Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Dawno, dawno temu: sezon 6, odcinek 12 – recenzja

Fani serialu Dawno, dawno temu w końcu otrzymali odpowiedź na nurtujące ich od dłuższego czasu pytanie – co właściwie stało się z ojcem Davida? Odpowiedź kryje się za pewną starą i dziurawą monetą.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Po raz kolejny cofamy się w czasie, aby poznać przeszłość baśniowych bohaterów. Wydawałoby się, że retrospekcji w Dawno, dawno temu było tak wiele, że nie ma wręcz już żadnego ważniejszego wydarzenia z życia postaci tego serialu, o którym byśmy nie wiedzieli. Tym razem jednak nadeszła kolej na poznanie historii zagadkowej śmierci ojca Davida, Roberta (David Cubitt). Mężczyzna zginął podobno w wyniku wypadku, a warto wspomnieć, że był pijakiem, więc David o swoim ojcu jak dotąd myślał jak najgorzej. Okazuje się jednak, że rzeczywistość wygląda zdecydowanie inaczej – Robert tak naprawdę starał się odzyskać swojego drugiego syna, którego oddał królowi George’owi w zamian za lekarstwa dla dzieci. David, dowiedziawszy się, że jego ojciec został zamordowany, postanawia rozpocząć błyskawiczną wendetę.

Twórcy serialu nie byliby sobą, gdyby cała sprawa opierała się tylko i wyłącznie na pomszczeniu Roberta i zabiciu króla George’a. Koniec odcinka to zdecydowanie mały plot twist, a pomoc udzielona Davidowi przez Hooka to tylko sprytny zabieg, mający na celu wywołanie wzruszenia u widzów, kiedy Hook prosi swojego przyszłego teścia o rękę Emmy. Taka błoga końcówka była konieczna, żeby nic nie było za proste – koniec końców to kapitan Hook okazuje się mordercą Roberta, a widz wyczuwa, że zbliża się wielki rozłam w rodzinie Emmy. Szkoda, ponieważ od kilku sezonów widzowie czekają na jakieś konkretne usankcjonowanie relacji pomiędzy Hookiem a jego wybranką, a tymczasem dostajemy kolejną dramę. Wygląda na to, że ślub będzie…. kiedyś. Można mieć tylko nadzieję, że chociaż w tym sezonie. W końcu nikt chyba nie wierzy, że Emma naprawdę polegnie w starciu z Gideonem.

Tymczasem Regina i Robin słodko i uroczo próbują żyć w całkiem nowej dla siebie sytuacji, z tym, że coś im to nie wychodzi. Cieszę się, że ten nowy Robin nie jest taki całkiem szlachetny, jak być powinien, ponieważ kolejny złodziej okradający bogatych, a dający biednym byłby już lekko nudny. Jest za to narwanym spryciarzem, wyraźnie mającym swoje ukryte motywy. Storybrook zdecydowanie czekają ciężkie czasy. Bardzo dobrze wypada w tym odcinku gra aktorska wcielających się w Reginę i Robina aktorów. Lana Parrilla oraz Sean Maguire to para, którą wciąż znakomicie się ogląda. Regina jest już zupełnie inną bohaterką i jej tkliwe spojrzenia zdecydowanie kontrastują ze wspomnieniami widzów o Złej Królowej, którą niegdyś była. Trzeba też wspomnieć w kontekście jej przemiany o scenie ze Śnieżką z tego odcinka. Obie panie, kiedyś śmiertelnie skłócone, pijące herbatkę i kulturalnie rozmawiające o uczuciach (nawet dwa razy w tym odcinku!) wypadają niezamierzenie zabawnie. Kilka sezonów temu kopałyby się przynajmniej pod stolikiem, jednak czasy wzajemnej nienawiści już dawno za nimi. Jakby nie patrzeć, to już szósty sezon Dawno, dawno temu i wiele się przez ostatnich kilkadziesiąt odcinków zmieniło. Oczywiście prócz statusu matrymonialnego Emmy i Hooka. No i efekty specjalne wciąż chwilami kłują w oczy, jak komputerowy Pinokio…

Odcinek Murder Most Foul dostarcza widzom właściwie tylko wiedzy na temat ojca Davida oraz jego mordercy. Poza tym drugie skrzypce gra Robin, ewidentnie knujący coś niedobrego. Tym razem pominięto współczesny wątek Belli, Golda oraz ich syna, Gideona, zapewne kryjącego się gdzieś i liżącego rany. A co do Golda – scena, w której bezinteresownie pomaga Robertowi w odnalezieniu syna jest perełką odcinka. Takie łagodne oblicze Rumplestiltskina to naprawdę coś nowego. Widać, że nigdy nie zapomniał o swoim zaginionym synu, a choć ta scenka to zaledwie kilka wypowiedzianych przez Rumplestiltskina słów, mile one zaskakują. Oby i przyszłe odcinki także zaskoczyły widzów.

Źródło: zdjęcie główne: ABC

Poznaj recenzenta

Karolina Szendera
Fanka wszystkiego co japońskie od... zawsze. Jej drugą ekranową pasją są brytyjskie seriale, w których zakochała się, odkąd obejrzała "Sherlocka". Uwielbia też fantastykę w każdej postaci, produkcje Marvela, malować i rysować, grać w remika czy próbować grać na skrzypcach. Nienawidzi horrorów, ponieważ nie lubi się bać.

Najlepsze z 24h

Wielu autorów
0 -

Seriale słusznie skasowane

W ostatnich dniach w internecie, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się zestawienia wyszczególniające produkcje…

Adam Siennica
0 -

Nowe seriale – jesień 2018. Zobacz…

Amerykańskie stacje ogłosiły nowe seriale, które zadebiutują w sezonie 2018/2019. W artykule przybliżę Wam poszczególne…

Adam Siennica
0 -

Pierwszy oficjalny opis fabuły Avengers 4

Nowy numer magazynu Licencing Global opublikował opis fabuły Avengers 4. Oto, czego mamy się spodziewać.

Paweł Krzystyniak
0 -

Pyrkon 2018 – relacja z poznańskiego…

W tym roku odbyła się kolejna, osiemnasta już edycja największej tego typu imprezy w Polsce,…

Adam Siennica
0 -

O czym jest nowy Predator? Znamy…

W końcu do sieci trafiają szczegół filmu Predator, który jesienią zadebiutuje w kinach. O czym…

Adam Siennica
0 -

Nowości na czerwiec 2018 w Netflix.…

Netflix rozkręca się z miesiąca na miesiąc, dodając coraz więcej kolejnych nowości do ofert platformy.…

Co o tym sądzisz?