„Extant”: Wymarcie – recenzja
Extant charakteryzuje się niespiesznym tempem, ciekawą historią i jak na razie niewykorzystanym potencjałem.
Extant charakteryzuje się niespiesznym tempem, ciekawą historią i jak na razie niewykorzystanym potencjałem.
Extant zaciekawia przedstawioną historią, która owiana jest tajemnicą. Scenarzyści serialu niespiesznie przedstawiają kolejne elementy układanki, opierając opowieść na postaciach, ich osobowości i zachowaniu, a nie akcji czy intrydze. Molly Woods w wykonaniu Halle Berry może się podobać - jest wyrazista, ludzka, niejednoznaczna i z przeszłością. Ponowne przyzwyczajanie się do życia na Ziemi w połączeniu z niecodziennymi okolicznościami, jakie spotkały Molly, to historia godna dobrego serialu. Zwłaszcza solidnie wygląda jej relacja z Ethanem, która próbuje poruszać różne głębsze kwestie istnienia i człowieczeństwa. Jest to interesujące, ale powinno stanowić dodatek.
Przewodnia intryga w 2. odcinku nadal jest bardzo niejasna. Co prawda, jako widzowie możemy domyślać się, że za całą sytuację odpowiedzialni są kosmici, ale tempo odkrywania tego przez postacie jest zbyt wolne i nie dostarcza wystarczająco dużo emocji. Sam epizod z utratą przytomności i USG to zbyt mało, by rozruszać tę historię. Więcej o całej sytuacji mówi historia Harmona, który przeżył prawie to samo co Molly. Wnioski nasuwają się same - szukali samicy do zapłodnienia, ale poza tym za wiele z tego nie wynika. Zbyt to powierzchowne, by mogło odpowiednio zainteresować i wywołać emocje.
[video-browser playlist="633592" suggest=""]
Tempo Extant w 2. odcinku jest bardzo wolne. Nie dzieje się zbyt dużo, ciekawość widza jest pobudzana zaledwie sporadycznie, ale ogląda się to nawet dobrze. Mimo tych ogólników i naciągnięć w jakiś sposób ta historia intryguje, bo widz chce się dowiedzieć, o co tak naprawdę chodzi i jaki dokładnie pomysł mają scenarzyści. Na razie cała narracja wydaje się rwana - relacja z Ethanem ciekawi, rola Sakamoto i jego wiedza o sytuacji także intryguje, ale już odkrywanie tajemnicy jest pozbawione większych emocji.
Extant na razie jest serialem przeciętnym. Widać w nim niezły pomysł, dobrze przedstawia futurystyczny świat (muzeum może się podobać) i ma przyzwoitą główną bohaterkę, ale brak tutaj przysłowiowego pazura.
Poznaj recenzenta
Adam SiennicaDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat