Moc srebra (2018)

Spinning Silver

Moc srebra

Mirjem, doprowadzona do ostateczności chorobą matki, postanawia przejąć nieudolnie prowadzony przez ojca rodzinny interes. Stanowcza i zimna jak lód, skutecznie egzekwuje wszelkie należności od pożyczkobiorców. A kiedy dziadek przekazuje jej pięć kopiejek w srebrze, Mirjem oddaje mu dług w złocie. W okolicy rozchodzi się wieść o młodej lichwiarce, która potrafi zamieniać srebro w złoto. Dla Mirjem jednak ta sława okazuje się przekleństwem. Zaczyna się bowiem nią interesować król Starzyków – obdarzonych nadnaturalnymi mocami, tajemniczych lodowatych istot, które wzbudzają trwogę wśród zwykłych śmiertelników.

 • Premiera (Świat)

  12 czerwca 2018
 • Premiera (Polska)

  29 stycznia 2019
 • Polskie tłumaczenie

  Zbigniew A. Królicki
 • Liczba stron

  512
 • Autor:

  Naomi Novik
 • Kraj produkcji:

  Polska
 • Gatunek:

  Fantasy
 • Wydawca:

  Polska: Rebis

Najnowsza recenzja redakcji

Naomi Novik potrafi odświeżyć schematy powieści fantasy, chętnie sięgając po wątki z baśni i – co niecodzienne i niespodziewane – elementy słowiańskie. Biorąc pod uwagę, że autorka jest pół-Polką, nic w tym dziwnego, ale tak, czy inaczej, czyni to nader zręcznie. Co udowodniła już wcześniej, m.in. w Uprooted, oryginalnie wykorzystując w powieści postać Babi Jagi, jak i popularny w całej Europie motyw Pięknej i Bestii.

Zgodnie ze słowiańskimi upodobaniami Naomi Novik, w Spinning Silver pojawiają się caryca i demoniczny car, bojarowie, Czarnobóg oraz złowrogie istoty z lasu, które tchną chłodem, przypominając orszak Dzikiego Gonu, chociaż autorka sięgnęła również na Zachód, po baśnie braci Grimm – tę o Rumpelstiltskinie, czy sierocie rozmawiającej ze zmarłą matką pod jabłonią. A jednak, mimo licznych wątków baśniowych (choć nie infantylnych) historia o mocy srebra to przede wszystkim realistycznie przedstawione życie ubogich i bogatych oraz ich zwykłych i niezwykłych zmagań z losem, bardzo „rosyjska” w klimacie, łącznie z uwypukleniem wątku żydowskiego.

Moc srebra - okładka
Źródło: Rebis

W Mocy srebra wszystko zaczyna się, gdy młoda Żydówka Mirjem, przejęta chorobą matki i rosnącą biedą, z musu przejmuje lichwiarski interes swego nieogarniętego, bujającego w obłokach ojca. Szybko zyskuje efekty i profity, ale jej serce staje się coraz chłodniejsze i bezwzględne. Co gorsza, zyskuje rozgłos tej, która potrafi zamienić srebro w złoto i tak ściąga sobie na głowę istoty nie z tego świata, których wszyscy się obawiają. Przy jej boku trwa druga z głównych bohaterek (choć później pojawią się kolejni, a każdy z nich będzie miał znaczącą rolę do odegrania w całej historii), biedna jak mysz kościelna Wanda oraz jej dwóch braci, poniewieranych przez ojca pijaka. Z czasem młodziutka lichwiarka trafi na carski dwór i dowie się rzeczy, których wiedzieć nie wcale nie chciała. A znane wszystkim miłośnikom Gry o tron powiedzenie „zima nadchodzi” nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Moc srebra to prawdziwie wciągająca, płynna opowieść. Gawęda, jakiej można by słuchać przy ognisku lub siedząc wygodnie przy kominku. Znakomita warsztatowo, ale z rodzaju tych, w których warsztat nie przysłania emocji i włożonego w opowieść serca.

Co podkreśla ładna okładka z ilustracją Nicolasa Delorta i  polskim opracowaniem graficznym Jacka Pietrzyńskiego, jak i dobre tłumaczenie Zbigniewa A. Królickiego.  Nic, tylko siąść i czytać. Zwłaszcza że zima za oknem.

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Anthony Mackie

Anthony Mackie

ur. 1978, kończy 41 lat

Alyssa Sutherland

Alyssa Sutherland

ur. 1982, kończy 37 lat

Janusz Gajos

Janusz Gajos

ur. 1939, kończy 80 lat

Aubrey Dollar

Aubrey Dollar

ur. 1980, kończy 39 lat

LisaRaye McCoy

LisaRaye McCoy

ur. 1967, kończy 52 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV