Przeczytaj w weekend

Wiedźmin: gdzie kręcono serial Netflixa? Lokacje, które można odwiedzić

Serialowy Wiedźmin kręcony był w wielu interesujących lokacjach. Postanowiliśmy przybliżyć te barwne miejsca na świecie, które odwiedzała ekipa filmowa!

Serialowy Wiedźmin kręcony był w wielu interesujących lokacjach. Postanowiliśmy przybliżyć te barwne miejsca na świecie, które odwiedzała ekipa filmowa!

Wiedźmin podbija świat - i to dosłownie. Produkcja platformy Netflix realizowana była w wielu ciekawych, odległych od siebie miejscach: na Wyspach Kanaryjskich, na Węgrzech i w Polsce. Postanowiliśmy podążyć szlakiem ekipy i przyjrzeć się najciekawszym lokacjom, w których serial był nagrywany.

Węgry

Naprawdę sporo (można rzec: większość) materiału powstało na Węgrzech. Rzecz jasna - w ogromnej mierze w studiu Mafilm w pobliżu Budapesztu (czyli drugim po Londynie najczęściej wybieranym przez producentów jako plan filmowy miastem europejskim): część zewnętrzna planu posłużyła realizacji sceny przed wejściem do wieży maga Stregobora. Wnętrze zaś (krużganek) nakręcone zostało w zamku Vajdahunyad. To miejsce jest zresztą kopią! Elementem odtworzonego zespołu najsłynniejszych zabytków architektury węgierskiej, zaprojektowanego przez Ignáca Alpára i powstałego dopiero w 1908 roku. W tej scenie nie użyto CGI, a jedynie wstawiono duże ilości roślin. Co ciekawe, sam zamek z zewnątrz - choć aż się o to prosi - podobno nie posłużył filmowcom. Vajdahunyad znajduje się w XIV. dzielnicy Budapesztu, na terenach Parku Miejskiego.

nullfot. Netflix
nullfot. Wikimedia

Wielka sala w Cintrze została zbudowana w studio Origo na peryferiach Budapesztu. Fort Monostor w Komarnie i okoliczny las posłużył do scen oblężenia Cintry; bitwa o Marnadal była nagrywana na wzgórzach i okolicach wioski o nazwie Csákberény.

Wioska, w której dorastała Yennefer i do której przybyła po nią Tissaia, to nic innego jak Skansen Wsi Węgierskiej w Szentendre, jakieś 30 kilometrów od północnej części Budapesztu. Ta lokacja była też wykorzystana do zrealizowania kilku scen z Ciri w obszarze z wiatrakiem. Nagrano też zewnętrzną część Burg Kreuzenstein, zamku w pobliżu Leobendorf w Austrii; posłużył on jako opuszczony zamek w Wyzimie w trzecim odcinku. Wnętrza zamku zostały nagrane w studiu Origo.

W Budapeszcie znajduje się też Kiscelli Museum, a dokładnie w dzielnicy Obuda. Muzeum skupia się na renesansowych i barokowych zabytkach i strojach, skryte są w nim również ruiny klasztornego kościoła. Organizuje się tam nawet wesela! Posłużyły one serialowi za miejsce, w którym odbywał się bal czarodziejów i ich narada. Jednym słowem: Aretuza. Ciekawostka: organizuje się tam nawet wesela!

nullfot. Netflix
nullfot. budapestwedding.com

W północnej części Węgier znajduje się miasto Tata, w nim zaś - piękny gotycki zamek, zbudowany w połowie XIV wieku na północnym krańcu jeziora Öreg. W serialu zagrał on siedzibę burmistrza miasta Rinde. Tam doszło do pierwszego spotkania Geralta i Yennefer... Warto dodać, że w środku znajduje się muzeum historyczne. Nakręcono tu znaczną część 5. odcinka.

nullfot. Netflix
nullfot. wikimedia

A gdzie Geralt wyłowił Dżina? W miejscowości Fót, również na północy Węgier. Znajduje się tam park Kastély i jezioro, przy którym Jaskier znalazł wiedźmina próbującego odnaleźć lekarstwo na sen.

Scena ze złotym smokiem (alias Borch Trzy Kawki) w grocie nagrywana była w Jaskini Szelim nieopodal miasta Tatabánya w Narodowym Parku Duna-Ipoly. Co ciekawe, według jednej z legend, sułtan Selim ukrył w niej skarby, a strzeże ich... smok.

nullfot. HoremWeb, deviantart

W podziemia Wyzimy wcieliły się kamieniołomy, a rezerwat geologiczny Balás Jenő Bauxitbányászati w Gant posłużył jako wykopaliska w Nilfgaardzie.

W ostatnim odcinku przez kilka sekund widzimy replikę zamku w Egerze. Zdjęcia zarejestrowane w tym miejscu zostały połączone z ujęciami z polskiego zamku w Ogrodzieńcu. Oryginalny zamek w Egerze był ważną węgierską twierdzą podczas najazdu osmańskiego, a jego replika została zbudowana jako scenografia do węgierskiego filmu z 1968 roku. Znajduje się ona w mieście Pilis.

Wyspy Kanaryjskie

Większość odcinka 6. została nakręcona na wyspie La Palma. Kilka scen zrealizowano w Llano de las Brujas (Równina wiedźm), czyli okolicach osady składającej się w części z domostw, miejsc pochówku oraz spichlerzy. Nagrywano też na punkcie widokowym La Cumbrecita. Ten naturalny balkon znajduje się na końcu wąskiej cieśniny, która gwałtownie się kończy i zawiesza się nad przepaścią. Miejsce obozu poszukiwaczy smoka zostało nagrane w wulkanicznej scenerii na szczycie Roque de los Muchachos. Jeden z wulkanicznych przylądków robił za nadmorską scenerię Aretuzy - Roque de Santo Domingo w Garafii, Skalistej wysepka położona jest w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża La Palma.

nullfot. Netflix
nullfot. conlimiteinfinito.com

Las Brokilon, dom driad, w rzeczywistości kręcony był w gęstych dżunglach wyspy La Palma. Były to: La Zarza, wodospad Los Tilos oraz w paprociowy las Cubo de la Galga (Llano Molino). W rzeczywistości te miejsca wyglądają równie magicznie co w Wiedźminie.

nullfot. quotidiano.net

Część odcinka czwartego, w którym Yennefer chroni królową z Lyrii, otwierając wiele portali, została nakręcona w kilku miejscach na wyspie Gran Canaria. Walka na szczycie pasma górskiego, z ogromnymi skałami, to okolica, w której znaleźć można jeden ze znaków rozpoznawczych wyspy: Roque Nublo. Jest to monolityczna, 80-metrowa skała, która znajduje się na wysokości 1813 m n.p.m. Leży w centrum Gran Canarii. Dotrzeć do niej można jedynie pieszo. Scena na pustyni została nakręcona na plaży Maspalomas, w samym środku jednego z najczęściej odwiedzanych nadbrzeży w całej Europie. Pole z żółtymi kwiatami znajduje się w pobliżu wsi Tejeda. Położona jest ona na środkowych szczytach wyspy, z dala od cywilizacji. Czarna plaża, na której ostatecznie ląduje Yennefer wraz z martwym już niemowlęciem, to Guayedra - wulkaniczne wybrzeże z przepiękną zatoką, klifami i drzewami palmowymi. Co ciekawe - jest to plaża nudystów. Nagrywano tam również scenę przybijania czarodziejów do brzegu w 8. odcinku. Miasto z czerwonymi ścianami (w którym w pewnym momencie ląduje Yen) to część planu w studiu Mafilm (wspominane wcześniej studio węgierskie). Również na tej wyspie nakręcono scenę wizji Ciri na pustyni. Był to rezerwat naturalnych wydm Maspalomas.

Na Gran Canaria nakręcono również sceny z odcinka 2. z Geraltem i Jaskrem. Dolina Kwiatów to w rzeczywistości Barranco de Fataga! To w tym miejscu Jaskier po raz pierwszy zaśpiewał pewną balladę...

nullfot. Netflix
nullfot. quotidiano.net

Polska

A o tym wszystko już zostało napisane, również u nas. By formalności stało się zadość: w serialu pojawił się zamek w Niedzicy. Na krótko, ale jednak. Okoliczne jezioro graficy zamienili w las. Sam zamek posłużył jako siedziba króla Foltesta - Wyzima. Na ekranie widzimy go jednak bardzo krótko.

Drugim miejscem jest, rzecz jasna, zamek w Ogrodzieńcu. O nim szerzej rozpisaliśmy się tutaj

 

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Olga Bołądź

Olga Bołądź

ur. 1984, kończy 36 lat

Krzysztof Łukaszewicz

Krzysztof Łukaszewicz

ur. 1976, kończy 44 lat

Daisy Bevan

Daisy Bevan

ur. 1992, kończy 28 lat

Joss Ackland

Joss Ackland

ur. 1928, kończy 92 lat

Antonio Sabato Jr.

Antonio Sabato Jr.

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV