Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Vaiana: Skarb oceanu (2016)

Moana

Śr. ocena 7.6

Znasz ten film? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Trailery i materiały video

Vaiana: skarb oceanu - polski zwiastun

Najnowsza recenzja redakcji

Disney ponownie udowadnia, że w opowiadaniu bajek dla dzieci nie ma sobie równych.

Twórcy ze studia Myszki Mickey konsekwentnie podążają ścieżką, jaką kilka lat temu wyznaczyli sobie takimi filmami jak Mulan, Merida Waleczna czy Kraina lodu. W tych filmach głównymi bohaterkami są silne kobiety, które nie potrzebują, by mężczyzna im pomagał. Same biorą los w swoje ręce i ratują sytuację, a czasami nawet świat. Niby mała rzecz, ale skutecznie zerwała z wizerunkiem bezbronnych księżniczek i pięknych młodzieńców pędzącym im na ratunek. Disney szybko zorientował się, że jest zapotrzebowanie na takie produkcje, a ich sukces bardzo szybko przenosi się również na sprzedaż gadżetów z bohaterkami. Niedawno każda mała dziewczynka chciała być przecież Elsą.

W filmie Vaiana: Skarb oceanu poznajemy księżniczkę Vaianę, nastolatkę, poszukującą potężnego półboga Maui, który ma jej pomóc uratować jej lud i nie tylko. Nie byłaby to bajka Disneya, gdyby podczas podróży bohaterowie nie przeszli przemiany i nie nauczyli się kilku ważnych rzeczy na temat życia, współpracy i przyjaźni.

Podobnie jak to było w Zootopii mamy parę bohaterów będących swoimi przeciwieństwami. Vaiana to niepoprawna marzycielka wierząca, że wszystko jest możliwe. Chce pomóc każdemu, nie zważając na swoje bezpieczeństwo. Maui natomiast to zapatrzony w siebie egoista podziwiający własną muskulaturę i tatuaże. Jedyne, co go interesuje, to uwielbienie ze strony każdego z jego otoczenia. Nie chce z siebie nic dać tylko cały czas brać. Starcie tych dwóch charakterów to przyczyna prawie wszystkich zabawnych sytuacji, jakie zobaczymy na ekranie.

Podczas swojej podróży bohaterowie napotkają wiele dziwnych postaci, jak choćby ogromne kraby czy kokosowych piratów, którzy do złudzenia przypominają gang rodem z Mad Max: Na drodze gniewu. Zresztą Disney zawsze miał dar do tworzenia światów, które przerażały i bawiły jednocześnie.

Vaiana: Skarb oceanu została fenomenalnie zrealizowana pod względem wizualnym i muzycznym. Już zdążyłem się pogodzić z tym, że tradycyjnie rysowana animacja została złożona do grobu, a jej miejsce na stałe zajęła już ta wykonana za pomocą komputera. W przypadku tego filmu nawet przez chwilę mi to nie przeszkadzało. Malowniczy błękit wody i egzotyka wysp urzekają. Jestem też przekonany, że główną piosenka How Far I’ll GO w wykonaniu Alessia Cara w przyszłym roku zostanie nagrodzona Oscarem. By być fair, muszę przyznać, że polska wersja zatytułowana Pół kroku stąd wykonana przez Natalię Nykiel nie ustępuje dużo wersji angielskiej.

Fajnym zabiegiem jest także sposób wykonania postaci, które w jakiś sposób nawiązują do aktorów podkładających pod nie głosy. Na przykład Maui jest bardzo zbliżony do Dwayne’a Johnsona. Ciekawe, czy cechy charakteru też od niego zapożyczył.

Podoba mi się też pomysł wykorzystania polskich kabareciarzy do robienia dubbingu. Igor Kwiatkowski z Kabaretu Paranienormalni idealnie sprawdza się jako półbóg Maui. Tak samo uśmiałem się, gdy przerośnięty krab przemówił głosem Macieja Maleńczuka. Disney wie ,jak zrobić profesjonalny dubbing, który nie drażni widzów.

Na Vaianie będziecie dobrze bawić się zarówno sami, jak i z dziećmi. To jedna z tych uniwersalnych opowieści, która bawi wszystkich.


.
.

Pokaż całą recenzję

Obsada

(voice)
Maui (voice)
Moana (voice)

Powiązane Artykuły

Michalina Reda
weekend
-

Triumf ojców, czyli dlaczego filmy animowane rezygnują z postaci matek

Kino sięga po figury ojców bardzo często. Stają się oni ikonami, wzorami do naśladowania dla…

Tymoteusz Wronka
-

Dziś wieczorem w telewizji – 26.09.2017

Animowana Vaiana, pierwsze odcinki seriali Absentia i Sekta czy piłkarskie emocje w Lidze Mistrzów. Co…

Michalina Reda
-

Premiery DVD i Blu-ray – maj 2017

La La Land, Assassin's Creed, Powidoki, Wielki Mur... Sprawdźcie, jakie tytuły ukażą się w przeciągu…

Paulina Wiśniewska
1-

Piosenki z bajek, które stały się hitami

Filmy animowane od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich sukces jest również potęgowany dzięki całemu…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 140 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]