Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Billions: sezon 3, odcinek 11 – recenzja

Trzeci sezon Billions dobiega końca, co nie przeszkadza intrydze rozwijać się w najlepsze. W przedostatnim epizodzie ma miejsce kilka interesujących zwrotów akcji, choć nie da się ukryć, że większość czasu ekranowego można było zagospodarować nieco lepiej.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

W najnowszym odcinku nie uświadczymy Johna Malkovicha w roli Grigora Andolova. Clancy Brown jako Jock Jeffcoat pojawia się bodajże w jednej scenie. Nie zmienia to faktu, że wątki przewodnie wciąż orbitują wokół tych dwóch bohaterów. Każdorazowe pojawienie się na ekranie Chucka wiąże się z eksploatacją motywu prokuratora generalnego. Rhodes robi wszystko, aby dopaść swojego szefa, choć tym razem poświęca też nieco czasu swojemu byłemu przyjacielowi. Axe w najnowszej odsłonie skupia się na czymś innym, ale obecność Grigora jest wciąż wyczuwana, co widać dobitnie w ostatnich minutach, kiedy Taylor pozwala sobie na samowolkę.

Oba wątki dostają porządnego kopa w finale epizodu. Końcówka jest mocna, satysfakcjonująca i stanowi dobry prognostyk przed przyszłotygodniowymi rozstrzygnięciami. Taylor wkracza do pierwszej ligi. Dzięki wielkiej premii i opracowanemu przez ilościowca systemowi zostaje samodzielnym graczem. Rhodes natomiast staje przed wielką szansą na pokonanie swojego arcywroga. Plan, który klaruje się w końcówce, ma ręce i nogi, jest błyskotliwy i logiczny. Co najważniejsze jednak, wydaje się ciekawy fabularnie. To nie jest konwencjonalny pomysł typu „złapmy go na gorącym uczynku” czy „niech sam się skompromituje”.  Rhodes ze swoją ekipą planuje wmanewrować Jeffcoat w próbę matactwa, a później złapać go za rękę. Skomplikowana metoda, ale jakże intrygują na poziomie opowieści.

Powyższe jest świetnym prognostykiem przed przyszłotygodniowym wielkim finałem. Opisane wydarzenia mają miejsce w końcówce i niestety nie stanowią soli omawianego odcinka. Epizod skupia się na innych wątkach, przez co jako całość traci mocno na intensywności. W obu przypadkach po raz kolejny dostajemy lekki off topic. Mimo że wątek Rhodesa związany jest ze sprawą Jeffcoata, tym razem sednem jest Ira Schirmer, były przyjaciel Chucka, którego prokurator ratuje przed zgubnym wpływem kobiety. W Axe Cap natomiast przyszła pora rozdawania premii, obserwujemy więc głównego bohatera podczas błyskotliwych negocjacji ze swoimi pracownikami.

Ten drugi wątek, przyznać trzeba, ogląda się całkiem przyjemnie. Rozmowy Axe’a ze swoimi protegowanymi dostarczają wiele zabawnych momentów. Niektórzy są zbyt pewni siebie, inni nieco nieśmiali. Szef każdego z nich traktuje ciętą ripostą i przenikliwym sarkazmem. Część dostaje to, czego chciała, inni muszą obejść się smakiem. Przy okazji możemy przypomnieć sobie wszystkich pracowników korporacji i zobaczyć, jak radzą sobie w bezpośrednim starciu z szefem. Większość rozmów robi dobre wrażenie, choć tylko w jednym przypadku Axe nie uzyskuje tego, co planował. Trochę więcej można było się spodziewać też po segmencie z Wagsem, ale zrozumiałe jest, że twórcy nie chcieli tutaj wkładać klina pomiędzy dwóch najbardziej zaufanych współpracowników.

Mniej ciekawie wypada wątek Chucka. Bohater pomaga swojemu przyjacielowi, w charakterystyczny dla Billions sposób. Kogoś trzeba przycisnąć, na kimś wywrzeć presję, komuś zaoferować łapówkę. Chuck, aby załatwić sobie sprawy osobiste, mocno wykorzystuje władzę i wpływy. Nie jest to jednak ani ciekawe, ani intrygujące, ponieważ wielokrotnie widzieliśmy bohatera w takiej roli. Nieco kolorytu nadaje tutaj segment z ojcem Chucka, ale ponownie stanowi on tylko wstawkę humorystyczną, niemającą większego znaczenia fabularnego

Interesujące jest jednak tutaj coś zupełnie innego. Na tym etapie serialu łatwo zauważyć, że Rhodes nie jest wcale pozytywną postacią. Kiedy konflikt Bobby’ego i Chucka pędził pełną parą, można było odnieść wrażenie, że jeden to rycerz w białej zbroi, a drugi skończony socjopata. Teraz, kiedy wątki obu panów nie są ze sobą powiązane, widać, że prawnik i biznesmen działają w bliźniaczy sposób. Obaj są degeneratami i traktują prawo jak zbiór przepisów, które można naginać do swojej woli. Tę sytuację doskonale obrazuje segment spotkania Connerty’ego i Dake’a, podczas którego panowie rozmawiają o Rhodesie jak o groźnym przestępcy. Widz, słuchając tej konwersacji zdaje sobie sprawę, kim tak naprawdę jest prokurator i jakich narzędzi używa, aby osiągać swoje cele. W innym, bardziej konwencjonalnym serialu, byłby przecież klasycznym villianem.

Przedostatni odcinek Billions jest dobrym wstępem do finału trzeciej serii. Mimo że część wątków nie wzbogaca linii fabularnej, końcówka nadrabia zaległości. Taylor robi duży krok do niezależności, a Chuck ma świetny plan na rozegranie Jocka. Cieszy też powrót do historii Lary, która mimo że jak na razie wciąż nie odgrywa kluczowej roli, to z pewnością ma olbrzymi wpływ na Axe’a. Już za tydzień dowiemy się, jak twórcy sfinalizują historię i w jaki sposób podbudują fabułę przed czwartą serią.

Źródło: zdjęcie główne: Showtime

Poznaj recenzenta

Wiktor Fisz
Fan Davida Lyncha, Monty Pythona i H.P. Lovecrafta. Uważa, że sztuka jest jedyną dziedziną życia, w której można sobie pozwolić praktycznie na wszystko. Bardzo nie lubi tradycyjnej telewizji, jest za to wielkim fanem platform SVOD. Gdyby był producentem serialowym, wydałby wszystkie pieniądze na ekranizację książki „Wieki Światła” Iana R. McLeoda. Wciąż próbuje przekonać córkę, że Vaiana jest lepszą animacją niż Król Lew.

Najlepsze z 24h

Aleksander Mazanek
-

Cyberpunk 2077 – twitterowy żart genderowy…

Tożsamość płciowa jest czymś, na co środowisko LGBTQ+ jest bardzo czułe. Tym razem przekonał się…

Paweł Krzystyniak
-

Stworzenia z World of Warcraft jak…

Pochodząca z Rosji artystka tworzy piękne rzeźby, które przedstawiają smoki, zwierzęta i potwory znane z…

Adam Siennica
-

W końcu jest czaszka. Nowe zdjęcia…

Zdjęcia do 2. sezonu Punishera zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Do sieci jednak trafiły kolejne…

Adam Siennica
-

Najlepsze seriale animowane Disneya. Jakie bajki…

Seriale animowane Disneya swego czasu były najpopularniejszymi tytułami na małym ekranie. Z perspektywy czasu widać,…

Adam Siennica
Plotka
-

Kiedy zdjęcia do serialu Wiedźmin? Jest…

Portal Discussing Film twierdzi, że dowiedział się, kiedy rozpoczną się zdjęcia do serialu Wiedźmin Netflixa.

Paweł Krzystyniak
-

Na gameplay z Cyberpunk 2077 jeszcze…

Słowa jednego z deweloperów pracujących nad gra Cyberpunk 2077 nie pozostawiają wątpliwości. Na publiczną prezentację…

Co o tym sądzisz?