Przejmujące filmy o obozach koncentracyjnych
Obchodzimy dziś 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Choć temat obozów i Holocaustu jest dla filmowców bardzo trudny, to nie brakuje dzieł, które sprostały podjęciu się zadania opowiedzenia strasznych historii.
Obchodzimy dziś 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Choć temat obozów i Holocaustu jest dla filmowców bardzo trudny, to nie brakuje dzieł, które sprostały podjęciu się zadania opowiedzenia strasznych historii.
Życie jest piękne (1997)
Doskonały film pokazujący motyw obozów koncentracyjnych w nieco inny sposób. Głównym bohaterem jest mężczyzna imieniem Guido, który przebywa w obozie wraz ze swoim synem. Próbuje przekonać syna, że okrutna rzeczywistość jest jedynie formą zabawy dla dorosłych. Przejmujące i chwytające za serce dzieło, które słusznie zostało nagrodzone trzema Oscarami.
Arytmetyka diabła (1999)
Amerykański film, którego akcja dzieje się w okupowanej Polsce. Młoda Żydówka, Hanna Stern (w tej roli Kristen Dunst) stara się zapomnieć o swoich korzeniach. Jednak podczas świątecznego obrzędu zostaje przeniesiona w czasie do lat czterdziestych XX wieku. Mimo elementu fantastycznego, wciąż można uznawać ten film za historyczny, który w sposób ujmujący i przejmujący, opowiada o okrucieństwach wojny i tych, które odbywały się w obozach koncentracyjnych.
Szara strefa (2001)
Film Tima Nelsona także pokazuje wydarzenia z nazistowskich obozów masowej zagłady. Tytułowa szara strefa odnosi się do moralnego wyboru stawianego przed Żydami znajdującymi się w obozie: śmierć lub pomoc w zagładzie współbraci. Ostatecznie grupa bohaterów zdecyduje się zaplanować bunt przeciwko oprawcom.
Portrecista (2005)
Pierwszy w tym zestawieniu film dokumentalny, który przedstawia wstrząsającą opowieść Wilhelma Brasse, fotografa pracującego w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Chłopiec w pasiastej piżamie (2008)
Film pokazujący okrucieństwa wojny z dziecięcej perspektywy. Kameralne, ale jednocześnie wstrząsające dzieło z bardzo wymownym przekazem. Historia opowiada o relacji ośmioletniego syna niemieckiego oficera SS, który zaprzyjaźnia się z żydowskim chłopcem przebywającym w obozie. Może beztroska narracja nie przypadła wszystkim do gustu w kontekście mówienia o wojnie, ale z pewnością seans chwyta za serce.
Syn Szawła (2015)
Fabuła filmu skupia się na postaci Szawła, jednego z więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, który należy do Sonderkommando, czyli specjalnego oddziału zajmującego się sprawną organizacją procesu zagazowywania ludzi. Jego członkowie byli zmuszeni brać pośredni udział w mordowaniu swoich współwięźniów. Kiedy w jednym z nich Szaweł rozpoznaje syna, desperacko pragnie uchronić go przez spaleniem w krematorium i zapewnić mu prawdziwy pogrzeb. Zdecydowanie trudny film, przytłaczający swoją atmosferą i poruszanym tematem.
- 1
- 2 (current)
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1981, kończy 43 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1959, kończy 65 lat