Vaiana: Skarb oceanu (2016)

Moana

Vaiana: Skarb oceanu

Trzy tysiące lat temu najdzielniejsi żeglarze na świecie przemierzali wody południowego Pacyfiku i odkrywali wyspy Oceanii. Jednak w pewnym momencie ich wyprawy ustały na całe tysiąc lat – i nikt nie wie dlaczego… Vaiana: Skarb oceanu to komputerowo animowana opowieść o przygodach nastolatki, która chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Podczas podróży poznaje potężnego niegdyś półboga Maui. Od tego momentu wspólnie żeglują przez bezmiar oceanu, który nie szczędzi im karkołomnych przygód, obfitujących w spotkania z ogromnymi potworami.

Trailery i materiały wideo

Vaiana: skarb oceanu - polski zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Twórcy ze studia Myszki Mickey konsekwentnie podążają ścieżką, jaką kilka lat temu wyznaczyli sobie takimi filmami jak Mulan, Brave czy Frozen. W tych filmach głównymi bohaterkami są silne kobiety, które nie potrzebują, by mężczyzna im pomagał. Same biorą los w swoje ręce i ratują sytuację, a czasami nawet świat. Niby mała rzecz, ale skutecznie zerwała z wizerunkiem bezbronnych księżniczek i pięknych młodzieńców pędzącym im na ratunek. Disney szybko zorientował się, że jest zapotrzebowanie na takie produkcje, a ich sukces bardzo szybko przenosi się również na sprzedaż gadżetów z bohaterkami. Niedawno każda mała dziewczynka chciała być przecież Elsą.

W filmie Moana poznajemy księżniczkę Vaianę, nastolatkę, poszukującą potężnego półboga Maui, który ma jej pomóc uratować jej lud i nie tylko. Nie byłaby to bajka Disneya, gdyby podczas podróży bohaterowie nie przeszli przemiany i nie nauczyli się kilku ważnych rzeczy na temat życia, współpracy i przyjaźni.

Podobnie jak to było w Zootopia mamy parę bohaterów będących swoimi przeciwieństwami. Vaiana to niepoprawna marzycielka wierząca, że wszystko jest możliwe. Chce pomóc każdemu, nie zważając na swoje bezpieczeństwo. Maui natomiast to zapatrzony w siebie egoista podziwiający własną muskulaturę i tatuaże. Jedyne, co go interesuje, to uwielbienie ze strony każdego z jego otoczenia. Nie chce z siebie nic dać tylko cały czas brać. Starcie tych dwóch charakterów to przyczyna prawie wszystkich zabawnych sytuacji, jakie zobaczymy na ekranie.

Podczas swojej podróży bohaterowie napotkają wiele dziwnych postaci, jak choćby ogromne kraby czy kokosowych piratów, którzy do złudzenia przypominają gang rodem z Mad Max: Fury Road. Zresztą Disney zawsze miał dar do tworzenia światów, które przerażały i bawiły jednocześnie.

Moana została fenomenalnie zrealizowana pod względem wizualnym i muzycznym. Już zdążyłem się pogodzić z tym, że tradycyjnie rysowana animacja została złożona do grobu, a jej miejsce na stałe zajęła już ta wykonana za pomocą komputera. W przypadku tego filmu nawet przez chwilę mi to nie przeszkadzało. Malowniczy błękit wody i egzotyka wysp urzekają. Jestem też przekonany, że główną piosenka How Far I’ll GO w wykonaniu Alessia Cara w przyszłym roku zostanie nagrodzona Oscarem. By być fair, muszę przyznać, że polska wersja zatytułowana Pół kroku stąd wykonana przez Natalię Nykiel nie ustępuje dużo wersji angielskiej.

Fajnym zabiegiem jest także sposób wykonania postaci, które w jakiś sposób nawiązują do aktorów podkładających pod nie głosy. Na przykład Maui jest bardzo zbliżony do Dwayne’a Johnsona. Ciekawe, czy cechy charakteru też od niego zapożyczył.

Podoba mi się też pomysł wykorzystania polskich kabareciarzy do robienia dubbingu. Igor Kwiatkowski z Kabaretu Paranienormalni idealnie sprawdza się jako półbóg Maui. Tak samo uśmiałem się, gdy przerośnięty krab przemówił głosem Macieja Maleńczuka. Disney wie ,jak zrobić profesjonalny dubbing, który nie drażni widzów.

Na Moana będziecie dobrze bawić się zarówno sami, jak i z dziećmi. To jedna z tych uniwersalnych opowieści, która bawi wszystkich.


.
.

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Zobacz w kinach

Brak emisji w mieście

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

D.J. Cotrona

D.J. Cotrona

ur. 1980, kończy 39 lat

Joan Collins

Joan Collins

ur. 1933, kończy 86 lat

Melissa McBride

Melissa McBride

ur. 1965, kończy 54 lat

Ryan Coogler

Ryan Coogler

ur. 1986, kończy 33 lat

Lea DeLaria

Lea DeLaria

ur. 1958, kończy 61 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV