Programy o magikach
Od paru dni w internecie króluje iluzjonista Pan Ząbek i jego nieudana sztuczka w telewizji śniadaniowej. Nie był to pierwszy tego typu występ w telewizji. Mistrzowie iluzji występowali w niej już niejednokrotnie, ale z o wiele lepszym skutkiem. Sprawdźmy czym można było się zachwycać, zanim Pan Ząbek narobił wstydu sztuce iluzji. Przed Wami programy, które były realizowane nie tylko z większym profesjonalizmem, ale i rozmachem.
Od paru dni w internecie króluje iluzjonista Pan Ząbek i jego nieudana sztuczka w telewizji śniadaniowej. Nie był to pierwszy tego typu występ w telewizji. Mistrzowie iluzji występowali w niej już niejednokrotnie, ale z o wiele lepszym skutkiem. Sprawdźmy czym można było się zachwycać, zanim Pan Ząbek narobił wstydu sztuce iluzji. Przed Wami programy, które były realizowane nie tylko z większym profesjonalizmem, ale i rozmachem.
Całość wypada rozpocząć od niekwestionowanego mistrza iluzji i człowieka, który był pionierem w tworzeniu wielu znanych i powtarzanych dzisiaj sztuczek. David Copperfield (David Seth Kotkin) został odkryty przez Josepha Catesa, producenta telewizyjnego, który obsadził go w widowisku rewiowym telewizji ABC, The Magic of ABC. Program, dzięki któremu mógł w końcu pokazać się szerokiej publiczności, okazał się punktem zwrotnym w jego karierze. W 1978 r. podpisał z telewizją CBS kontrakt na stworzenie specjalnego programu telewizyjnego pt. Magia Davida Copperfielda. Ponieważ show okazał się sukcesem. postanowiono nakręcić kolejne. Łącznie między 1978 a 2001 rokiem powstało ich dwadzieścia. Program ten emitowany był również w Polsce, więc my również mieliśmy okazję zmierzyć się z iluzjonistą najwyższej klasy. To w nich Copperfield zaprezentował swoje najsłynniejsze iluzje, takie jak: zniknięcie Statuy Wolności, lewitację nad Wielkim Kanionem czy przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński.
Copperfield nie był pierwszym artystą w tym fachu, ale na pewno przetarł szlak sztuki iluzji w telewizji. Zainspirował miliony ludzi na całym świecie, którzy chcieli osiągnąć podobny sukces i otrzymać swój program w telewizji. Zapewne główną motywacją były pieniądze, a nie jest tajemnicą, że Copperfield zarabiał bajońskie sumy. W 1998 roku pojawił się jednak program ujawniający sekrety wykonywania trików z dziedziny iluzji scenicznej oraz mikroiluzji. Program Magia bez tajemnic (Breaking the Magicians' Code: Magic's Biggest Secrets Finally Revealed) pierwotnie pojawił się w telewizji FOX, w Polsce natomiast wyemitowany został przez telewizję Polsat.
W programie najpierw dana iluzja była przedstawiana przez zamaskowanego iluzjonistę, a następnie ujawniano w jaki sposób sztuczka jest wykonywana. Iluzjonistą objaśniającym wykonanie iluzji był Val Valentino, który zdjął maskę na końcu czwartego odcinka. Swoją decyzję o ujawnianiu sekretów iluzji tłumaczył chęcią nakłonienia innych iluzjonistów do stworzenia nowych sztuczek, a nie korzystania ze starych trików, które zostały dawno wymyślone.
Cel został w pewnym stopniu osiągnięty. Wysyp iluzjonistów został spowolniony, a przebijali się tylko nieliczni. Doszło nawet do sytuacji, w której ważny był nie tylko repertuar, ale także prezencja i umiejętności tworzenia show. Telewizja chętnie zatem korzystała z iluzjonistów, którzy przede wszystkim dobrze czują się przed kamerami. No i oczywiście świetnie wykonują swoje sztuczki. Na kanale National Geographic Channel widzowie mają możliwość podziwiać magiczne sztuczki wykonywane dzięki iluzjoniście Drummondowi Money-Couttsowi. Z racji charakteru kanału, na jakim program jest realizowany, mamy w nim również element edukacyjny. Magik odkrywa sekrety kryjące się za zaawansowanymi trikami oszukującymi naszą świadomość.
Obecnie zapanowała moda na uliczne występy. Z tej formuły skorzystała stacja Polsat Play tworząc program Magicy z ulicy. Młodzi iluzjoniści wyruszają na ulice polskich miast, gdzie prezentują swoje umiejętności. Kuba i Filip wzbudzają u przechodniów zaskoczenie, niedowierzanie, a czasami nawet strach. Ich sztuczki jednak nie są czymś nowym. Inaczej jest w przypadku kolejnego mistrza iluzji.
Amerykański iluzjonista o pseudonimie Dynamo zaczynał swoją karierę umieszczając nagrania ze swoich występów w serwisie YouTube. W 2011 trafił już do telewizji i rozpoczęła się emisja programu Więcej niż magia (Dynamo: Magician Impossible), do którego zaprosił gwiazdy takie jak: Rio Ferdinand, Tinie Tempah, David Haye i wiele innych. Jego popisową sztuczką było chodzenie po Tamizie w pobliżu Pałacu Westminsterskiego. Zaprezentowane przez Dynamo chodzenie po wodzie zostało następnie sparodiowane przez Jeremy’ego Clarksona w programie Top Gear oraz Davida Duchovny’ego w jednym z odcinków serialu Californication. Program Więcej niż magia doczekał się czterech sezonów. Dynamo wystąpił także na MTV EMA oraz w reklamach firm Nokia i Adidas.
Pan Ząbek w programie Pytanie na śniadanie pokazał, że każdy iluzjonista może mieć chwile słabości. Podobnie jak telewizje produkujące programy. Jednym z przykładów jest Gwiezdny Cyrk, program telewizyjny emitowany przez telewizję Polsat, który był realizowany pod Pruszkowem we wsi Parzniew. W programie, prowadzonym przez Zygmunta Chajzera oraz Agnieszkę Popielewicz, brały udział tzw. osobistości medialne. Uczestnicy wykonywali określone zadania. Otrzymywali za to ocenę od jury (średnią ocen jurorów) i głosy widzów (SMS). W jury zasiadali: Ewa Zalewska, Przemysław Saleta, Maryla Rodowicz, Piotr Bałtroczyk. W każdym odcinku, począwszy od drugiego, odpadała jedna osoba.
Program wywołał również wiele kontrowersji. Obecna w programie tresura zwierząt spotkała się z negatywnym odbiorem publiczności i obrońców praw zwierząt. Prezentowane były jednakże nie tylko cyrkowe sztuczki, ale także wykonywane był te zawierające elementy iluzji.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1954, kończy 71 lat
ur. 1992, kończy 33 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1966, kończy 59 lat
ur. 1972, kończy 53 lat