Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – maj 2016

W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z maja 2016 roku.

W zalewie setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery książkowe z maja 2016 roku.

W maju wydawcy przygotowali bogatą ofertę - miało to związek między innymi z przygotowaniami do Warszawskich Targów Książki. Wybór więc był trudny i z pewnością przegapiliśmy niejedną wartą uwagi pozycję, jednakże staraliśmy się zaprezentować przekrój przez gatunki i tematykę – tak, by każdy znalazł coś dla siebie. W zestawieniu znajdziecie zarówno pozycje rozrywkowe, jak i tytuły wymagające znacznie więcej skupienia podczas lektury.

Oto wybór książkowych premier z maja 2016, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Igrając z ogniem - Tess Gerritsen

thriller / popularna autorka / sensacja

Autorka popularnej serii Rizolli i Isles tym razem napisała thriller osnuty wokół utworu muzycznego skomponowanego w Wenecji u progu drugiej wojny światowej. Jak zwykle u Gerritsen można spodziewać się barwnie napisanych postaci oraz trzymającej w napięciu, pełnej zagadek fabuły.

Julia Ansdell, skrzypaczka, matka trzyletniej Lilly, podczas pobytu w Wenecji wchodzi w posiadanie partytury z zapisem nutowym utworu „Incendio” skomponowanego przez nieznanego muzyka Lorenzo Todesco. Gdy Julia próbuje zagrać utwór, jej córka wpada w szał, zabija kota i próbuje skrzywdzić matkę. Jaki jest związek pomiędzy dziwnym zachowaniem dziewczynki a nieznanym utworem muzycznym? Tropy wiodą do Wenecji lat 40. XX wieku i związku dwojga młodych muzyków, który nie miał szans na powodzenie we Włoszech Benito Mussoliniego.

Igrając z ogniem - okładka
Źródło: Albatros

Dziecko Odyna - Siri Pettersen

młodzieżowa / fantasy / mitologia nordycka

Dziecko Odyna to otwierająca trylogię, uznana w Norwegii powieść dla młodzieży, która wykorzystuje konwencję fantasy, łącząc ją z popularnym motywem nordyckiej mitologii. Przede wszystkim jednak w powieści sporo się dzieje, a wydarzenia trzymają w napięciu. Nie zabrało także próby poważniejszego podejścia do tematu i piętnowania ludzkich przywar.

Dziecko Odyna to oryginalna powieść fantasy osadzona na staronordyckim gruncie. To epickie rozliczenie z ksenofobią, ślepą wiarą oraz żądzą władzy. Dzikus z Północy kaleczy nożem niemowlę, by ukryć, że dziewczynka urodziła się bez ogona. Gnijący członek Rady desperacko walczy o to, by wywołać wojnę. Ubóstwiany syn z arystokratycznego rodu wyrzeka się własnego dziedzictwa i godzi mieczem w swoich. Mieszkańcy opuszczają swoje domy i gospodarstwa ze strachu przed istotami, których nikt nie widział od tysiąca lat. A rudowłosa, bezogoniasta dziewczyna ucieka, by ratować życie, i nie wie, że to wszystko dzieje się z jej powodu.

Dziecko Odyna - okładka
Źródło: Rebis

Ascendent - Drew Chapman

thriller / część serii / sensacja

Powieść Ascendent otwiera serię przygód Garretta Reilly'ego - genialnego analityka CIA, który ma tendencję do popadania w tarapaty. W tej książce Chapmana wpada na trop spisku, który wiąże się z masową wyprzedażą obligacji skarbowych rządu USA. To dopiero wierzchołek góry lodowej, a i tak już ktoś zaczyna czyhać na jego życie.

Rząd USA, gospodarka i amerykański styl życia znalazły się na celowniku bezwzględnego wroga. Wie o tym tylko jeden obdarzony wyjątkowymi zdolnościami człowiek. Wojsko USA chce wykorzystać nadzwyczajne umiejętności Garetta i postawić go na czele tajnego wywiadu. Ma za zadanie odeprzeć nowoczesny atak i zażegnać rosnący konflikt na miarę XXI wieku, gdzie zamiast broni wróg atakuje za pomocą wirusów komputerowych, giełdy i mass mediów.

Ascendent - okładka
Źródło: Czarna Owca

Maluchem przez Afrykę - Arkady Paweł Fiedler

podróżnicza / polski autor / reportaż

Książka jest relacją z 3,5-miesięcznej podróży przez Afrykę, którą odbył Arkady Paweł Fiedler, wnuk wybitnego polskiego podróżnika i pisarza – Arkadego Fiedlera. Wyprawa była realizowana na potrzeby filmu dokumentalnego, jednak w wersji książkowej również odkrywa przed czytelnikiem fascynujące, ale i smutne oblicza Czarnego Lądu.

Ponad 16-tysięcznokilometrową trasę wiodącą wzdłuż Afryki Wschodniej od Egiptu przez Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Rwandę, Tanzanię, Zambię, Botswanę, Namibię do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki autor przejechał fiatem 126 p, czyli poczciwym maluchem. Pomysł na tak nietypową wyprawę zrodził się z pasji podróżowania samochodem, sentymentu do tego, jak się później okazało, charyzmatycznego pojazdu – Zielonej Bestii, który działał na Afrykańczyków jak magnes, i przede wszystkim drzemiącej w genach chęci spełnienia marzenia o egzotycznej ekspedycji.

Maluchem przez Afrykę - okładka
Źródło: Muza

Smocze koncerze - Andrzej W. Sawicki

fantastyka / historia / polski autor

Spektakularne połączenie fantastyki i historii. Sawicki snuje pełną akcji opowieść osadzoną w realiach XVII wieku. Tyle tylko, że wprowadza drobną modyfikację w postaci inwazji z kosmosu. Brzmi... dziwnie? Może i tak, ale warto zajrzeć do tej książki choćby dlatego, by przekonać się, jak wypadnie starcie husarii z eskadrami obcych.

Po utracie Podola i Kamieńca Podolskiego stosunki Rzeczypospolitej z imperium osmańskim są napięte. Tym trudniejsza jest misja kanclerza Jana Gnińskiego, który w 1667 roku usiłuje w Stambule negocjować obniżenie haraczu i uwolnienie polskich jeńców. Niespodziewanie jednak negocjacje schodzą na dalszy plan. Sami Turcy wpadają w ogromne tarapaty – w ich stolicy rozbija się dziwny obiekt, a już wkrótce atakowani są przez niesamowicie krwiożercze bestie, jakich świat jeszcze nie widział. Niegdysiejsi wrogowie mają teraz wspólny cel: przetrwanie. Nadzieją dla Turków może być ich najgroźniejszy jeszcze niedawno wróg…

Smocze koncerze - okładka
Źródło: Rebis

Przeznaczeni - Katarzyna Grochola

polski autor / obyczajowa / kobieca

Na nową powieść Grocholi wierni czytelnicy musieli trochę poczekać, ale się doczekali. Przeznaczeni to historia pięciu osób, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawią, że ich drogi nierozerwalnie się połączą. Czytelnicy nie powinni być rozczarowani lekturą.

„Przeznaczeni” to absolutny majstersztyk, na który warto było czekać cztery długie lata. Katarzyna Grochola, najpopularniejsza polska pisarka, postawiła wszystko na jedną kartę i napisała powieść, jakiej jeszcze nie było. Przemyślaną i misternie skonstruowaną. Mądrą, czasem zabawną, a momentami bardzo poważną. O poplątanym życiu, wzlotach i upadkach. O zderzeniach z rzeczywistością, ale nasączoną dojrzałym optymizmem. To powieść, w której gra toczy się o naprawdę dużą stawkę.

Przeznaczeni - okładka
Źródło: Wyd. Literackie

Pomnik Cesarzowej Achai. Tom V - Andrzej Ziemiański

fantasy / polski autor / część serii

Finał monumentalnego - przynajmniej jeśli chodzi o objętość tomów - cyklu Andrzeja Ziemiańskiego. Na ten moment przyszło czekać czytelnikom kilka lat (a jeśli liczyć od trylogii Achaja, to kilkanaście), więc należy mieć nadzieję, że zakończenie serii będzie dla nich satysfakcjonujące. A nie można się o tym przekonać inaczej, jak czytając.

„Pomnik cesarzowej jest potężny i wzbudza strach.”
Nadszedł czas silnych kobiet i równoległych światów.
Oto zakończenie epickiej opowieści, na które czekali wszyscy.
Kto ma zginąć – zginie.
Kto przeżyć – być może przeżyje.

Pomnik cesarzowej Achai 5 - okładka
Źródło: Fabryka Słów

Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Źródło: fot. Mag

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV