Criminal #02: Umarli i umierający. Fatalna noc – recenzja komiksu

W serii Criminal przedstawione są kolejne opowieści z przestępczego półświatka. Jak wypada drugi tom tego cyklu? Recenzujemy.

Ocena recenzenta:
8/10

W serii Criminal przedstawione są kolejne opowieści z przestępczego półświatka. Jak wypada drugi tom tego cyklu? Recenzujemy.

Ed Brubaker w serii Criminal postanowił przedstawić szereg przenikających się historii, których bohaterami są postacie mniej lub bardziej zaangażowane w działalność przestępczą. Opowieści te rozciągnięte są na kilkadziesiąt lat, ale echa jednych oddziałują na inne. W drugiej odsłonie serii zamieszczone zostały dwie historie… choć można by też uznać, że jest ich cztery.

Pierwsza opowieść to Umarli i umierający, w której pokazana jest kryminalno-obyczajowa historia z udziałem obiecującego boksera, syna miejscowego bossa mafii, a także kobiety… która może nie tyle ich poróżniła, ale wpłynęła na ich relacje, a finalnie i losy. Na scenie pojawia się też Lawless senior - postać, którą czytelnicy mogą kojarzyć z pierwszego albumu serii.

Historia ta składa się z trzech oddzielnych opowieści, aczkolwiek koncentrujących się na tych samych wydarzeniach: niespełnionej miłości, tragedii sprzed lat i próbie wyrównania rachunków. Każda z historii koncentruje się na innej postaci, kładzie nacisk na nieco inne aspekty historii i wzajemnych relacji między postaciami. Mogą występować niezależnie, ale zestawione razem nabierają dodatkowej mocy i mogą w pełni wybrzmieć.

Druga część albumu to historia zatytułowana Fatalna noc. Bohaterem jest były fałszerz, obecnie trochę niepełnosprawny, który stara się trzymać z dala od dawnego życia, bo za kontakty ze środowiskiem mafijnym zapłacił wysoką cenę. Gdy jednak spotyka rudowłosą piękność, ponownie daje się wciągnąć w przestępcze machlojki.

W tej opowieści Brubaker świetnie zestawia zauroczenie z zimną kalkulacją, a jednocześnie stopniowo odsłania kolejne warstwy spisku, dzięki czemu cały czas podtrzymuje niepewność i zainteresowanie u czytelnika. Potrafi grać na emocjach, choć w dużej mierze wykorzystuje archetypy. A może właśnie dlatego ta opowieść tak działa?

Criminal ma swój niepowtarzalny klimat nie tylko za sprawą opowiadanych historii. Świetną robotę robi Sean Phillips w oszczędny, ale sugestywny sposób odmalowując przed nami losy bohaterów. Miejscami aż się czuje ducha chandlerowskiego kryminału; nawet w historiach, które dzieję się współcześnie.

Criminal to zdecydowanie jedna z najbardziej interesujących kryminalnych propozycji komiksowych na rynku. Przenikające się historie rozbudowują „uniwersum”, a nad całością unosi się mroczny, duszny nastrój.

Źródło: fot. Mucha Comics

Criminal, tom 2: Umarli i umierający. Fatalna noc

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Ben Mendelsohn

Ben Mendelsohn

ur. 1969, kończy 51 lat

Cobie Smulders

Cobie Smulders

ur. 1982, kończy 38 lat

Matthew Goode

Matthew Goode

ur. 1978, kończy 42 lat

Jennie Garth

Jennie Garth

ur. 1972, kończy 48 lat

Alec Baldwin

Alec Baldwin

ur. 1958, kończy 62 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV