Przeczytaj w weekend

Fear the Walking Dead: sezon 5, odcinek 9 - recenzja

Czas na drugą połowę 5. sezonu Fear The Walking Dead. Oceniam nowy odcinek bez spoilerów.

Ocena recenzenta:
4/10

Czas na drugą połowę 5. sezonu Fear The Walking Dead. Oceniam nowy odcinek bez spoilerów.

Adam Siennica
Adam Siennica

Fear the Walking Dead wraca po krótkiej przerwie z kolejnymi odcinkami 5. sezonu. Jak to zawsze bywa, czekają widzów zmiany i nowy cel, który w tym przypadku jest misją bohaterów, by pomagać i ulepszyć ten okrutny świat. Przy okazji zadośćuczynić grzechom przeszłości, co w przypadku kilku postaci ma jak najbardziej sens. Kłopot w tym, że twórcy podjęli błędną decyzję w związku z tym, jak przedstawić widzom przemyślenia bohaterów i ich nową misję. Coś, co powinno angażować, ciekawić i emocjonować, nudzi i jest przekombinowane.

Serial nie raz pokazywał widzom ujęcia z kamery Al, by przedstawić jakieś rozmowy na istotny temat. Ta ciekawostka była w porządku, jeśli pojawiają się okazjonalnie. Małym spoilerem jest fakt, że cały odcinek jest oparty na takiej konwencji dokumentu, czyli wszystko obserwujemy z kamery bohaterów. Efekt? Festiwal nudy wynikającej z pokazywania scen ich codzienności, gdzie mamy dużo górnolotnych stwierdzeń, mało akcji o czymś. To sprawia wrażenie jakbyśmy oglądali zwyczajny zapychacz, bo cały odcinek nic nie wnosi do fabuły serialu. To, czym czas ekranowy jest wypełniony, można byłoby rozwiązać kilkuminutową sceną. Pusto, mdło i nieciekawie. Nie zapominajmy też o całym absurdzie chęci bohaterów do nagrywania ich poczynań w świecie, w którym sami nie wiedza, czy jest opcja, by to ktoś obejrzał.

Odcinek ma momenty, gdzie to znów Morgan staje się sercem opowieści, czy jest trochę spotkań z zombie, ale wiele to nie zmienia. Same szwendacze stały się praktycznie tylko ozdobnikiem tego serialu nie budującym żadnego zagrożenia dla bohaterów. Czemu ten świat ma być tak niebezpieczny i trudny, gdy łatwość zabijania żywych trupów tego nie pokazuje? Wiem, że tak ustalono już dawno w tym świecie, bo zawsze ludzie byli najbardziej groźni, ale ten odcinek przez to nie zyskuje. Wszelkie sceny z nimi nie budują napięcia, jak kiedyś, a to wina lekceważącego podejścia twórców do tych postaci.

Fear the Walking Dead daje odcinek o niczym, w którym tylko cliffhanger zapowiada bardzo powierzchownie, że coś będzie się dziać. Dokument o ludziach walczących jest bardzo nieudanym eksperymentem.

Polska premiera sezonu 5B odbędzie się 12 sierpnia o 3:00 i 22:00 na AMC Polska

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Fear the Walking Dead

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV