„The Flash” 01×03 – odwołania do komiksów
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 3. odcinku 1. serii "The Flash" pt. "Things You Can't Outrun".
Autor: Jakub Dubański
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 3. odcinku 1. serii "The Flash" pt. "Things You Can't Outrun".
Autor: Jakub Dubański
Czy 3. odcinek "The Flash", zatytułowany „Things You Can't Outrun”, może nas czymś zaskoczyć?
The Mist
Główny złoczyńca w tym odcinku to Kyle Nimbus, skazany na śmierć płatny zabójca. W momencie wybuchu akceleratora w S.T.A.R Labs Kyle znajdował się w komorze gazowej. Promieniowanie i trująca toksyna znajdująca się w pomieszczeniu spowodowały nieodwracalne zmiany w jego organizmie. Nimbus posiadł umiejętność przemiany w trujący gaz i poprzysiągł zemstę na swoich wrogach. Cisco nazwał go The Mist. W komiksach pod tym pseudonimem występowały dwie osoby – Kyle Nimbus oraz jego córka, Nash.
Nimbus był kanadyjskim kapitanem podczas I wojny światowej, genialnym naukowcem, ojcem dwójki dzieci – syna (Kyle’a) oraz córki (Nash). Zbudował urządzenie, które pozwoliło mu zmieniać się w gaz, i stał się złoczyńcą, pierwotnie przeciwnikiem Sandmana (Złota Era). W 1941 roku stanął na czele zorganizowanych grup przestępczych w Opal City. Jego niecne plany pokrzyżował jednak superbohater Ted Knight, znany jako Starman. Nimbus poprzysiągł zemstę na herosie i po tamtych wydarzeniach stał się jego głównym wrogiem.
Mijały lata. Knight związał się z Adele Doris Drew i doczekał dwójki dzieci – Davida i Jacka. Pierwsze z nich uwielbiało Starmana, drugie śmiało się z idei przebierania w kostium superbohatera i uważało, iż jest to wręcz żenujące. W końcu Starman odszedł na wieloletnią superbohaterską emeryturę. Pałeczkę przejął David, jednak dość szybko zakończył swą karierę jako Starman. Zginął w wyniku ataku młodszego Nimbusa. Jack poprzysiągł zemstę i tak walka ojców stała się walką synów. Jack, nowy Starman, pokonał Nimbusa. Śmierć brata kompletnie zmieniła córkę Kyle’a Nimbusa, Nash, i z osoby pierwotnie unikającej wojny ze Starmanem stała się jego głównym przeciwnikiem. Odtworzyła technologię ojca i odziedziczyła przydomek The Mist.
[image-browser playlist="649192" suggest=""]
Big Belly Burger
Wspomniana w odcinku sieć lokali Big Belly Burger pojawiła się również w "Arrow". W Uniwersum DC Comics to jedna z dwóch największych sieci restauracji fast food. Założona została w Coast City, rodzinnym mieście Hala Jordana, czyli Zielonej Latarni. Big Belly Burger to marka wchodząca w skład LuthorCorp, stąd jej szybka ekspansja oraz bardzo dobre wyniki finansowe.
[image-browser playlist="649189" suggest=""]
Muzeum Flasha
Na początku odcinka Barry pomógł złapać uciekającego samochodem kryminalistę. Kilka minut później na posterunku jesteśmy świadkami sceny, w której policjanci odpowiedzialni za pościg przechwalają się swoim sukcesem. Joe gratuluje im skutecznej akcji, a następnie udaje się z Barrym do jego gabinetu. Po drodze pyta Allena, czy chciałby, aby ludzie podziwiali go za jego bohaterskie czyny. Barry odpowiada krótko: „Nie chcę przecież, aby ludzie zbudowali mi muzeum”. Tak naprawdę to zdanie ma potrójne znaczenie. Barry - jak każdy - lubi, gdy ludzie go chwalą i podziwiają. Mało tego, w komiksach władze Central City zleciły budowę takiego muzeum. Jest ono częstym celem ataków złoczyńców, gdyż wzbudza w nich zazdrość i żądzę zemsty. W analizie pierwszego odcinka serialu wspominałem już o Muzeum Flasha w kontekście skradzionej przez Profesora Zooma Kosmicznej Bieżni.
Firestorm i Killer Frost
Caitlin podsumowała swój związek z Rooniem zdaniem „Byliśmy niczym ogień i lód”. Trudno powtarzać się na temat Firestorma. Ważne jest natomiast kolejne bezpośrednie odwołanie do osoby Caitlin i jej przyszłości jako Killer Frost. Nadal nie wiemy, jak uzyska (lub uzyskała) swoje moce. Możemy przypuszczać, że po prostu je ukrywa. Czekamy z niecierpliwością na dalszy rozwój fabuły, a swoje domysły możecie zostawiać w komentarzach.
„Prawda, wolność, sprawiedliwość”
Rozmowa o Muzeum Flasha odbyła się w holu znanego już nam posterunku policji. Miejsce pracy Barry’ego ozdabia ogromna złota płyta usytuowana w centralnej jego części. Dzieło przedstawia siedem postaci, greckich (rzymskich) bogów, a pod nimi znajduje się napis „prawda, wolność, sprawiedliwość”.
W 1997 roku wydana została seria o Lidze Sprawiedliwych zatytułowana „JLA”. Grant Morrison, twórca serii, postawił na powrót do korzeni i tak trzon opowieści zaczęła stanowić siódemka herosów: Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash, Green Lantern oraz Martian Manhunter. Według Morrisona Liga Sprawiedliwości jest alegorią panteonu bogów z różnymi umiejętnościami, charakterami i atrybutami. Obecnie wiele tworów DC Comics wyraźnie nawiązuje właśnie do tego poglądu.
[image-browser playlist="649190" suggest=""]
Aleja Waida
Przestępca uciekający w początkowych ujęciach odcinka jedzie alejami Waida. Mark Waid jest autorem komiksów, znanym głównie z serii o Najszybszym Człowieku Świata.
Sprawa Orloffa
Profesor Pytor Orloff pojawił się w komiksach DC Comics. Był jednym z najlepszych specjalistów inżynierii biomedycznej na świecie. Stworzył grupę Red Trinity, genetycznie zmodyfikowanych ludzi, których głównym atrybutem była superszybkość. Wiecie, czego Barry szukał w swoim biurze podczas wizyty Caitlin? Analizy materiałowej w sprawie Orloffa. Twórcy serialu otwierają sobie wiele furtek, bardzo mądrze.
Sektor 52
Roonie wszedł do reaktora, a dokładniej do sektora 52. Jest to kolejne odniesienie do pięćdziesiątki dwójki, o której pisaliśmy już wcześniej.
„Czekałem na to wieki”
Retrospekcja wydarzeń z włączenia akceleratora przybliżyła nam wiele faktów. Wiemy już, że Harrison Wells obserwował wypadek Barry’ego Allena - i nie był on przypadkowy. Szczególnie interesujące powinno być jednak przemówienie Wellsa. Pomijając nawiązania do "Star Treka", które jako fan Gwiezdnej Wędrówki widzę dosłownie wszędzie, kluczowe słowa doktora to: „Czekałem na to wieki”. Możemy być już pewni tego, że Harrison Wells pochodzi z dalekiej przyszłości (lub przeszłości).
Blue Devil i Rita Farr
Pierwsza scena trzeciego odcinka rozpoczyna się rozmową Barry’ego i Iris. Przyjaciele udali się do kina, w którym aktualnie promowane są dwa filmy. „Blue Devil II: Hell to Pay” oraz “The Rita Farr Story”. Oczywiście tytuły te nie są przypadkowe!
Blue Devil, a w zasadzie Daniel Patrick Cassidy, w komiksach był znakomitym kaskaderem. Stał się superbohaterem w momencie kręcenia filmu „Blue Devil”, na potrzeby którego stworzony został kostium głównego bohatera opowieści. Strój był tak naprawdę wyposażony w egzoszkielet, dzięki któremu użytkownik posiadał m.in. nadludzką siłę i wytrzymałości. W wyniku przypadkowego uwolnienia demona porażony został tajemniczą energią. Wypadek spowodował permanentne połączenie Daniela z kostiumem.
Rita Farr to pływaczka, która mimo wybitnych sukcesów sportowych rozpoczęła karierę w przemyśle filmowym. Podobnie jak Cassidy, swoje umiejętności uzyskała podczas pracy nad nowym filmem. Aktorka potrafi zmieniać swe rozmiary oraz kształty i przyjęła przydomek Elasti-Girl.
[image-browser playlist="649191" suggest=""]
Przyczyna i skutek
Najlepsze nawiązanie tkwi jednak w tytule, który można przetłumaczyć jako "Przed pewnymi rzeczami nie sposób uciec" lub - bardziej dosłownie - "Pewnych rzeczy nie da się wyprzedzić". Zdanie to odnosi się do mocy Barry'ego i jej ograniczeń: nie jest on dzięki niej wszechmocny, nie jest w stanie np. zmienić przeszłości.
Jeżeli zastanawiacie się, jak wyglądałby świat, w którym mama Allena nadal żyje, to polecam zapoznać się z ”Flashpoint” (lub „Flashpoint Paradox”, ekranizacją „Flashpoint”). Barry od samego początku serialu żałuje, iż nie może nic zrobić w związku ze śmiercią swojej matki. Prawda jest taka, że jeśli jego szybkość będzie nadal wzrastać, za niedługo może się to zmienić. W komiksach wystarczyło biegnąć z bardzo dużą prędkością i dzięki temu Flash mógł przenieść się w czasie. „Flashpoint” przypomina nam jednak, że każde wydarzenie pociąga za sobą inne. Egoizm Flasha i jego cofnięcie w czasie doprowadziło do fali wielu zmian w historii: Superman wylądował w Metropolis, a nie w Smallville; Barry nie posiadł swoich mocy; Bruce Wayne nie żyje, a Batmanem jest jego ojciec; złoczyńcy walczą w służbie dobra, a świat pochłonęła wojna Amazonek z ludźmi podwodnego świata, Atlantydy. Ale się wtedy narobiło!
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1961, kończy 63 lat
ur. 1959, kończy 65 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1962, kończy 62 lat