Co zostawiliście za sobą? - recenzja książki
Data premiery w Polsce: 20 czerwca 2025Co zostawiliście za sobą? to dramatyczne, wstrząsające relacje cywilnych ofiar wojny domowej w Jemenie, zebrane przez pozostającą na terenie zmagań dziennikarkę.
Co zostawiliście za sobą? to dramatyczne, wstrząsające relacje cywilnych ofiar wojny domowej w Jemenie, zebrane przez pozostającą na terenie zmagań dziennikarkę.

Co zostawiliście za sobą? Głosy z kraju zapomnianej wojny autorstwa Buszry al-Maktari to lektura tyleż banalnie prosta, co głęboko wstrząsająca. Jemeńska dziennikarka zbiera w niej relacje osób dotkniętych trwającą w jej kraju już od 2014 roku wojną domową. Schemat kolejnych rozdziałów jest bardzo prosty: po pełnej osobistych emocji opowieści ofiary (a najczęściej kogoś, kto stracił bliskich) następuje kilkulinijkowe streszczenie przedstawiające fakty: na tę dzielnicę spadły rakiety. Ten dom, ta łódź, ten plac zabaw został ostrzelany. Tego chłopaka porwano; ta rodzina zginęła w ataku helikoptera.
Autorka nie stara się dodać do historii niczego więcej, nie opowiada o przyczynach wojny, o kolejnych zmianach układów politycznych czy szansach na zawieszenie broni. Oddaje głos matkom tracącym dzieci, mężom, którym zginęły żony, siostrom żegnającym braci. Oczywiście zestaw relacji przekazuje czytelnikom pewne informacje o wojnie. Rozumiemy, że wystrzeliwane z nowoczesnych odrzutowców koalicji rakiety zabijają inaczej niż kule snajperów Huti, ale wywołane przez nie tragedie są równie uderzające. Normalizacji brutalności towarzyszy często żal i tyleż absurdalne, co niemożliwe do uniknięcia wyrzuty sumienia. Gdybym nie pozwoliła dziecku wyjść do sklepu. Gdybyśmy stanęli kawałek dalej. Gdybyśmy nie wrócili do miasta z desperacji spowodowanej tragiczną sytuacją materialną na wsi. Gdybyśmy…

W pełnych bólu i rozpaczy opowieściach, czasem wysłuchiwanych niemal bezpośrednio po tragicznych wydarzeniach, czasem po upływie dłuższego czasu, daje się odczytać osobiste głosy ofiar, w czym niewątpliwa zasługa autorki, ale też tłumaczki, Hanny Jankowskiej. Układ relacji skłania do wielu niełatwych refleksji: gdzie – jeśli gdziekolwiek – leży granica odpowiedzialności za to, co przydarzyło się jakiejś rodzinie? Wszystkie ofiary z Co zostawiliście za sobą? są cywilne; niektórzy bohaterowie nie angażowali się w wojnę w żadnym, nawet najmniejszym stopniu, inni z konieczności pomagali bojownikom ruchu oporu, dostarczając im jedzenie, jeszcze inni nie ukrywali, że ich sympatie leżą po ściśle określonej stronie. Czy ma to oznaczać, że na przykład śmierć dziecka z rodziny tych ostatnich jest w jakikolwiek mniej tragiczna? Mniej „niezasłużona”?
Zagrożenia nadchodzą z nieoczekiwanych, często absurdalnych stron. Wieloletnia tradycja rodzinnych wypraw na połowy kończy się ostrzelaniem wiejskich rybaków z helikoptera. Ucieczka z Somalii w nadziei na lepszy świat prowadzi uchodźców pod kule w podobnym ataku na przewożącą ich łódź. Krótkie, drastyczne migawki pokazują jemeńską codzienność, głównie wojenną, ale też po prostu kulturową. W tradycji, w której tak ważną rolę odgrywa rodzina i łączące ją więzi, jak po śmierci najbliższych uwierzyć, że „Allah tego chciał”?
Książkę kończy kalendarium przedstawiające zebrane przez Buszra al-Maktari dane o kolejnych atakach i ich cywilnych ofiarach. Obejmuje ono dwa lata wojny (2015–2017); trzeba oczywiście pamiętać, że brutalne zmagania zaczęły się w roku 2014 i trwają do dzisiaj. Wojna przyniosła dziesiątki czy setki tysięcy ofiar śmiertelnych, miliony ludzi wygnanych z domów, pozbawionych szans na edukację, pracę, leczenie. Być może z naszej perspektywy niewiele można im dać – ale nie oznacza to, że pamięć nie jest ważna. Autorka rozumie to doskonale, z narażeniem życia ustalając tożsamość ofiar, pozwalając przeżywającym żałobę bliskim jeszcze raz wypowiedzieć ich imiona.
Poznaj recenzenta
Adam Skalski



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1969, kończy 56 lat
ur. 1979, kończy 46 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1984, kończy 41 lat
ur. 1967, kończy 58 lat

