Tylko kochankowie przeżyją (2013)

Only Lovers Left Alive

Tylko kochankowie przeżyją

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w czarnej komedii outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy {{f|Broken Flowers}}, 'Truposza' i 'Ghost Doga', który tym razem zdaje się mówić - tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie 'Tylko kochankowie przeżyją' są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość.

Adam (Hiddleston), jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem z Detroit. Kiedy popada w depresję, z Tangeru przyjeżdża do niego po długiej rozłące ukochana Ewa (Swinton). Jednak spokojne życie pary, która odrzuciła nagryzanie śmiertelników i woli przyjmować pokarm w postaci lodów z krwi, zostanie wystawione na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy - Ava (Wasikowska).

Trailery i materiały wideo

Only Lovers Left Alive Movie CLIP - Role Model (2014) - Tilda Swinton Movie HD

Only Lovers Left Alive Behind The Scenes - Traveling At Night (2014) - Blu Ray Movie HD

Only Lovers Left Alive Movie CLIP - Blood Popsicle (2013) - Tom Hiddleston Movie HD

Only Lovers Left Alive Movie CLIP - Beginning (2014) - Tilda Swinton, Tom Hiddleston Movie HD

Only Lovers Left Alive Movie CLIP - No More Tonight (2014) - Mia Wasikowska Movie HD

Only Lovers Left Alive INT.'L TRAILER 2 (2013) - Tom Hiddleston, Tilda Swinton Movie HD

Only Lovers Left Alive Movie CLIP - Reunion (2014) - Tom Hiddleston Movie HD

Only Lovers Left Alive UK TEASER (2014) - Fantasy Horror Movie HD

Najnowsza recenzja redakcji

Kiedy wydawało się, że o wampirach kino powiedziało już wszystko, największe zaskoczenie przyniósł film niezależny i niszowy. Tylko kochankowie przeżyją ("Only Lovers Left Alive") Jima Jarmuscha to oryginalna odpowiedź na powtórki z gatunkowej klasyki i cukierkowe filmy dla nastolatków. Jarmusch zebrał na planie parę charyzmatycznych aktorów: Tildę Swinton, jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci współczesnego kina, oraz o dwadzieścia lat młodszego od niej Toma Hiddlestona, znanego przede wszystkim z roli Lokiego w filmach Marvela. To oryginalne małżeństwo wampirów - hamletyzujący rockman i zafascynowana światem wielbicielka literatury - to, nomen omen, koneserzy życia. Ze spokojem obserwują świat w jego przemijaniu, kolekcjonują piękne i stare przedmioty, picie krwi z eleganckich kieliszków jest dla nich rytuałem. Pogrążeni są w wiecznym trwaniu i nigdzie im się nie śpieszy, bo w końcu mają mnóstwo czasu. Temu rytmowi poddany jest ton opowiadania filmu - wolny, leniwy, snuje się w rytm hipnotyzującej muzyki, zapętla się jak gramofonowa płyta. Nic praktycznie się w nim nie dzieje, a mimo to jest odurzający i fascynujący.

O ile film Jarmuscha odważnie można nazwać jednym z najoryginalniejszych tytułów w ciągu kilku ostatnich lat, to niestety jego wydanie na DVD nie oddaje mu sprawiedliwości. Film co prawda nie jest pozostawiony sam sobie: z interaktywnego menu wkomponowanego w gramofonową płytę (w tle leci klimatyczne, leniwe "Funnel of Love", które znamy z czołówki) można przejść do wywiadów, które zostały dołożone jako dodatki. Wywiady bardzo cieszą, bo Jarmusch zatrudnił wspaniałych aktorów o fantastycznych osobowościach - fascynują również wtedy, gdy wychodzą ze swoich ról i wypowiadają się na temat filmu, który ewidentnie jest im bardzo bliski. Z trzech rozmów stosunkowo najmniej ciekawie wypada Mia Wasikowska, filmowa młodsza siostra Evy, której w Tylko kochankowie przeżyją przypadł krótki epizod rozkapryszonej, zachłannej i siejącej chaos krewnej. Arcyciekawego kontekstu dla obrazu Jarmuscha dostarczają Tom Hiddleston, tłumaczący i pogłębiający swoją postać, oraz Tilda Swinton, wieloletnia przyjaciółka reżysera, która w projekt była zaangażowana od prawie piętnastu lat - razem Jimem czekali jedynie na właściwy moment dla rozpoczęcia prac nad tytułem, a w dosyć osobistej rozmowie aktorka zdradza, dlaczego czas spędzony na planie był dla niej szczególny.

Jakkolwiek te rozmowy są niezmiernie interesujące i pogłębiające obraz, wydaniu DVD można też niestety sporo zarzucić. Pierwszym rozczarowaniem jest fakt, że na płycie zabrakło dokumentu "Travelling with Jim", zdradzającego kulisy powstawania filmu - a dodać trzeba, że został on uwzględniony w zagranicznych wydaniach DVD i Blu-ray. Kto jednak poszuka tego filmu dokumentalnego, ten go znajdzie, tymczasem wytaczam poważniejszy zarzut: DVD Tylko kochankowie przeżyją jest po prostu brzydkie, a dystrybutor zupełnie się nie postarał. Film o romantykach, koneserach życia, wielbicielach sztuki i kolekcjonerach pięknych przedmiotów aż prosi się o wyjątkową i elegancką oprawę. Ucieszyłabym się z wydania kolekcjonerskiego w steel boksie, ale i nie narzekałabym na tradycyjną plastikową okładkę. Tymczasem Kochankom dostała się wątła tekturowa oprawka, która nie przypomina nawet koszmarnych gazetowych wydań książeczkowych. Szczęście w nieszczęściu, filmowi Jarmuscha oszczędzono dołączonych tekstów upstrzonych błędami edytorskimi i merytorycznymi, ale marna to pociecha, bo DVD po prostu nieładnie wygląda na półce i nie będzie cieszyć oddanego kolekcjonera filmów. Adam i Eve zapewne by tego filmu nie chcieli u siebie mieć.

Wydanie DVD
Dodatki: wywiady z twórcami
Język: angielski (DD 5.1)
Napisy: polskie
Obraz: 16:9
Wydawca: Gutek Film

Co o tym sądzisz?

Zobacz w kinach

Znajdź najbliższe
Brak emisji w tym mieście

Zobacz pełen repertuar >

Zobacz w VOD

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Travolta

John Travolta

ur. 1954, kończy 66 lat

Nicholas Hammond

Nicholas Hammond

ur. 1988, kończy 32 lat

Chelsea Hobbs

Chelsea Hobbs

ur. 1985, kończy 35 lat

Jayne Atkinson

Jayne Atkinson

ur. 1959, kończy 61 lat

Adam Fidusiewicz

Adam Fidusiewicz

ur. 1985, kończy 35 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV