Spotlight (2015)

Spotlight

Spotlight opowiada wstrząsającą historię skandalu w Kościele katolickim. Nagrodzeni Pulitzerem dziennikarze śledczy dziennika Boston Globe docierają do przerażających i szokujących danych na temat konsekwentnie tuszowanej siatki pedofilskiej w Kościele katolickim, składającej się z ponad 70 księży. Historia zbulwersowała świat w 2002 roku, ale odkrycia dziennikarzy były zaledwie wierzchołkiem góry lodowej...

Trailery i materiały wideo

Zwiastun filmu Spotlight

Najnowsza recenzja redakcji

Wiemy, że jest coś takiego jak przepis na Oscara. Z nielicznymi wyjątkami (Powrót króla) statuetki Amerykańskiej Akademii filmowej w kategorii Najlepszy Film zdobywają obrazy niekoniecznie zawsze najlepsze czy choćby bardzo dobre, ale poruszające Ważne Tematy, z Wielkimi Aktorami w obsadzie, opisujące samo Hollywood i aktorów bądź z nich się podśmiewające albo po prostu te, których producentem był Harvey Weinstein. Z tych powodów w ostatnich latach Birdman wygrał z genialnym Whiplash, Zniewolony. 12 Years a Slave pokonało dużo lepsze filmy Ona czy Wilk z Wall Street, a co najwyżej przeciętna Operacja Argo tryumfowała nad świetnym Wrogiem numer jeden (choć tu też był Ważny Temat, ale chyba jednak dla USA mniej wygodny).

Spotlight na tle tych średniej jakości laureatów z ostatniej dekady wyróżnia się jednak pozytywnie. Oczywiście to wciąż film z Ważnym Tematem (afera pedofilska w Kościele Katolickim) i aktorami jeżeli nie wielkimi, to utalentowanymi i poważanymi (Michael Keaton, Liev Schreiber, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Stanley Tucci), ale przy tym świetne wyreżyserowany, zagrany, zmontowany, ze wspaniałym drugim i trzecim planem aktorskim i bardzo dobrą muzyką. W skrócie: to po prostu wybitny film.

Źródło: Imperial-Cinepix
Źródło: Imperial-Cinepix

Można powiedzieć, że to historia skandalu w Kościele – ten temat dominuje, jest eksponowany, jako że scenariusz opiera się na autentycznym śledztwie dziennikarzy The Boston Globe, którzy ujawnili skalę zjawiska pedofilii w lokalnych strukturach duchowieństwa. Przede wszystkim jednak Spotlight opisuje dziennikarzy śledczych, pokazuje, jak ważni są oni dla sprawnego funkcjonowania społeczeństwa i działania władz – to oni patrzą innym na ręce, tropią i nagłaśniają nieprawidłowości i samym swoim istnieniem dyscyplinują oraz zmuszają do przestrzegania prawa. Ten temat, w XXI wieku, gdy dominuje internet i mało które tytuły prasowe stać na utrzymywanie kosztownych redakcji śledczych (dobre dochodzenie musi trwać), wybija się na powierzchnię i przyćmiewa nawet wątek skandalu z udziałem kościelnych hierarchów.

Przy tym wszystkim, czyli skupieniu na dziennikarzach i ich pracy, film McCarthy’ego pozostaje kinem niezwykle emocjonującym, z rosnącym napięciem i wywołującym autentyczne emocje. To wielka sztuka i dowód kunsztu reżysera oraz montażystów, którzy tę raczej statyczną opowieść o grupie rozmawiających i walących w klawiatury ludziach przekuli w historię, którą śledzi się z napięciem. Nie musieli przy tym uciekać się do humoru i efekciarskości jak twórcy Wilka z Wall Street czy Big Short, opisujący finansowe machlojki, którzy swoje „nudne” tematy okraszali komizmem, akcją i golizną; Spotlight trzyma poważny ton, pasujący do tematu.

Historię ciągną poza tym aktorzy. I to nie tylko Ruffalo czy McAdams, którzy byli nominowani za swoje role do Oscara, ale dosłownie cała obsada, od pojawiającego się w ledwie kilku scenach Lieva Schreibera po postacie epizodyczne, czyli aktorów grających ofiary pedofilów – to dzięki nim i ich grze historia zyskuje na dramatyzmie, bo ich opowieściom widz wierzy.

Sam film jest wybitny – tu nie ma wątpliwości. Szkoda tylko, że polska edycja DVD w dodatkach specjalnych ani za dużo nie dodaje (ledwie dwa kilkuminutowe materiały), ani nie jest to nic specjalnego, bo ledwie zlepek wypowiedzi ekipy, która podkreśla wagę tematu. Ciekawe byłoby chociaż, jako że to obraz oparty na faktach, przedstawienie sylwetek autentycznych bohaterów, abyśmy mogli porównać ich z ekranowymi odpowiednikami.

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w TV

TV 4

2 marca 2020 o 21:40

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Anson Mount

Anson Mount

ur. 1973, kończy 47 lat

Sean Astin

Sean Astin

ur. 1971, kończy 49 lat

Rashida Jones

Rashida Jones

ur. 1976, kończy 44 lat

Kaja Paschalska

Kaja Paschalska

ur. 1986, kończy 34 lat

Alexis Denisof

Alexis Denisof

ur. 1966, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV