Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Colony: sezon 3, odcinek 12 – recenzja

Zgodnie z przewidywaniami, najnowszy odcinek Colony został wypełniony po brzegi akcją, lecz nie udziela zbyt wielu odpowiedzi na ważne pytania.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Najważniejszym aspektem epizodu jest potencjalne wyjaśnienie skąd Kynes otrzymał technologię obcych. Sposób, w jaki ujawniono tę kwestię, rozegrano genialnie, a cała sekwencja była naprawdę zaskakująca. Kooperacja Kynesa z przeciwnikami Morków ciągle należała do jednych z prawdopodobnych scenariuszy, ale fakt, że ich przedstawiciel znajduje się najwyraźniej w niewoli i współpracuje z ludźmi w zasadzie w sposób bezpośredni, stanowi dużą niespodziankę. Jednak z drugiej strony już nawet pierwszy odcinek trzeciego sezonu dał do takiej możliwości wskazówkę poprzez pokazanie, iż wrogowie Klików są w stanie przedostać się na powierzchnię Ziemi. Wygląda na to, że zagadkowy materiał, w którego posiadaniu znalazł się Kynes stanowił najpewniej próbkę technologii rasy ścigającej Morków. Jest w tym logika, ponieważ Kliki z pewnością nie udostępniliby tak cennych zasobów ludziom. Ponadto opcja, w której Kynes znajduje sposób na wykradzenie Morkom ich technologii, wydawał się cały czas kompletnie niemożliwy. Dlatego też bardzo dobrze, że twórcy serialu nie postawili na żadne przesadne i absurdalne rozwiązania.

Plan Kynesa zdaje się już być całkiem klarowny. Bardzo prawdopodobne, że po schwytaniu przedstawicielki rasy wrogiej Morkom, Everett poszedł na układ, w którym Seattle dzięki odpowiedniej technologii (np. barierze ochronnej wokół całej kolonii Seattle itp.) rzeczywiście zostanie najbezpieczniejszym miejscem na Ziemi i nie dosięgną go walki toczone przez obcych (tym samym zapewniając ludzkości przetrwanie), w zamian za przykładowo pomoc w przebiciu się przez obronę Klików i/lub wypuszczenie z niewoli pojmanej kosmitki. Tak czy inaczej, plan Kynesa krystalizuje się, chociaż wciąż na temat konkretów można snuć jedynie domysły i teoretyzować. Zdecydowanie najwyższa pora na jednoznaczne odpowiedzi.

Mimo że odcinek ma świetne tempo, a akcja jest naprawdę wartka i płynna, to nie udało się uniknąć kilku po prostu nieco głupkowatych rozwiązań scenariusza. Pierwszy z nich stanowi moment, w którym Kynes wyraźnie mówi nazwę jego kryjówki przy parze z patrolu społecznego. Takie zachowanie ciężko określić inaczej niż jako bezmyślne i naiwne. Tak jakby chciał, aby członkowie patrolu społecznego ujawnili nazwę tego schronienia. Drugim nieco bezsensownym rozwiązaniem scenariusza był brak zostawienia przez Broussarda chociaż jednej osoby jako wsparcie dla Willa. Jakby kompletnie nie zależało mu na jego bezpieczeństwie. Wszystko byłoby w porządku, gdyby Kynesa ochraniali jedynie Amy i Broussard, a tak wyszło, że Will stanowi samowystarczalną małą armię, co okazało się lekką przesadą w finalnym efekcie. Może są to niezbyt istotne niuanse, ale jednak zwracające uwagę i lekko psujące ogólny obraz tego, co dzieje się na ekranie.
Trochę naciągany jest fakt, że Morkowie najwyraźniej mają dość ograniczony nadzór nad tym, co dzieje się na Ziemi i posiadają spore zaufanie do ludzkich kolaborantów z Władzy Globalnej. Z jednej strony dysponują przeróżną, złożoną technologią, a z drugiej nie są świadomi tego, jakie ruchy w koloniach wykonują ludzie, którym dali władzę. Tak ograniczony zakres nadzoru nad członkami Władzy Globalnej jest naprawdę zaskakujący, choć obecnie Morkowie mają zaprzątniętą uwagę swoimi wrogami, więc można to jakoś usprawiedliwić oraz zrozumieć.

Najnowszy odcinek Colony na pewno należy do udanych. Ma bardzo intensywne tempo i mimo że nie udziela wielu ważnych odpowiedzi na najistotniejsze pytania, to daje wystarczająco dużo wskazówek, aby fabuła stała się choć trochę klarowniejsza. Mogłoby być lepiej, ale i tak jest dobrze.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Colony

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.