debiut / początek cyklu
Ken Liu jest znany polskim czytelnikom jako autor nastrojowych opowiadań. Jego debiutancka powieść fantasy utrzymana jest w nieco innych klimatach, wyrastających z dalekowschodniej tradycji. To początek oryginalnej, pełnej zaskoczeń serii fantasy.
Oto misterna, wielowątkowa i wielopoziomowa opowieść przepełniona duchem Orientu, którą pokochał cały fantastyczny świat. Porywająca historia o walce z tyranią, mechanizmach politycznych, braterstwie i rywalizacji zdolnej obrócić wniwecz wszystko, co cenne. Cwany i czarujący hulaka Kuni Garu oraz stanowczy i nieustraszony Mata Zyndu zdają się zupełnymi przeciwieństwami. Mimo to, gdy niezależnie od siebie występują przeciwko cesarzowi, szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Łączy ich upór w dążeniu do celu i walka ze wspólnym wrogiem. Po obaleniu władzy ich drogi rozchodzą się w dramatycznych okolicznościach. Dzielą ich wizje co do kierunku, w którym powinien zmierzać świat, oraz… pojęcie sprawiedliwości.
Umrzeć na wiosnę - Ralf Rothmann
historia / II wojna światowa / literatura niemiecka
Kolejna próba zmierzenia się z koszmarem II wojny światowej w niemieckiej literaturze. Mocna proza o absurdach wojny, bezwzględności losu i sile przyjaźni. Nie jest to może pozycja na miarę twórczości Güntera Grassa, ale warto zwrócić na nią uwagę.
Historia dwóch chłopców, wcielonych pod koniec 1944 do Waffen SS. Walter rozpoczyna pracę kierowcy w jednostce zaopatrzeniowej, Friedrich zaś musi wyruszyć na front. Buntuje się i ucieka, ale zostaje pojmany i skazany na śmierć – i to właśnie Walter ma wykonać wyrok na przyjacielu. Co zrobi? Jakiego wyboru dokona? I czy będzie miał w ogóle wybór?
Znieczulenie - Robin Cook
sensacja / thriller medyczny / popularny autor
Skoro znalazło się miejsce w zestawieniu dla Grishama, mistrza thrillerów prawniczych, to musiała się w nim znaleźć także nowa książka Robina Cooka specjalizującego się w thrillerach prawniczych. W Znieczuleniu czytelnik otrzymuje wszystko to, za co ceni się prozę tego pisarza.
Lynn Peirce, studentka czwartego roku medycyny Mason-Dixon University, wierzy, że dobrze zaplanowała swoją przyszłość. Gdy jednak jej chłopak, Carl, trafia do szpitala na rutynowy zabieg chirurgiczny, w jej uporządkowane życie wkrada się chaos. Pacjent nie odzyskuje przytomności po operacji, a badanie rezonansem magnetycznym potwierdza śmierć mózgu. Zdruzgotana losem Carla, Lynn zaczyna szukać odpowiedzi. Szybko nabiera przekonania, że władze szpitala próbują coś ukryć. Korzystając z pomocy początkowo sceptycznego przyjaciela ze studiów, Michaela Pendera, stara się dociec prawdy – znaleźć dowody błędu w sztuce medycznej albo zaniedbania.
Źródło: fot. Otwarte
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1960, kończy 65 lat
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1968, kończy 57 lat