Bracia Menendez kochają swoich rodziców, mimo że ich zamordowali? Reżyser o pracy z 'Powtorami'
Praca nad dokumentem Netflixa Historia braci Menendezów była prawdziwym wyzwaniem dla Alejandro Hartmann. Reżyser w jednym z wywiadów zdradził m.in. dlaczego spotkania z braćmi były dla niego trudne. Wspomniał też o tym, że doszedł do pewnego wniosku odnośnie ich sprawy.
Praca nad dokumentem Netflixa Historia braci Menendezów była prawdziwym wyzwaniem dla Alejandro Hartmann. Reżyser w jednym z wywiadów zdradził m.in. dlaczego spotkania z braćmi były dla niego trudne. Wspomniał też o tym, że doszedł do pewnego wniosku odnośnie ich sprawy.
W poniedziałek 7 października 2024 roku na Netflixa trafił dokument Historia braci Menendezów. Przypomnijmy, że Lyle i Erik zostali oskarżeni o morderstwo swoich zamożnych rodziców w 1989 roku. W 1996 roku skazano ich na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Lyle i Erik obecnie mają odpowiednio 56 oraz 53 lata i przebywają w R.J. Donovan Correctional Facility w San Diego, gdzie trafili w 2018 roku. Wcześniej przebywali w osobnych więzieniach aż 22 lata. Za sprawą dokumentu bracia mieli okazję wspólnie opowiedzieć o morderstwie po raz pierwszy od 30 lat. Przełomowa podukcja pojawiła się na platformie niedługo po premierze głośno komentowanego serialu Ryana Murphy'ego pod tytułem Potwory: Historia Lyle'a i Erika Menendezów. Zarówno internautom, jak i samym braciom nie spodobał się fakt, że serial na wiele sposobów odbiega od rzeczywistości. To właśnie dlatego Lyle i Erik postanowili połączyć siły z Netflixem i opowiedzieć swoją historię z innej perspektywy.
Reżyserem dokumentu Historia braci Menendezów jest Alejandro Hartmann, który niedługo po jego premierze udzielił wywiadu dla portalu Netflix Tudum. Opowiedział w nim między innymi o największych trudnościach, które spotkały zarówno jego, jak i braci podczas tworzenia dokumentu. Przyznał też, że prokuratorka, której zależało na tym, aby Lyle i Erik trafili do więzienia, zdradziła mu coś, o czym wcześniej nie miał pojęcia. Poza tym reżyser wspomniał o tym, czego jego zdaniem widzowie powinni nauczyć się z historii braci.
Alejandro Hartmann o pracy nad dokumentem o braciach Menendez
Alejandro Hartmann początkowo nie znał wielu szczegółów na temat sprawy braci Menendez. Jak przyznał w rozmowie z Netflix Tudum, o zbrodni dowiedział się w 1991 roku od swojego znajomego i wówczas przeszedł obok tej sprawy obojętnie. W późniejszych latach zaczął jednak tworzyć dokumenty, w tym takie opowiadające o zbrodniach, co bez wątpienia wpłynęło na jego zainteresowanie historią braci Menendez. Po tym, jak ci na nowo zyskali popularność, reżyser zaczął sięgać po dostępne materiały i wpadł na pomysł, aby przedstawić widzom nową perspektywę morderstwa. Jak sam przyznał, nie należało to do łatwych zadań:
Okazuje się, że Erik - w odróżnieniu od Lyle'a - początkowo nie chciał brać udziału w dokumencie:
Alejandro Hartmann nie ukrywał, że rozmowy z braćmi były dla niego wyzwaniem:
Reżyser przyznał też, że znacznie trudniejszymi rzeczami do omówienia były między innymi tematy molestowania seksualnego oraz dzieciństwa braci. Przypomnijmy, że bracia zeznali, że byli molestowani przez swojego ojca, Jose Menendeza.
Hartmann wspomniał też o swoim spotkaniu z prokuratorką Pam Bozanich. To właśnie ona wywołała skandal podczas jednego z procesów po tym, jak stwierdziła, że "mężczyzn nie można zgwałcić, ponieważ nie mają oni niezbędnego wyposażenia, aby zostać zgwałconymi". Robiła też wszystko, aby bracia trafili do więzienia. Reżyser dokumentu stwierdził, że pozytywnie wspomina spotkanie z prokuratorką i dowiedział się od niej pewnej bardzo interesującej rzeczy:
Twórca został też zapytany o to, jak zmieniło się jego postrzeganie historii braci Menendezów po tym, jak miał okazję ją bliżej poznać:
Alejandro Hartmann dodał, że jego zdaniem historia braci Menendezów powinna być lekcją dla społeczeństwa i ''nie ma znaczenia, kto ma rację, a kto się myli'':
Reżyser zdradził też, jakie wnioski jego zdaniem widzowie powinni wynieść z dokumentu o braciach Menendez:
Zwiastun dokumentu Historia braci Menendezów możecie zobaczyć poniżej:
Źródło: Netflix Tudum