Przeczytaj w weekend

Fantastyczna Czwórka (2015)

The Fantastic Four

Fantastyczna Czwórka

Fantastyczna Czwórka to osadzone we współczesnym świecie, nowe spojrzenie na najstarszą komiksową drużynę superbohaterów Marvela. Film skupia się na czwórce młodych outsiderów, którzy teleportują się do alternatywnego i niebezpiecznego świata, doświadczając przy tym niewyobrażalnej fizycznej transformacji. Ich życie zmienia się na zawsze, a bohaterowie muszą okiełznać swoje nowe zdolności i nauczyć się nad nimi panować. Razem muszą uratować Ziemię przed groźnym wrogiem, który kiedyś był ich przyjacielem.

Trailery i materiały wideo

Fantastyczna Czwórka - polski zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

The Fantastic Four - ten film od samego początku budził kontrowersje. Ba, nie tylko ten – cała historia ekranizacji tego konkretnego komiksu Marvela miała jakoś pod górkę - od przerażająco złego pierwszego filmu, który powstał tylko po to, by producent nie stracił praw do licencji, przez dwa filmy słabsze niż większość innych ówczesnych komiksowych superprodukcji, po ten najnowszy, o którym też trudno powiedzieć coś dobrego.

Już kiedy wiele miesięcy temu usłyszeliśmy, że Johnny Storm (czyli Człowiek-Pochodnia) będzie tu grany przez czarnoskórego Michaela B. Jordana, zrobiło się dziwnie. Część widzów i fanów protestowała, część spokojnie czekała, by dać filmowi szansę - może ten pomysł będzie miał jakiś powód, jakiś sens. Dziś (pomijając kwestię, że to świetny aktor, któremu ostatecznie w tym filmie nie dano szansy na dobrą kreację) widać, że tego sensu nie było, a jedynym powodem tej zmiany było "żeby było inaczej". I tak samo z wieloma kolejnymi fabularnymi twistami w tej opowieści - jakby jej reżyser, Josh Trank, zdecydował się zmienić mnóstwo rzeczy w fabule komiksu tylko po to, by na ekranie wykazać się oryginalnością: inny kolor skóry jednego z bohaterów, inna geneza supermocy, inaczej wymyślona i poprowadzona postać głównego antagonisty, Doktora Dooma.

Acz też do końca trudno to stwierdzić, bo mocno nagłośniony konflikt między nim a producentami dał nam – jak rozumiem – w efekcie film, który nie jest właściwie niczyją wizją do końca. Trank chciał jeszcze dalej i mocniej, producenci odebrali mu projekt i zrobili go ostatecznie po swojemu, ale przecież mnóstwo tu musi być efektami jego pracy.

Tak czy owak - dostajemy film średni, pozbawiony pasji, emocji i mocno, zbyt mocno próbujący za wszelką cenę oderwać się od pierwowzoru. Ze świetnymi aktorami, którzy nie dostali nic ciekawego do zagrania, z prościutką fabułą i nieprzesadnie efektowną realizacją. Historia młodego geniusza Reeda Richardsa, który wpada na pomysł technologii przenoszącej na inną planetę, jakoś nie zachwyca. Tak samo jak mocno zmieniona opowieść o tym, jak tytułowa Fantastyczna Czwórka nabywa swoje moce i co się potem z nimi dzieje. Ale najsłabiej wypada wątek ich przeciwnika, czyli Doktora Dooma. Gdzieś gubi się tu oryginalna komiksowa charyzma tej postaci, a dostajemy słabą podróbkę Dartha Vadera (który, żeby było zabawniej, był w jakiejś mierze wzorowany na oryginalnym komiksowym Doktorze Doomie, więc koło się domyka).

W wersji Blu-ray oglądamy to wszystko w świetnej jakości, a potem możemy zajrzeć do dodatków, których jest zaledwie kilka nieciekawych – to szkice koncepcyjne i krótkie materiały making of o tym, jak to wszyscy byli zaangażowani i jak bardzo się starali, zwłaszcza tworząc efekty specjalne, by wyszło super. Szkoda, że nie wyszło.

Fantastyczna czwórka - Blu-ray - okładka
źródło: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Missy Peregrym

Missy Peregrym

ur. 1982, kończy 37 lat

Daniel Brühl

Daniel Brühl

ur. 1978, kończy 41 lat

Laurie Metcalf

Laurie Metcalf

ur. 1955, kończy 64 lat

Clifton Collins Jr.

Clifton Collins Jr.

ur. 1970, kończy 49 lat

John Cho

John Cho

ur. 1972, kończy 47 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV