Stan Lee i najważniejsze postacie jego autorstwa

Stan Lee odszedł, ale pozostawił po sobie całe mnóstwo fantastycznych bohaterów, których tworzył lub współtworzył dla Marvela. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym z nich.

Stan Lee odszedł, ale pozostawił po sobie całe mnóstwo fantastycznych bohaterów, których tworzył lub współtworzył dla Marvela. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym z nich.

Michał Kujawiński
Michał Kujawiński
Tagi:  marvel 

Stan Lee był człowiekiem, który zrewolucjonizował komiks i stworzył (choć to słowo nie zawsze w tym kontekście jest właściwe) naprawdę pokaźną liczbę bohaterów, którzy dostarczają nam rozrywki do dziś. Niewątpliwie bez udziału znakomitych rysowników dziś moglibyśmy już nie pamiętać o człowieku ugryzionym przez pająka i napromieniowanym naukowcu. Stan Lee dał im jednak życie i odpowiednich artystów do obrazowania ich historii, a my za chwilę przyjrzymy się najważniejszym postaciom stworzonym i współtworzonym przez zmarłą już legendę komiksu.

Na początku Marvel stworzył Zagrodę i Styl.
Zagroda nie miała formy i istniała w pustce, ciemność padła na lica rysowników
I Duch Marvela wstąpił na oblicza Scenarzystów.
I rzekł Marvel: "Niech stanie się Fantastyczna Czwórka".
I stała się Fantastyczna Czwórka
I ujrzał Marvel, że była dobra

*Autorem powyższego cytatu jest Stanley Martin Lieber.

Ant-Man

Pierwsze pojawienie się Ant-Mana miało miejsce w Tales to Astonish w 1962 roku. Twórcami przygód Hanka Pyma byli Stan Lee i jego brat oraz Jack Kirby. Nikt wtedy specjalnie nie stawiał na tego bohatera, bo umiejętność zmniejszania się nie była niczym oryginalnym. Fani dobrze jednak wiedzą, ile ten bohater znaczy dla komiksów Marvela. W przyszłości może także i Kinowego Uniwersum.

Spider-Man

Jest to jedna z flagowych postaci Marvela. Stan Lee stwierdził, że czas na bohatera skierowanego bardziej do młodszych czytelników, bohatera będącego również nastolatkiem. Łatwiej było po prostu utożsamić się z Peterem Parkerem. Co ciekawe, postać ta mogła nie postać, bo ówczesny wydawca Martin Goodman chciał odwieść Stana Lee i Steve’a Ditko od tego pomysłu, bo uważał, że dzieci nie cierpią pająków. Na szczęście jednak nie udało mu się przekonać wspomnianego duetu.

Czarna Pantera

Czarna Pantera zadebiutował w komiksie o Fantastycznej Czwórce z 1966 roku. Również powstał z pomysłu Stana Lee i wykonania Jacka Kirby’ego. Postać zyskała ogromną popularność nie tylko wśród czarnoskórych czytelników i szybko zadebiutowała w komiksach o Avengers (1968 rok).

Cyclops

Niech ten bohater posłuży za całą drużynę X-Men, którą stworzyli Stan Lee i Jack Kirby. Ponieważ wymyślanie originów postaci nie było łatwym zadaniem, a Stan Lee tworzył już bohaterów w wyniku różnych zbiegów okoliczności, pojawiła się okazja do stworzenia postaci, których moce aktywują się w czasie dojrzewania. Dzięki temu powstała drużyna X-Men, której liderem był właśnie Cyclops.

Daredevil

W 1964 zadebiutował Daredevil. Stan Lee stworzył niewidomego superbohatera razem z Billem Everettem i był to początek ulicznych herosów działających na mniejszą skalę.

Doktor Strange

Mistrz sztuk mistycznych po raz pierwszy wystąpił w Strange Tales w 1963 roku. Twórcą postaci jest Steve Ditko, ale to Stan Lee nadał kierunek, ponieważ po eksploracji kosmosu przez Fantastyczną Czwórkę, przyszedł czas na alternatywne wymiary.

Stan Lee. Człowiek-Marvel
Źródło: SQN

Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Źródło: Zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV