Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – kwiecień 2016
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z kwietnia 2016 roku.
W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z kwietnia 2016 roku.
Litr ciekłego ołowiu - Andrzej Pilipiuk
fantastyka / opowiadania / popularny autor
Kolejny zbiór opowiadań Andrzeja Pilipiuka, w których nie uświadczymy Jakuba Wędrowycza. W zamian w zamieszczonych w nim tekstach powrócą bohaterowie tacy jak doktor Skórzewski, Robert Storm i profesor Apfelbaum. Historie właśnie z tymi postaciami to chyba najciekawsza rzecz, jaką ten autor pisze w ostatnich latach.
Zbiory opowiadań tzw. „bezjakubowych„ to kawałek prozy pisanej bardziej na poważnie. Wśród krytyków uchodzą za najlepszą część twórczości Andrzeja Pilipiuka. Większość tekstów eksploruje tematykę historyczną. Jak w kalejdoskopie przewijają się mało znane epizody, artefakty innych epok, alternatywy historyczne, zapomniane wynalazki. Ten zbiór także was nie zawiedzie. Zbierane skrzętnie okruchy przeszłości, tworzą mozaikę, od której podziwiania nikt nie może się oderwać.
Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina – Faustyna Toeplitz-Cieślak, Izabela Żukowska
kino / non fiction / historia
Pozycja dla osób interesujących się historią polskiego kina. Autorki przedstawiają burzliwe losy działającej przed II wojną światową wytwórni Sfinks, przez którą przewinęło się wiele ówczesnych gwiazd. Książka zawiera wiele smaczków i ciekawostek.
Fascynująca historia wytwórni filmowej „Sfinks” i jej twórcy, Aleksandra Hertza, na tle Warszawy lat 1906–1939. Początki wielkich karier i losy takich gwiazd jak Pola Negri, Jadwiga Smosarska, Kazimierz Junosza-Stępowski, Józef Węgrzyn, Stefan Jaracz. Porwania aktorów, zrywane kontrakty, szpiegostwo repertuarowe – drapieżna konkurencja prekursorów polskiego kina. Pierwsze wielkie sale kinowe, pierwsze produkcje i pierwsze filmowe kariery. Początek flirtu wielkich pisarzy z nową sztuką – ekranizacje Orzeszkowej, Żeromskiego, Sienkiewicza czy Gabrieli Zapolskiej. Wszystko w atmosferze fascynacji nowością i emocjach towarzyszących pionierskim dokonaniom.
The Heart Goes Last – Margaret Atwood
literatura światowa / SF / ceniona autorka
Margaret Atwood jest kanadyjską pisarką i poetką, która w swej twórczości porusza istotne kwestie społeczne, feministyczne, ekologiczne itp., łącząc je z elementami fantastyki. Nie inaczej jest w jej nowej powieści otwierającej nową trylogię w jej dorobku.
Stan i Chrmaine są małżeństwem, które stara się utrzymać na powierzchni w czasach kryzysu gospodarczego i społecznego. Mieszkają w samochodzie, utrzymują się z napiwków, jakie Charmaine dostaje w barze, gdzie pracuje jako kelnerka. Są narażeni na napaści ze strony włóczących się bandytów, ich sytuacja staje się coraz bardziej beznadziejna. A zatem kiedy natykają się na ogłoszenie Projektu Pozytron w mieście Consilience, będącym „eksperymentem społecznym”, gwarantującym stałe zatrudnienie i własny dom – natychmiast się zgłaszają. To złowieszcza, przewrotnie zabawna opowieść o bliskiej przyszłości, w której praworządni żyją w zamknięciu, a złoczyńcy chodzą wolno.
Złe wieści – Anjan Sundaram
reportaż / Rwanda / dziennikarstwo
W książce Złe wieści przedstawiony jest portret Rwandy w wyjątkowo niebezpiecznym momencie jej historii. To książka o tym, jak ważna jest wolność słowa i jak przerażające mogą być konsekwencje, jeśli jej zabraknie. Autor opisuje sytuację w kraju, ale także przedstawia losy ostatnich niezależnych dziennikarzy w Rwandzie.
Rwanda jest pupilkiem zachodniego świata i beneficjentem licznych programów pomocowych. Nazywana latarnią postępu, otrzymuje rocznie miliardy dolarów od zachodnich rządów. Jednak rzeczywistość kryjąca się za błyszczącą fasadą jest znacznie mniej kolorowa. Wszelkie krytyczne głosy są uciszane, a wolne media brutalnie tępione. Kiedy Anjan Sundaram prowadził zajęcia dziennikarskie w Kigali, jego uczniowie byli prześladowani, więzieni, czasem nawet mordowani – chyba że zgodzili się przyjąć intratne propozycje władz i stać się narzędziem rządowej propagandy. Kilku zaledwie odważnych dziennikarzy wciąż walczyło, by utrzymać się powierzchni.
Gambit hetmański – Robert Foryś
historyczna / XVII wiek / polski autor
Licząca ponad 1000 stron powieść historyczna pełna dynamicznej akcji i zaskakujących zwrotów. W wykreowanej przez Forysia historii mężczyźni są tylko pionkami - to kobiety pociągają za sznurki intrygi. Tom zawiera opublikowaną wcześniej samodzielnie powieść Bóg, honor, trucizna.
Rok 1671, Francja. Marysieńka Sobieska spotyka się z kardynałem de Bonzim, ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV i jednocześnie jej „oficerem prowadzącym”. Żona hetmana wielkiego koronnego jest francuskim szpiegiem i prowadzi w Polsce operację mającą na celu detronizację Michała Korybuta Wiśniowieckiego…
Polacy. Żydzi. Okupacja – Władysław Bartoszewski
II wojna światowa / wspomnienia / wywiad
Ostatnia książka Władysława Bartoszewskiego ukazała się rok po jego śmierci i porusza trudną tematykę hitlerowskiej okupacji. Wzbogacona jest o obszerną rozmowę o stosunkach polsko-żydowskich przeprowadzoną w ostatnich dniach przed śmiercią profesora. Sam autor w przedmowie w ten sposób pisze o swoim dziele:
Postanowiłem, w oderwaniu, o ile się da, od osobistych, subiektywnych doświadczeń, napisać książkę o tym, co było wspólne Żydom i Polakom w strasznych warunkach hitlerowskiej eksterminacji. O ich trudnym, a potem ostatecznym losie, o bezradności prześladowanych i samotności ginących. O tym, co Polacy – bo na ich ziemi się to działo – konkretnie robili, aby Żydom pomóc, a czego nie robili. I czego zrobić nie mogli. O obojętności, podłości i heroizmie. O wzajemnych kontaktach polskiego i żydowskiego ruchu podziemnego. O roli rządu polskiego w Londynie w informowaniu opinii wolnego świata. O próbach poruszenia sumienia tego świata i pobudzenia do działania czołowych polityków Anglii i Ameryki.
Wezwanie do broni – David Weber, Timothy Zahn
space opera / popularny autor / świat Honor Harrington
Pierwszy tom nowej serii Davida Webera i Timothy'ego Zahna pt. Kroniki Manticore, którego akcja osadzona jest w realiach świata Honor Harrington. Opisywane wydarzenia mają miejsce przed wkroczeniem na scenę słynnej bohaterki wykreowanej przez Webera. Dla fanów tego pisarza pozycja obowiązkowa.
Dorastając, Travis Uriah Long tęsknił za porządkiem i dyscypliną, których brakowało mu w rodzinnym domu. W poszukiwaniu tych wartości wstąpił do Royal Manticoran Navy. Ale życie w RMN mocno go rozczarowało: obóz dla rekrutów był frustrujący, a na jego pierwszym statku panował chaos i bałagan. Samej marynarce wojennej zaś groziło unicestwienie przez parlament. W Gwiezdnym Królestwie bowiem różne frakcje polityczne, chcąc przejąć zasoby RMN, dążyły do jej rozwiązania. Był to ogromny błąd. Wkrótce się okazało, że świat wcale nie jest uporządkowanym i bezpiecznym miejscem. Travis Long osobiście się o tym przekonał.
Źródło: fot. Otwarte
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1954, kończy 71 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1972, kończy 53 lat