Premiera (Świat)
8 listopada 2017Premiera (Polska)
8 listopada 2017Polskie tłumaczenie
Janusz MaćczakLiczba stron
320Autor:
Ann BrasharesKraj produkcji:
PolskaGatunek:
MłodzieżowaWydawca:
Polska: YA!
Najnowsza recenzja redakcji
Ann Brashares jest autorką cyklu Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów oraz powieści Tu i teraz. Jej najnowsza książka Wszystko razem opowiada historię od lat skłóconej rodziny Thomas-Harrison. Sasha i Ray spędzają każde lato w starym domu na Long Island. Od dziecka czytali te same książki, wędrowali tymi samymi piaszczystymi ścieżkami, nawet spali w tym samym łóżku. Sęk w tym, że ta dwójka nigdy się nie spotkała. Tata Sashy był kiedyś mężem mamy Raya, wspólnie mieli trzy córki: Emmę, Mattie oraz Quinn. Jednak małżeństwo rozpadło się na dwie rodziny, z których każda pragnie zatrzymać stary dom dla siebie.
Plusem jest rozpisanie na początku książki pokrewieństwa między poszczczególnymi osobami, ponieważ bez tego trudno byłoby się odnaleźć w tej historii. Niestety, głównym mankamentem powieści jest właśnie nadmiar bohaterów. Brashares postanowiła pokazać życie każdego członka rodziny Thomas-Harrison. Nie mamy przez to okazji dobrze poznać żadnego z nich, ponieważ autorka przeskakuje między poszczególnymi wydarzeniami. W dodatku zmiana postaci następuje bez wyraźnego zaznaczenia, co początkowo może sprawiać trudność z nadążaniem za główną historią.
Wszystko razem to taka migawka z życia bardzo pokręconej rodziny. Ann Brashares wszystkie zawirowania opisała lekkim stylem, przez co większość historii pozbawiona jest jakichkolwiek emocji, a dialogi i relacje między bohaterami wypadają dość drętwo i mało realistycznie. Na szczęście w drugiej połowie akcja nabiera tempa.
Oczywiście w powieści młodzieżowej nie mogło zabraknąć również wątku pierwszej miłości. Nie jest on jednak dominujący. W tej fabule ważniejsze są przeżycia skłóconych rodzin, które od lat robią wszystko, by uniknąć konfrontacji. To tak naprawdę opowieść o problemach, jakie wynikają z tego, że dorośli ludzie nie potrafią się porozumieć. Autorce udało się pokazać, jak rozwód wpływa na poszczególne postaci.
The Whole Thing Together to powieść, która pokazuje, m.in. jak rozstanie i nowe związki rodziców odbijają się na dzieciach oraz jak brak rozmowy między dorosłymi może wpłynąć na całe życie młodego człowieka. Bohaterowie zmuszeni do życia w dwóch osobnych, wrogich światach chcą tego samego – móc być w końcu jednością. Wszystko razem to lektura nie tylko dla młodzieży. Autorka pokazała prostą historię w ciekawy sposób, który docenią również nieco starsi czytelnicy.