Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Artyści: sezon 1, odcinek 1 – recenzja

Nadchodzi najlepszy polski serial od wielu lat, a przynajmniej tak to wygląda po pierwszym odcinku. W telewizji obejrzymy go pewnie jesienią.

27Miało być już wiosną, ale TVP przełożyło premierę serialu Artyści na jesień. I miejmy nadzieję, że nie będzie przekładać dalej, bo po obejrzeniu pierwszego odcinka jestem już pewien, że to produkcja, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Świetny, nowoczesny serial, który po prostu chce się oglądać. Dobrze wymyślone postacie, ciekawa intryga, dobrze dawkowane kolejne zwroty akcji czy problemy, na które natrafia główny bohater – wszystko tu po prostu działa. Oglądając przez lata lepsze i gorsze (zwykle gorsze) polskie seriale, zawsze czuło się pewien niedosyt albo przynajmniej wrażenie wtórności (najbardziej oczywiście przy serialach na licencji). Tu jesteśmy po prostu u siebie – w naszym kraju, w naszej rzeczywistości, w naszym własnym piekiełku.

O czym jest ta historia? O artystach, oczywiście. Teatralnych. Twórcy tego serialu, duet Strzępka/Demirski, na teatrze znają się świetnie – od lat tworzą sceniczne opowieści, a teraz bez trudu udowodnili, że zmieniając medium, wciąż potrafią skupić uwagę widza i snuć ciekawą fabułę. To historia warszawskiego teatru, który właśnie w dramatycznych okolicznościach zmienia dyrektora. Nowy szef próbuje poukładać sobie wszystko po swojemu, ale natrafia na tyle zastanych układów, kłopotów, dziwnych sytuacji, że czuje się pewnie trochę jak mityczny Syzyf. To serial, który świetnie działa na wszystkich poziomach – od głównej fabuły przez kilka bocznych mniejszych opowieści po świetne postacie trzecioplanowe (portier przy wejściu dla pracowników czy sprzątaczka rozmawiająca z duchami dawnych zmarłych mistrzów). Pierwszy odcinek to oczywiście jak zwykle tylko ekspozycja i zawiązanie akcji, ale widać tu już styl, pomysł i intensywność, jaką może mieć ta produkcja.

Jeśli TVP puści ten serial, to będzie to zdecydowanie najlepsza ich decyzja programowa od nastania tam nowego szefostwa. Wreszcie dostajemy serial, który może być równocześnie bardzo dobry i bardzo popularny. Jak bardzo? Jak wielu widzów może chcieć śledzić opowieść rozgrywającą się na teatralnym zapleczu? Jestem przekonany, że wielu, bo tu wchodzimy powoli na poziom, gdzie miejsce akcji staje się drugorzędne – liczy się dobra opowieść i ciekawa realizacja, a pod tym względem to coś wyjątkowego jak na polskie warunki. Zapiszcie sobie tytuł Artyści, gdy jesienią pojawi się na antenie, po prostu dajcie mu szansę. Jestem przekonany, że nie będziecie żałować.

Źródło: fot: Maria Wytrykus / TVP

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Endgame – kim jest Ronin?…

W Avengers: Endgame Hawkeye zaprezentuje się fanom MCU jako Ronin - chcemy Wam przedstawić listę…

Paweł Krzystyniak
-

62 zwiastuny do obejrzenia w ten…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michał Kujawiński
-

Mroczna Phoenix – Xavier i jego…

Do sieci trafiło kolejne zdjęcie z filmu Mroczna Phoenix. Premiera w lutym przyszłego roku.

Adam Siennica
-

Tomasz Kot rusza na podbój Hollywood.…

Tomasz Kot jest w kręgach zainteresowań Hollywood dzięki ogromnemu sukcesowi artystycznemu filmu Zimna wojna. Agencja…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Titans: sezon 1, odcinek 10 –…

Ostatni odcinek serialu Titans może zaskakiwać - w opowieści w końcu pojawia się złoczyńca, a…

Ocena recenzenta:
7
Michał Kujawiński
-

Hellboy – kiedy zwiastun filmu?

Do tej pory widzieliśmy tylko zdjęcia promujące nowego Hellboya. Czy zwiastun zobaczymy jeszcze w tym…

Co o tym sądzisz?