Transseksualizm i transwestytyzm w kinie
Z okazji premiery filmu Dziewczyna z portretu przyglądamy się obrazom, które poruszają tematykę transseksualizmu i transwestytyzmu w kinie.
Z okazji premiery filmu Dziewczyna z portretu przyglądamy się obrazom, które poruszają tematykę transseksualizmu i transwestytyzmu w kinie.
Transseksualizm to jedno z zaburzeń tożsamości płciowej, w którym identyfikacja płciowa (to, kim się czujemy) nie zgadza się z płcią biologiczną. Tematyka bardzo ważna, delikatna i wciąż mylnie interpretowana z transwestytyzmem, czyli upodabnianiu się w zachowaniu i wyglądzie do płci przeciwnej w celu uzyskania spełnienia emocjonalnego lub seksualnego.
Transseksualizm i transwestytyzm wiążą się z ogromnym cierpieniem osób, których dotyczą, i często z niezrozumieniem oraz brakiem akceptacji środowiska, w którym żyją. Twórcy filmowi starają się poruszać te delikatne kwestie w swoich działach i dzięki nim oswajać oraz edukować ludzi.
W piątek na ekrany polskich kin wszedł film The Danish Girl, który opowiada historię Einara i Gerdy Wegener. Einar przy pełnym wsparciu żony zdecydował się na operację zmiany płci i stał się jedną z pierwszych transgenderowych kobiet na świecie. W rolach głównych zobaczymy nominowanych do Oscara - Eddiego Redmayne'a i Alicię Vikander. Tymczasem przyjrzyjmy się innym pozycjom filmowym, które wprowadzają w tę tematykę.
Dallas Buyers Club (2013)
Historia człowieka, który zamiast czekać na śmierć po tym, jak wykryto u niego obecność wirusa HIV, postanowił zrobić wszystko, by pomóc sobie i innym. Ron Woodroof wszelkimi sposobami starał się zdobyć leki potrzebne chorym na AIDS, edukować innych i mimo przeciwności losu cieszyć się życiem. Niespodziewanie jego największym sprzymierzeńcem stał się Rayon, transgenderowy mężczyzna, którego znakomicie sportretował Jared Leto. Dallas Buyers Club to mądra i pełna wrażliwości opowieść o walce o prawo do życia.
Tangerine (2015)
Mandarynka jest słodko-gorzką opowieścią o pragnieniu odzyskania godności w świecie oraz o tym, że transseksualizm nadal traktowany jest jak aberracja i nawet ludzie, którzy z jego istnienia korzystają, czują się z tym jak zepsuci i brudni degeneraci. A jeśli nawet nie, to społeczeństwo, w którym przyszło im żyć, szybko im o tym przypomni. Szczerość emocji filmowych jest uderzająca, a przy tym to film szalony, chaotyczny i energetyczny - wybucha przed oczami niczym fajerwerk.
Transamerica (2005)
Kino drogi, w którym obserwujemy podróż Bree, transseksualistki pragnącej zebrać pieniądze na operację, która uczyni ją biologiczną kobietą. Kiedy jednak w jej życiu pojawia się Toby - młody, pogubiony chłopak, który okazuje się jej dzieckiem - wszystko się zmienia. Wzruszająca opowieść, dzięki której widz może lepiej zrozumieć, czym jest transseksualizm i jak poradzić sobie ze skomplikowanymi relacjami, które przynosi życie.
Laurence Anyways (2012)
W życiu Laurence'a i Fred wszystko się zmienia, gdy w 30. urodziny Laurence wyznaje, że chciałby zostać kobietą. Xavier Dolan opowiada historię o miłości, która nie ma granic, o tym, jak wspólnie stawiać czoło przeciwnościom losu, wszelkim uprzedzeniom i fobiom. Laurence i Fred wyruszają w podróż, która szybko uświadomi im, jak łatwo jest stracić siebie nawzajem. Dojrzała opowieść o wymagającym temacie podzieliła fanów reżysera, jednak aktorstwo głównych bohaterek zachwyca wszystkich.
- 1 (current)
- 2
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1971, kończy 53 lat
ur. 1969, kończy 55 lat