Repertuar kin Nowość Program TV

Królestwo (2015)

Les saisons

Śr. ocena 7.2

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Trailery i materiały video

Królestwo - zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Królestwo to nie tyle film, co podróż, w którą zabiera nas reżyser, Jacques Perrin. Ta wędrówka w głąb lasu jest niesamowitą ucztą dla naszych oczu i uszu, stając się przy okazji wiwisekcją relacji ludzi i naszych braci mniejszych – zwierząt.

Ludzkość od wieków fascynował las i jego wielka tajemnica, zaklęta w nieodgadnionym mroku i przejmującym szumie drzew. Nie ma więc przypadku w tym, że twórcy Królestwa już na samym początku odwołują się do bóstw zamieszkujących bory i puszcze. To zapowiedź wędrówki, która nas czeka, zawartej gdzieś pomiędzy magią a realnością. W tej podróży bezwiednie przyjmiemy perspektywę zwierząt; niektóre z nich spoglądają na nas ukradkiem, nieśmiało, nieufnie przechadzając się w okolicach matecznika. Taki stan rzeczy jest jednak zrozumiały – tytułowe królestwo systematycznie podporządkowuje sobie człowiek, pierwotnie bohater drugiego planu, który zapragnął wziąć naturę we władanie. Zanim to się jednak stanie, będziemy celebrować przyrodę wraz z naszymi braćmi mniejszymi.

Jak obwieszcza na wstępie filmu jego narratorka, Krystyna Czubówna, „zima trwa już od 80 tysięcy lat”. Koniec epoki lodowcowej przyniesie jednak olbrzymie zmiany: zwierzęta zaczną stopniowo opanowywać lasy, nienaznaczone jeszcze działalnością człowieka. Życie odbywa się tu zgodnie z porami roku – zwróćcie uwagę, że reżyser, Jacques Perrin, czterokrotnie odwołuje się do ukazania przemierzającego niebo stada ptaków, zabiegu, który wykorzystał już w Makrokosmosie. To symbol zmieniających się sezonów. Na ekranie widzimy więc tango narodzin i śmierci – urocze maluchy stawiają swoje pierwsze kroki zaraz obok miejsca, gdzie drapieżnik dopada swoją ofiarę. Praca kamery budzi podziw, a niektóre ujęcia zapierają dech w piersiach, rodząc banalne pytanie o to, jak twórcom udało się podejść tak blisko płochliwych zwierząt.

Przepiękne zdjęcia doskonale oddają schemat działania mieszkańców lasu, który gdzieś na najgłębszym poziomie hołduje koncepcji kołowej historii dziejów. Czas jest bowiem istotnym elementem filmu – w żaden sposób nie możemy tu mówić o powtarzalności cyklu życia i śmierci. Zaraz obok zwierząt rozgrywa się przecież wielkie historyczne widowisko, którego bohaterem staje się człowiek. Perrin stawia pytania o działanie w harmonii z naturą, by w trzecim akcie jego opowieść subtelnie zmierzała w stronę moralitetu. Tym samym Królestwo ma słodko-gorzki posmak: świergot ptaków, ryk jelenia i tętent dzikich koni powoli ustępują miejsca postępowi cywilizacyjnemu, wyrażającemu się choćby w przywołanych na ekranie wycinkach drzew czy oparach gazów bojowych. Reżyser nie jest jednak pesymistą, jakby wziął sobie do serca słowa pieśni Indian Nawaho: „z każdej ciemnej doliny jest jakieś ukryte wyjście, jakiś tęczowy szlak”.

Dzięki temu Królestwo staje się de facto afirmacją życia w jego czystej, nieskażonej naporem cywilizacji formie, rozgrywającego się jeszcze pod dyktando praw natury. Prawdziwym bohaterem filmu jest ogół zwierząt zamieszkujących las – Perrin zrywa ze znaną z programów przyrodniczych zasadą, iż widz na ekranie powinien mieć swoich faworytów, stworzenia, którym będzie kibicował. Jest tutaj scena, w której wataha wilków pędzi za stadem koni. Kamera nie odpuszcza, zabierając nas nawet pomiędzy drapieżników. Reżyser przedstawia doskonałą alternatywę dla tak modnego w dzisiejszych czasach podglądactwa, oferując nam rolę bezstronnych obserwatorów. Nie opowiemy się po żadnej stronie, nie zdając sobie nawet sprawy, kiedy zasady rządzące naturą uznaliśmy za obowiązujące. Zanim ta opowieść się zakończy, spragniony ptak dotrze jeszcze do małego źródełka, które dziś jest miejscem religijnego kultu. Tysiące lat temu jego przodek również tutaj przybył, poszukując wody. Wtedy jego oczom ukazał się symbol leśnych bóstw. Życie, nasze i zwierząt, nigdy się więc nie kończy. Ono się tylko zmienia.

Pokaż całą recenzję

Powiązane Artykuły

Karolina Szendera
-

Premiery DVD i Blu-ray – kwiecień 2017

Kwiecień przynosi ze sobą kilka interesujących premier filmowych, a przynajmniej część z nich zdecydowanie warto…

Krzysztof Spór
1-

Premiery DVD I Blu-ray – styczeń 2017

Styczeń 2017 będzie dość skromnym miesiącem na rynku premier DVD i Blu-ray. Ciekawych tytułów nie…

Piotr Piskozub
weekend
1-

Z browarem i popcornem na Wołyń. Kto (nie) powinien chodzić do kina?

Polska to kraj bogatych tradycji. Okazuje się, że także kinowych - w ramach nowego zwyczaju…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.