Reklama
Reklama
Ocena recenzenta:
6/10

Bajka na końcu świata #01: Ostatni ogród – recenzja komiksu

Postapokaliptyczna opowieść dla dzieci? Tak, jest to możliwe, co udowadnia Marcin Podolec w komiksie Bajka na końcu świata.

Polski komiksiarz Marcin Podolec tym razem prezentuje się w historii przeznaczonej przede wszystkim dla młodszych czytelników. Bajka na końcu świata jest opowieścią o dziewczynce Wiktorii i jej psie, Bajce. Razem przemierzają świat i w kilku krótkich historiach przeżywają różne przygody: uciekają przed groźnymi odgłosami, napotykają przedziwny latawiec zmieniający kształty, czy trafiają do oazy zieleni pośród zniszczonego świata.

Rzecz jasna motyw postapokaliptyczny w Ostatnim ogrodzie nie jest mocno wyeksponowany: fani Mad Maxa, szalejących mutantów czy podziemnych schronów nie znajdą tutaj wiele dla siebie. W zamian Podolec serwuje puste krajobrazy pozbawione zieleni, podkreśla samotność bohaterów w wielkim świecie i chęć odnalezienia rodziców Wiktorii. Jednocześnie pojawiają się także promyki nadziei – choćby w postaci tytułowego ostatniego ogrodu i przesympatycznego młodego tapira roznoszącego sadzonki.

Całość narysowana jest w ciepłym, charakterystycznym dla wcześniejszych komiksów Podolca, stylu – tutaj jeszcze dodatkowo wygładzonym, w celu dostosowania do dziecięcego czytelnika. W efekcie kadry nie zawierają wielu szczegółów, ale od czasu do czasu jest na czym zawiesić oko, a układ kadrów nadaje fabule – w gruncie rzeczy bardzo prostej, nieskomplikowanej – dynamiki. Dobra robota, a wizerunki postaci od razu sprawiają, że nabiera się do nich sympatii.

Komiks Podolca pod wieloma względami przypomina serię Mały Lisek i Wielki Dzik Weroniki Kołomyckiej. Co prawda jest przeznaczony dla nieco starszego odbiorcy (co jest widoczne chociażby po rysunkach czy większej ilości tekstu), ale charakterystyka jest podobna. W obu pozycjach mamy do czynienia z krótkimi historiami związanymi z przygodami dwójki bohaterów. Przemierzają swój świat, pokazując go jednocześnie czytelnikowi, przy czym w samej opowieści nie zabraknie odrobiny morału czy pokazania uniwersalnych, ważnych prawd i wartości. Mimo wszystko jednak, choć fabularnie uboższa – co jest widoczne szczególnie dla dorosłego odbiorcy – bardziej mi przypadła opowieść Kołomyckiej, choć różnice w odbiorze nie są drastyczne.

Bajka na końcu świata #01. Ostatni ogród - okładka
Źródło: Kultura Gniewu

Pierwsza część Bajki na końcu świata to przede wszystkim sympatyczna opowieść o przyjaźni, w której czasem jest do śmiechu, kiedy indziej robi się czytelnikowi nieco smutniej. Dobra historia, niezłe rysunki, sympatyczni bohaterowie – czego chcieć więcej od komiksu przeznaczonego dla dzieci?

Źródło: fot. Kultura Gniewu

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
0 -

The Walking Dead: sezon 8, odcinek…

Premiera 8. sezonu The Walking Dead to zarazem setny odcinek w historii serialu. Trudno mówić…

Ocena recenzenta:
6
Piotr Piskozub
0 -

Nigdy nie zgadniecie, jak Chris Hemsworth…

W jednym z ostatnich wywiadów odtwórca roli Thora w Kinowym Uniwersum Marvela, Chris Hemsworth, wyjawił,…

Piotr Piskozub
0 -

Karkołomne wyliczenia: zwiastun Avengers: Infinity War…

Zdaniem użytkowników portalu Reddit pierwszy zwiastun Avengers: Infinity War powinien zadebiutować jeszcze w tym tygodniu.

Piotr Piskozub
0 -

Najlepsze seriale września 2017 – wyniki…

Kolejne serie wracają do ramówki z najnowszymi odsłonami - najwyższa więc pora, aby poznać najlepsze…

Norbert Zaskórski
spoilery
0 -

Marvel’s Inhumans: sezon 1, odcinek 5…

Nowy epizod serialu Marvel's Inhumans prezentuje to, z czym twórcy mają problem od początku, czyli…

Ocena recenzenta:
3
Adam Siennica
0 -

[Tylko u nas] Nowe zdjęcia i…

Dzięki współpracy z Netflixem jako pierwsi w Polsce prezentujemy Wam nowe materiały zapowiadające 2. sezon…

Co o tym sądzisz?