Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

http://bs.serving-sys.com/serving/adServer.bs?cn=display&c=19&mc=imp&pli=26632444&PluID=0&ord=1542172188.5163&rtu=-1

 

Ocena recenzenta:
7/10

Cześć, i dzięki za ryby. W zasadzie niegroźna – recenzja książki

Po mniej więcej roku oczekiwania, dwa ostatnie tomy Trylogii w pięciu częściach za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka ponownie zawitały do księgarń. Jest to zwieńczenie kosmicznej epopei Douglasa Adamsa. Warto sięgnąć po te pozycje, zdecydowanie.

Akcja czwartego tomu Cześć, i dzięki za ryby rozpoczyna się, gdy Arthur Dent, wraz z nieodzownym ręcznikiem, wysiada ze statku kosmicznego. Po wielu próbach naszemu bohaterowi udało mu się w końcu złapać autostop. Niestety kierowca okazał się, delikatnie mówiąc, niezbyt sympatyczny. Na osłodę, na tylnym siedzeniu leżała piękna dziewczyna odurzona lekami na uspokojenie. Arthur Dent z miejsca stracił dla niej głowę. Naszego bohatera i Fenchurch łączą poszukiwania, ale okraszone są one typową dla Adamsa nutką absurdu. Bowiem Fenchurch chce znaleźć to, co znalazła i utraciła, Artur zaś poszukuje autora napisu na niewielkim okrągłym akwarium.

W Cześć, i dzięki za ryby głównie obserwujemy rozwijający się wątek miłosny pomiędzy Arturem i Fenchurch. W tej części dość dotkliwie odczuwa się brak dynamicznej, pełnej zwrotów akcji i innych zaskoczeń, do których przyzwyczaił nas autor. Jest to bez wątpienia najspokojniejsza z części przygód sympatycznego ziemianina i jego kompanów. Jednakże wciąż będziemy się śmiać podczas lektury, a autor jak zwykle celnie komentuje absurdy naszego codziennego życia. Nie zabraknie nowych bohaterów. Podczas lektury poznamy Raba McKenna, zwanego Bogiem Deszczu, a także Johna Watsona, który mieszka w domu wywiniętym na zewnątrz. Na szczęście Ford Prefect dalej będzie obecny na kartach powieści.

Cześć i dzięki za ryby - okładka
Źródło: Zysk i S-ka

Cześć, i dzięki za ryby to książka, którą można śmiało zakwalifikować do grupy: łatwo, lekko i przyjemnie. Choć akcja nie jest umieszczona w kosmosie i brakuje absurdalnych wymian zdań i dialogów galaktycznych, przy tej części zrelaksujemy się, oderwiemy od rzeczywistości i nie powinniśmy tego żałować.

W zasadzie niegroźna została napisana dwa lata po czwartej części. Trudno oprzeć się wrażeniu, że Adams nieco odpoczął i przemyślał to i owo. Autor i jego dzieło sięgają po czytelnika z nową, świeżą energią.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Artur błąka się po wszechświecie szukając swojego miejsca, a Fenchurch zaginęła w hiperprzestrzeni. Nieodgadniony los kieruje jego na zacofaną technologicznie planetę, do kanap karni, gdzie zostaje mistrzem w nowym fachu. Na tej planecie odnajduje go Trillian i przywozi mu niespodziewany prezent, czyli ich córkę. Jakby mało było zamieszania, kolejne niepokoje i zawirowania wprowadza paczka od Forda Prefekta. Jednym słowem wpadamy znowu w wirujący korowód wydarzeń, gdzie rzeczywistość miesza się z fikcją, szybkie tempo wydarzeń może czasem powodować mętlik w głowie czytelnika. Nie zabraknie typowego dla Adamsa wyśmiewania rzeczywistości.  Tę część można określić mianem powrotu, może nie w wielkim stylu, ale w bardzo dobrym.

Przyznam szczerze, że trylogia Douglasa Adamsa Autostopem przez galaktykę nie od razu mnie do siebie przekonała. Bardzo się cieszę, że w końcu po nią sięgnęłam. Jeśli ktoś lubi książki lekkie i przyjemne, z dużą dozą poczucia humoru, będzie z pewnością doskonale bawił się podczas lektury.

Źródło: fot. Zysk i s-ka
 

 

Najlepsze z 24h

Wiktor Fisz
-

Cameo Stana Lee: filmy, gry i…

Stan Lee to ikona popkultury – chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Twórca…

Piotr Piskozub
-

Tajne Wojny jako fundament 4. fazy…

Na polskim rynku właśnie debiutuje komiksowy event Tajne Wojny. Składa się tak, że może on…

Michalina Reda
-

Stan Lee nie żyje – gwiazdy…

Stan Lee, twórca komiksów Marvela, zmarł wczoraj w wieku 95 lat. Na wiadomość o jego…

Michalina Reda
Plotka
-

Czarna Wdowa – kto głównym złoczyńcą…

Czarna Wdowa to zapowiedziany solowy film o superbohaterce MCU. W sieci pojawiły się nowe pogłoski…

Adam Siennica
-

Gra o tron – wiemy, kiedy…

Gra o tron powróci w 2019 roku. Teraz HBO oficjalnie ogłosiło w jakim miesiącu odbędzie…

Adam Siennica
-

Stan Lee – cameo w nowych…

Stan Lee zmarł 12.11.2018 roku, pogrążając świat popkultury w żałobie. Dużo osób znało legendę komiksu…

Co o tym sądzisz?