Zabawki z „Gwiezdnych wojen” – krótka historia i kilka ciekawostek
Zabawki z "Gwiezdnych wojen" to tak naprawdę coś więcej niż tylko zabawki. Jako jedne z niewielu popkulturowych rzeczy można je nazwać eksponatami kolekcjonerskimi, które warte są ogromne sumy.
Zabawki z "Gwiezdnych wojen" to tak naprawdę coś więcej niż tylko zabawki. Jako jedne z niewielu popkulturowych rzeczy można je nazwać eksponatami kolekcjonerskimi, które warte są ogromne sumy.
Niektórzy myślą, że zabawki z "Gwiezdnych wojen" pojawiły się na serio tak naprawdę z Prequel Trylogią, kiedy wielka machina ruszyła i do sprzedaży trafiło multum produktów. Inni mówią, że film "Star Wars: The Force Awakens" jest tworzony tylko po to, by je sprzedawać. Prawda zapewne leży pośrodku, ale tak samo było z Oryginalną Trylogią "Gwiezdnych wojen" w latach 70. i 80.
Zobacz także: Droid BB-8 i Sokół Millennium - zabawki od Hasbro
Dla wielu może to być zaskoczeniem, ale to właśnie film "Star Wars: Episode IV - A New Hope" zapoczątkował trend tworzenia licencjonowanych produktów i zabawek związanych z premierą danej superprodukcji. Studio 20th Century Fox po raz pierwszy w historii kina przygotowało na ogromną skalę sprzedaż różnych towarów związanych z filmem. Pojawia się tu też ważna ciekawostka - mimo dania zielonego światła na promocję poprzez zabawki i gadżety 20th Century Fox nie wierzyło w sukces filmu, dlatego też podczas negocjacji z George'em Lucasem ostatecznie twórca "Gwiezdnych wojen" dostał ogromny procent z ich sprzedaży.
Co ciekawe, nie wszyscy producenci zabawek byli zainteresowani współpracą. Niektóre firmy odmawiały, bo sądziły, że "Gwiezdne wojny" szybko przeminą i ludzie o nich zapomną, albo nie były pod wrażeniem filmu i nie widziały w nim potencjału.
Zobacz także: Figurki "Gwiezdnych Wojen" z Black Series w Polsce - szczegóły
Wyobraźcie sobie miny osób, które odmówiły Lucasowi, gdy z dnia na dzień "Gwiezdne wojny" stały się największą sensacją w historii kina. Według wszelkich doniesień z tamtych czasów dzieciaki zakochane w filmie z 1977 roku od razu chciały kupować zabawki. Można rzec spokojnie, że właśnie tak narodził się ten ściśle związany z Hollywood przemysł. Dlatego też fakt, że Disney obecnie chce sprzedawać multum zabawek między innymi dzięki współpracy z Hasbro, nie jest niczym odkrywczym, nowym czy kontrowersyjnym. Wszystko zaczęło się od ukochanej przez wszystkich Oryginalnej Trylogii.
W trakcie kolejnych miesięcy po premierze epizodu IV sprzedaż zabawek ciągle rosła. Eksperci byli w szoku, bo popyt nieustannie przewyższał podaż, a twórcy nie nadążali z produkcją. Firma Kenner, która tworzyła pierwsze zabawki, w ciągu roku w latach 70. zarobiła 100 mln dolarów. Właśnie z tych lat pochodzą najcenniejsze figurki postaci z "Gwiezdnych wojen", z których najdroższa została sprzedana za 27 tysięcy dolarów w styczniu 2015 roku. Chodzi o oryginalną figurkę łowcy nagród zwanego Boba Fett.
Figurka Jawy w płaszczu kosztowała w tamtych latach 1,99 dolara. Przez lata średnia cena wahała się od 2 do 3,5 tysiąca dolarów, a fani nieraz płacili tyle za podróbki. W ostatnich latach jednak odnotowano sprzedaż autentyka za 18 tysięcy dolarów.
Zobacz także: Hasbro wprowadza do sprzedaży w Polsce kolekcjonerskie miecze świetlne
Najdziwniejsza sytuacja związana jest jednak z figurką droida medycznego, którego w filmie "Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back" widzimy zaledwie przez chwilę. Według dostępnych danych w lutym 2013 roku oryginał z 1980 roku sprzedano za 12 tysięcy dolarów.
Ważne jest to, że najdroższe zabawki pochodzą właśnie z czasów Oryginalnej Trylogii. Są to klasyki, o które zaciekle walczą najwięksi kolekcjonerzy, wydając ogromne pieniądze. Być może za 20 lat podobnie będzie z zabawkami z Prequel Trylogii, bo i wśród nich znajdują się perełki.
Zobacz także: Figurki, nerfy, furbacca i inne zabawki z "Gwiezdnych Wojen" od Hasbro
Zabawki z "Gwiezdnych wojen" od zawsze były integralną częścią promocji samych filmów. Biorąc pod uwagę, jakie osiągają one ceny, chyba nie ma co się śmiać z niektórych osób, które obecnie wydają kilkaset złotych na jakąś zabawką z Sagi, bo za 20-30 lat mogą zarobić na niej krocie. Teraz fanów czeka kolejna porcja zabawek z nowego filmu. Niech rozpocznie się kolekcjonowanie...
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat