Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
8/10

Moc srebra – recenzja książki

Moc srebra to nowa na naszym rynku powieść fantasy amerykańskiej pisarki Naomi Novik. Jak wypada jej nowa opowieść nawiązująca do popularnych baśniowych motywów? Oceniamy.

Naomi Novik potrafi odświeżyć schematy powieści fantasy, chętnie sięgając po wątki z baśni i – co niecodzienne i niespodziewane – elementy słowiańskie. Biorąc pod uwagę, że autorka jest pół-Polką, nic w tym dziwnego, ale tak, czy inaczej, czyni to nader zręcznie. Co udowodniła już wcześniej, m.in. w Wybranej, oryginalnie wykorzystując w powieści postać Babi Jagi, jak i popularny w całej Europie motyw Pięknej i Bestii.

Zgodnie ze słowiańskimi upodobaniami Naomi Novik, w Mocy srebra pojawiają się caryca i demoniczny car, bojarowie, Czarnobóg oraz złowrogie istoty z lasu, które tchną chłodem, przypominając orszak Dzikiego Gonu, chociaż autorka sięgnęła również na Zachód, po baśnie braci Grimm – tę o Rumpelstiltskinie, czy sierocie rozmawiającej ze zmarłą matką pod jabłonią. A jednak, mimo licznych wątków baśniowych (choć nie infantylnych) historia o mocy srebra to przede wszystkim realistycznie przedstawione życie ubogich i bogatych oraz ich zwykłych i niezwykłych zmagań z losem, bardzo „rosyjska” w klimacie, łącznie z uwypukleniem wątku żydowskiego.

Moc srebra - okładka
Źródło: Rebis

W Mocy srebra wszystko zaczyna się, gdy młoda Żydówka Mirjem, przejęta chorobą matki i rosnącą biedą, z musu przejmuje lichwiarski interes swego nieogarniętego, bujającego w obłokach ojca. Szybko zyskuje efekty i profity, ale jej serce staje się coraz chłodniejsze i bezwzględne. Co gorsza, zyskuje rozgłos tej, która potrafi zamienić srebro w złoto i tak ściąga sobie na głowę istoty nie z tego świata, których wszyscy się obawiają. Przy jej boku trwa druga z głównych bohaterek (choć później pojawią się kolejni, a każdy z nich będzie miał znaczącą rolę do odegrania w całej historii), biedna jak mysz kościelna Wanda oraz jej dwóch braci, poniewieranych przez ojca pijaka. Z czasem młodziutka lichwiarka trafi na carski dwór i dowie się rzeczy, których wiedzieć nie wcale nie chciała. A znane wszystkim miłośnikom Gry o tron powiedzenie „zima nadchodzi” nabierze zupełnie nowego znaczenia.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Moc srebra to prawdziwie wciągająca, płynna opowieść. Gawęda, jakiej można by słuchać przy ognisku lub siedząc wygodnie przy kominku. Znakomita warsztatowo, ale z rodzaju tych, w których warsztat nie przysłania emocji i włożonego w opowieść serca.

Co podkreśla ładna okładka z ilustracją Nicolasa Delorta i  polskim opracowaniem graficznym Jacka Pietrzyńskiego, jak i dobre tłumaczenie Zbigniewa A. Królickiego.  Nic, tylko siąść i czytać. Zwłaszcza że zima za oknem.

Źródło: fot. Rebis

Najlepsze z 24h

Dawid Muszyński
-

Kobiety mafii 2 – recenzja filmu

Jak zapowiedział, tak zrobił. Patryk Vega wraca do nas z kolejną odsłoną opowieści o kobietach…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
-

Oto zdjęcie, dzięki któremu Gal Gadot…

Zack Snyder i Gal Gadot rzucili nowe światło na to, w jaki sposób aktorka otrzymała…

Wiktor Fisz
-

Pokonał mumię, zniknął i wraca jako…

Kiedyś młody bóg – adonis rozkochujący kobiety jednym spojrzeniem. Dzisiaj wykonawca charakterystyczny, zaskakujący widzów i…

Norbert Zaskórski
-

Cosplayerka robi swoje stroje z jedzenia.…

Pewna cosplayerka tworzy świetne stroje różnych bohaterów i bohaterek z jedzenia.

Michalina Reda
-

Kapitan Marvel – są pierwsze reakcje.…

Kapitan Marvel zadebiutuje za kilka tygodni, a pierwsze opinie są już dostępne w mediach społecznościowych.…

Adam Siennica
-

Netflix – seriale i filmy na…

Netflix przygotował dla swoich subskrybentów atrakcyjny marzec. Nowe seriale i filmy na marzec 2019 to…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.