Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Batman #04: Wojna Żartów z Zagadkami – recenzja komiksu

Wojna żartów z zagadkami to już czwarty tom serii Batman wprost z DC Odrodzenia, odwołujący się do wczesnych przygód walecznego Człowieka Nietoperza. Na łamach recenzowanego komiksu dochodzi do zaciętego, a nade wszystko krwawego starcia pomiędzy dwoma ikonicznymi antagonistami z owego uniwersum – Królem Błaznów, Jokerem a Człowiekiem Zagadką, Riddlerem. Kto wyjdzie zwycięsko z tej widowiskowej konfrontacji?

BŁĘDNY LINK!Wcześniejsze tomy cyklu ze scenariuszami Toma Kinga prezentowały się niezbyt okazale. Amerykański scenarzysta miał wyraźny problem ze skonstruowaniem ciekawych opowieści, zawiłych intryg czy błyskotliwych twistów fabularnych. W drugim tomie (Jestem samobójcą) Mroczny Rycerz w asyście wątpliwych sojuszników (vide: Kobieta Kot, Scarface, Bronze Tiger, Punch) udał się na wyspę Santa Prisca, aby z rąk okrutnego Bane’a odbić pomniejszego złoczyńcę, zwanego Psychopiratem. Wyjątkowo nudną i przewidywaną historię uratowały wyłącznie ciekawe ilustracje Mikela Janina. Kontynuacja tego wątku miała miejsce w trzecim albumie z serii Batman (Jestem Bane), ukazującym drapieżną wendettę znanego osiłka na Batmanie i jego towarzyszach broni. Scenariusz tego komiksu pozostawiał wiele do życzenia, a bój dwójki zagorzałych przeciwników pozbawiony był widocznej dramaturgii i napięcia.

Nic zatem dziwnego, że do lektury rzeczonej opowieści podchodziłem z dużą dozą niepewnością i  niechęcią. King udowodnił bowiem, iż ma problem ze stworzeniem zajmującej historii z Mrocznym Rycerzem w roli głównej. Na szczęście w Wojnie żartów z zagadkami amerykański artysta wspiął się na wyżyny swych możliwości, serwując nam niezgorsze perypetie Mrocznego Rycerza. Bruce Wayne podczas romantycznych chwil u boku ukochanej Seliny Kyle, wspomina jedną z pierwszych swych misji pod postacią Batmana.

Dwaj pewnie wkraczający na scenę psychopaci zaciekle walczą o prym w spowitym w permanentnym mroku Gotham City. Wojna Riddlera z Jokerem sprowadziła do metropolii terror, śmierć oraz panikę wśród zastraszonych mieszkańców owego przybytku piekła. Nikt nie może czuć się bezpiecznie – zwłaszcza że po stronie niebezpiecznego duetu stają inni złoczyńcy z szerokiego panteonu wrogów Człowieka Nietoperza (Two Face, Pingwin, Poison Ivy, Mr Freeze czy Killer Croc). Aby pokonać potężnych przeciwników Batman będzie zmuszony użyć sprytnego fortelu, a ratunkiem dla Gotham może być ludzka postać ukochanego herosa. Na deser otrzymujemy słabo zarysowany i raczej niepotrzebny epizod z udziałem trzecioligowego, jarmarcznie wyglądającego złoczyńcy, zwanego Kite Manem. Cudaczny osobnik odgrywa zaskakującą rolę w ostatecznej konfrontacji Batmana z Jokerem i Riddlerem, co finalnie okazało się mocno absurdalnym i niedorzecznym pomysłem.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Ilustracje Mikela Janina prezentują się jeszcze lepiej niż we wspomnianym drugim tomie serii. Rysownik kapitalnie zaprezentował klasyczny wizerunek nieobliczalnego Jokera oraz mistrza zagadek, Riddlera. Dobrze wypada także wygląd innych złoczyńców (vide: Pingwin, Mr Freeze, Brzuchomówca) oraz strój Batmana i przystojna aparycja Bruce’a Wayne. Klasą samą w sobie są dwustronicowe plansze ukazujące dwóch rywali i ich groźne gangi, windujące Janina do pierwszej klasy rysowników odpowiedzialnych za współczesny komiks superbohaterski. Warto pochwalić także doskonale dobraną zimną i ciemną kolorystykę, a także mistrzowskie okładki poszczególnych zeszytów autorstwa wymienionego ilustratora.

Rzeczony tom wyróżnia się na tle wcześniejszych zeszytów z serii Batman z DC Odrodzenia. Mimo iż nie mamy do czynienia z pozbawioną błędów opowieścią, to można ją spokojnie przeczytać bez większych zgrzytów i poczucia niedosytu. Ostatnie kadry komiksu zapowiadają wielkie zmiany w życiu Bruce’a i jedno z najważniejszych wydarzeń w komiksie superbohaterskim w 2018 roku.  Można powiedzieć, że jest na co czekać.

Źródło: fot. Egmont

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zdjęcia zabawek…

Do sieci trafiły kolejne materiały promujące Avengers: Koniec gry. Premiera w kwietniu.

Michalina Reda
-

Shazam! – są pierwsze recenzje. Krytycy…

Shazam! wejdzie na ekrany kin w przyszłym miesiącu a do sieci spłynęły już pierwsze -…

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty Adidasa…

Adidas wypuścił na amerykański rynek serię butów inspirowanych serialem Gra o tron. Zobaczcie oficjalne zdjęcia.

Adam Siennica
-

The Walking Dead – będzie zaskoczenie…

Oficjalny Twitter The Walking Dead wrzucił zapowiedź odcinka, nawiązując do kultowego wydarzenia z serialu Gra…

Michalina Reda
-

Hellboy – dlaczego powstał reboot? Nowe…

Hellboy to nadchodzący film z Davidem Harbourem w roli głównej. Dziennikarze portalu Comicbook byli na…

Michalina Reda
-

Fan Gwiezdnych Wojen ma protezę inspirowaną…

Mark Hamill osobiście pogratulował na Twitterze nastolatkowi, który pochwalił się sztuczną bioniczną ręką inspirowaną BB-8.…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.