Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Głosy z odległej gwiazdy – recenzja mangi

Głosy z odległej gwiazdy to poruszająca opowieść o dwojgu nastolatków, których nagle zaczyna dzielić przestrzeń, czas i styl życia.

Głosy z odległej gwiazdy to manga trochę nietypowa, bo adaptująca istniejący krótki film animowany. 25-minutowa nostalgiczna historia, w której element dramatyczny wybija się znacznie ponad science fiction, zdobyła popularność i zaowocowała mangą wydaną w Polsce przez Waneko. Jak manga wypada w odbiorze?

Fabuła umieszczona została w niedalekiej przyszłości, gdy na Marsie odkryto pozostałości po cywilizacji tharsjańskiej i zaowocowało to w krótkim czasie niezwykłym skokiem technologicznym ludzkości i wojną z Tharsjanami. Ziemianie szybko organizują swoją obronę, w której główną rolę pełnią Tracery, wielkie roboty prowadzone przez pilota – wypisz, wymaluj generyczny mech znany z Gundama czy innego dzieła opartego na tego typu konstrukcjach. Noboru i Mikako są zwykłymi gimnazjalistami a ich przyjaźń pogłębia się, by z czasem móc przerodzić się w młodzieńcze uczucie – ale zanim to wszystko się wydarzy, Mikako wyznaje, że została wyselekcjonowana jako pilot Tracera.

Głosy z odległej gwiazdy - okładka mangi
Źródło: Waneko

Od tego momentu ich znajomość może być kontynuowana jedynie dzięki e-mailom – Mika wyjeżdża na szkolenie, podczas gdy Noboru kontynuuje swoje zwyczajne życie na Ziemi, ucząc się do egzaminów. Z czasem Mikako jest wysyłana coraz dalej, a jej wiadomości potrzebują coraz więcej czasu, by dotrzeć do Noboru, co obydwoje porównują do dawnej poczty, gdy czas oczekiwania na odpowiedź liczono w tygodniach. Kontakt staje się rzadszy, a obydwoje bardzo źle znoszą skutki, jakie to za sobą pociąga. Obsesyjne sprawdzanie wiadomości, poczucie przejmującej samotności, szukanie czegoś, co wypełni pustkę po tej drugiej osobie – chociaż dla czytelnika lektura jest szybka, czuje się przestrzeń i czas, które ich dzielą.

Znasz tę mangę?

Oceń:

0,0

A nie należy zapominać, że dzieli ich też kolosalna różnica w doświadczeniu życiowym. Noboru uczy się, studiuje, próbuje chodzić na randki i żyć tak normalnie, jak tylko się da. Dla niego czas płynie normalnie i obserwujemy go do momentu, gdy kończy 25 lat. Natomiast Mikako walczy w kosmosie, a skoki czasoprzestrzenne sprawiają, że dla niej czas płynie znacznie wolniej – jej historia toczy się na przestrzeni roku lub dwóch. Chciałoby się rzec, że cały wszechświat próbuje oddalić ich od siebie najdalej jak się da, zarówno fizycznie, jak i metaforycznie.

Głosy z odległej gwiazdy nie opiera się na akcji, chociaż obecność mechów mogłaby na to wskazywać, ale na więzi dwojga ludzi, których rozdzielono, zanim mieli okazję dojrzeć do zdefiniowania swojej relacji na poważnie. To piękna opowieść, smutna, ale dająca światełko nadziei.

Źródło: fot. Waneko

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
-

MCU – plakaty wszystkich filmów Kinowego…

Kinowe Uniwersum Marvela rokrocznie tylko się rozrasta, a wraz z kolejnymi filmami i serialami światło…

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Shang-Chi – kto zagra azjatyckiego herosa?…

Shang-Chi to kolejny bohater z komiksów Marvela, który doczeka się solowego filmu. Nie wiadomo jeszcze,…

Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Anton Volkov z popularnego portalu Trailer Track odnalazł nowe informacje na temat Avengers: Koniec gry.…

Michalina Reda
-

Gra o tron – Sophie Turner…

Sophie Turner jakiś czas temu sama przyznała się, że jest kiepska w zachowywaniu tajemnicy. Teraz…

Michalina Reda
-

Terry Gilliam uważa, że filmy superbohaterskie…

Terry Gilliam odniósł się do kina superbohaterskiego i przedstawił swoje zdanie - to po prostu…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.