Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Blindspot: Mapa zbrodni: sezon 3, odcinek 22 (finał sezonu) – recenzja

Finał 3. sezonu serialu Blindspot: Mapa zbrodni to podkreślenie wszystkich zalet i wad tej produkcji. Wzloty i upadki, które powodują mieszane odczucia.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Muszę jednak oddać twórcom szacunek, że finał całkiem sprawnie spiął fabularnie 3. sezony serialu Blindspot: Mapa zbrodni. Do tej pory nie było jakiegoś określonego związku w działaniach Romana przeciwko Crawfordowi. Przecież nie mieliśmy żadnego wyjaśnienia jego motywacji poza tym, że były one zaskakująco szczytne i że nie lubi złoczyńcy. Finał odpowiada na wiele zadawanych pytań i te odpowiedzi satysfakcjonują. Powiązania Crawforda w dość luźny sposób z genezą Jane i Romana jest zaskakująco dobrze przemyślane i spójne ze wszystkim, co się wydarzyło.

Widać też, że ostatni odcinek był kręcony w prawdziwej lokacji w RPA. Takie zabiegi nadają wydarzeniom większego wyrazu i autentyczności. Całe starcie z Romanem i Crawfordem staje się przez to ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące. Nawet pomimo tego, że samo w sobie jest przecież typowe. Wręcz zgodne ze schematami i standardami. Bez żadnych szczególnych zaskoczeń czy zwrotów akcji. Poprowadzenie tego aspektu może się podobać.

Przygotowane zwroty akcji na finał to jest coś, do czego nie jestem przekonany. Po pierwsze – ukochana Romana zabija go w dość zaskakującej scenie. Z jednej strony dobrze, bo Roman już stracił swoje znaczenie i musiało to nastąpić. Pozwoliło to nakręcić emocjonalną scenę z Jane, gdzie jego pożegnanie – choć momentami odrobinę przedramatyzowane – sprawdza się i buduje odpowiednie emocje. Z drugiej strony mamy przyczyny zaistniałej sytuacji. Fakt, że Zapata (!!) przekazała córce Crawforda te informacje i chce dokończyć dzieła jest na tym etapie totalnym nieporozumieniem. Najgorsze to, że wszystko zaczyna od razu układać się w jedną całość. Wiemy, że scenarzyści tego serialu lubią schematy i klisze. Zatem wszystko wskazuje na to, że szopka z szefem CIA była dla niepoznaki, aby można było ją wysłać pod przykrywką do Crawfordów, bo CIA chce tym coś osiągnąć. Jeśli w 4. sezonie tak się okaże, będzie to wielkie rozczarowanie. Wyjaśnienie zachowania Zapaty będzie kluczowe dla odbioru kolejnej serii. Na razie trudno zaakceptować tak dziwny zwrot akcji.

Tak, jak poprzedni sezon dobrze nakreślał fabułę na kolejny i intrygował, tak teraz serial pozostawia z mieszanymi odczuciami. Trudno powiedzieć, jaki twórcy mają plan, by formuła się nie wyczerpała. Kolejne tatuaże na ciele Jane byłyby już absurdem, a powiedzenie nam, że wraca Remi, która nie ma wspomnień Jane to nowe i mało atrakcyjne rejony. Ten sezon był przyjemny i lekki w odbiorze pomimo fabularnych głupotek serwowanych co jakiś czas. Oby jednak utrzymali ten charakter w kolejnej serii.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Ten fan tworzy grafiki z herosami.…

Grafik George Evangelista przedstawił w sieci nowe grafiki z ikonami popkultury - na jednej z…

Piotr Piskozub
-

Diana w kostiumie, Steve ją drażni.…

W sieci pojawiły się nowe zdjęcia i wideo z planu filmu Wonder Woman 1984, na…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Jak skończy się Avengers 4? Samuel…

Samuel L. Jackson jest święcie przekonany, że udało mu się rozgryźć zakończenie przyszłorocznego filmu Avengers…

Dawid Muszyński
-

Luke Cage: sezon 2 – recenzja

Obrońca Harlemu powraca. Czy jego powrót zwiastuje jakieś poprawy w 2 sezonie serialu? Sprawdzamy.

Ocena recenzenta:
7
Norbert Zaskórski
spoilery
-

Westworld: sezon 2, odcinek 9 –…

Trudne wybory, krwawe rozstania i bolesne starcie z rzeczywistością, czyli dzień jak co dzień w…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
-

Plotka: Kogo gra Pedro Pascal w…

W sieci pojawiły się nowe spekulacje na temat filmu Wonder Woman 1984 - są one…

Co o tym sądzisz?