Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement " "  

Advertisement
 

Muzeum dusz czyśćcowych (2018)

Śr. ocena 10

Znasz tę książkę? Oceń!

0,0

Zgłoś błąd na stronie

Najnowsza recenzja redakcji

Wielbicielom powieści grozy takich nazwisk jak Bram Stoker czy H.P. Lovecraft z pewnością nie trzeba przedstawiać. Jednakże są to autorzy zagraniczni i mało kto wie, że mamy naszego rodzimego mistrza grozy. Stefana Grabińskiego można postawić na piedestale wraz z największymi nazwiskami.

Stefan Grabiński urodził się pod koniec XIX wieku. Życiowe okoliczności zmusiły go do przeniesienia się do małego miasteczka. Nie pozostało to bez wpływu na jego twórczość. W odróżnieniu od H.P. Lovecrafta, który w swoich dziełach umieszczał przeważnie ludzi wykształconych, antykwariuszy, naukowców etc.,  bohaterowie Grabińskiego są ludźmi z pospólstwa. Najczęściej będziemy czytać o losach konduktorów, strażaków czy też kominiarzy.

Autor uważał, że największa groza kryje się w codzienności. I to właśnie stanowi o tak wielkiej sile wyrazu jego utworów. Bohaterowie nierzadko są obdarzeni pewnego rodzaju szóstym zmysłem, który pozwala im dostrzec złowrogie elementy rzeczywistości i drzemiącą w nich przerażającą siłę.

Stefan Grabiński jawi się nam także jako doskonały obserwator ludzkiej natury. Potrafi doskonale to wykorzystać i wpleść w fabułę. Grabiński odwołuje się do uniwersalnych cech człowieka takich jak ciekawość świata, pociąg do mrocznych tajemnic, a także lęk przed nieznanym. Pisarz dostrzega tendencję człowieka do próbowania okiełznania otaczającego go świata. Jednakże sygnalizuje, że czasem takie działania mogą prowadzić do nieszczęścia. Szczególnie widać to w opowiadaniach dziejących się na kolei, jak np. Smoluch.

Muzeum dusz czyśćcowych - okładka
Źródło: Vesper

Zbiór Muzeum dusz czyśćcowych jest czytelniczą ucztą pod każdym względem. Sama książka została przepięknie wydana i wzbogacona o niezwykle sugestywne ilustracje. Grabiński posługuje się też pięknym językiem. Choć jest to styl typowy dla epoki, czyli znajdziemy w nim archaizmy, a także pewien specyficzny patos, to o dziwo nie przeszkadza to w odbiorze, a co więcej podnosi wartość dzieła, nawet we współczesnym świecie.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Autor tworzy atmosferę bardzo starannie i plastycznie. Działa na zmysły czytelnika w sposób naturalny, niczym niewymuszony. Grabiński otwiera także przed nami świat swojej epoki. Teksty powstałe ponad sto lat temu wciąż dostarczają silnych wrażeń czytelnikowi i budzą dreszcz grozy. Muzeum dusz czyśćcowych to przykład dzieła ponadczasowego, z którym należy zapoznać się jak najszybciej.

Warto dodać, że Muzeum Dusz Czyśćcowych istnieje naprawdę. Jest to mały kościółek we Włoszech, w którym pewien mnich gromadził materialne świadectwa „odwiedzin” zmarłych z czyśćca. Dowody sprowadzań niemal z całej Europy. Przedmioty z wypalonymi śladami miały przekonać wiernych do modlitwy za cierpiące w czyśćcu dusze.


Poznaj klawiaturę multimedialną Logitech K400+

Pokaż całą recenzję
 

 

Powiązane Artykuły

Tymoteusz Wronka
-

Najlepsze książki 2018 roku [lista aktualizowana]

Wybieramy najlepsze książki 2018 roku. Lista będzie aktualizowana, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią…

Tymoteusz Wronka
-

Premiery książkowe, których nie możecie przegapić – lipiec 2018

Z zalewu setek nowych książek wybieramy te, które wydają się najbardziej interesujące. Oto najciekawsze premiery…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.