Repertuar kin Nowość Program TV
 

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
7/10

Batman #04: Wojna Żartów z Zagadkami – recenzja komiksu

Wojna żartów z zagadkami to już czwarty tom serii Batman wprost z DC Odrodzenia, odwołujący się do wczesnych przygód walecznego Człowieka Nietoperza. Na łamach recenzowanego komiksu dochodzi do zaciętego, a nade wszystko krwawego starcia pomiędzy dwoma ikonicznymi antagonistami z owego uniwersum – Królem Błaznów, Jokerem a Człowiekiem Zagadką, Riddlerem. Kto wyjdzie zwycięsko z tej widowiskowej konfrontacji?

BŁĘDNY LINK!Wcześniejsze tomy cyklu ze scenariuszami Toma Kinga prezentowały się niezbyt okazale. Amerykański scenarzysta miał wyraźny problem ze skonstruowaniem ciekawych opowieści, zawiłych intryg czy błyskotliwych twistów fabularnych. W drugim tomie (Jestem samobójcą) Mroczny Rycerz w asyście wątpliwych sojuszników (vide: Kobieta Kot, Scarface, Bronze Tiger, Punch) udał się na wyspę Santa Prisca, aby z rąk okrutnego Bane’a odbić pomniejszego złoczyńcę, zwanego Psychopiratem. Wyjątkowo nudną i przewidywaną historię uratowały wyłącznie ciekawe ilustracje Mikela Janina. Kontynuacja tego wątku miała miejsce w trzecim albumie z serii Batman (Jestem Bane), ukazującym drapieżną wendettę znanego osiłka na Batmanie i jego towarzyszach broni. Scenariusz tego komiksu pozostawiał wiele do życzenia, a bój dwójki zagorzałych przeciwników pozbawiony był widocznej dramaturgii i napięcia.

Nic zatem dziwnego, że do lektury rzeczonej opowieści podchodziłem z dużą dozą niepewnością i  niechęcią. King udowodnił bowiem, iż ma problem ze stworzeniem zajmującej historii z Mrocznym Rycerzem w roli głównej. Na szczęście w Wojnie żartów z zagadkami amerykański artysta wspiął się na wyżyny swych możliwości, serwując nam niezgorsze perypetie Mrocznego Rycerza. Bruce Wayne podczas romantycznych chwil u boku ukochanej Seliny Kyle, wspomina jedną z pierwszych swych misji pod postacią Batmana.

Dwaj pewnie wkraczający na scenę psychopaci zaciekle walczą o prym w spowitym w permanentnym mroku Gotham City. Wojna Riddlera z Jokerem sprowadziła do metropolii terror, śmierć oraz panikę wśród zastraszonych mieszkańców owego przybytku piekła. Nikt nie może czuć się bezpiecznie – zwłaszcza że po stronie niebezpiecznego duetu stają inni złoczyńcy z szerokiego panteonu wrogów Człowieka Nietoperza (Two Face, Pingwin, Poison Ivy, Mr Freeze czy Killer Croc). Aby pokonać potężnych przeciwników Batman będzie zmuszony użyć sprytnego fortelu, a ratunkiem dla Gotham może być ludzka postać ukochanego herosa. Na deser otrzymujemy słabo zarysowany i raczej niepotrzebny epizod z udziałem trzecioligowego, jarmarcznie wyglądającego złoczyńcy, zwanego Kite Manem. Cudaczny osobnik odgrywa zaskakującą rolę w ostatecznej konfrontacji Batmana z Jokerem i Riddlerem, co finalnie okazało się mocno absurdalnym i niedorzecznym pomysłem.

Znasz ten komiks?

Oceń:

0,0

Ilustracje Mikela Janina prezentują się jeszcze lepiej niż we wspomnianym drugim tomie serii. Rysownik kapitalnie zaprezentował klasyczny wizerunek nieobliczalnego Jokera oraz mistrza zagadek, Riddlera. Dobrze wypada także wygląd innych złoczyńców (vide: Pingwin, Mr Freeze, Brzuchomówca) oraz strój Batmana i przystojna aparycja Bruce’a Wayne. Klasą samą w sobie są dwustronicowe plansze ukazujące dwóch rywali i ich groźne gangi, windujące Janina do pierwszej klasy rysowników odpowiedzialnych za współczesny komiks superbohaterski. Warto pochwalić także doskonale dobraną zimną i ciemną kolorystykę, a także mistrzowskie okładki poszczególnych zeszytów autorstwa wymienionego ilustratora.

Rzeczony tom wyróżnia się na tle wcześniejszych zeszytów z serii Batman z DC Odrodzenia. Mimo iż nie mamy do czynienia z pozbawioną błędów opowieścią, to można ją spokojnie przeczytać bez większych zgrzytów i poczucia niedosytu. Ostatnie kadry komiksu zapowiadają wielkie zmiany w życiu Bruce’a i jedno z najważniejszych wydarzeń w komiksie superbohaterskim w 2018 roku.  Można powiedzieć, że jest na co czekać.

Źródło: fot. Egmont
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Spider-Man: Daleko od domu – co…

Zwiastun Spider-Man: Daleko od domu zadebiutował już w sieci. Czas zastanowić się, co mówi on…

Piotr Piskozub
Plotka
-

MCU – po Endgame czas na…

W sieci pojawiły się spekulacje, według których Marvel Studios rozwija wchodzący w skład MCU projekt…

Piotr Piskozub
-

Zapłaciłbyś 230 tys. zł? Poznaj najdroższe…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych popkulturowych zabawek z serii Funko POP!.

Adam Siennica
-

Sex Education: sezon 1 – recenzja

Sex Education to nowy serial Netflixa wyprodukowany w Wielkiej Brytanii. Czy warto obejrzeć? Oceniam bez…

Ocena recenzenta:
8
Michalina Reda
-

Spider-Man: Daleko od domu – najlepsze…

Spider-Man: Daleko od domu to film MCU, którego zwiastun zadebiutował zaledwie wczoraj. Dziś natomiast przygotowaliśmy…

Emil Borzechowski
-

Netflix: wzrost cen abonamentu również w…

Podwyżki cen Netflixa przed nami? Nastroje widzów uspokaja biuro prasowe Netflix: wzrost cen w USA…

Co o tym sądzisz?