Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Dziedzictwo. Hereditary – recenzja filmu

Lubię horrory ambitne, nietuzinkowe. Dziedzictwo. Hereditary śledziłem od czasu obejrzenia pierwszego zwiastuna. Dlatego też, gdy dzięki polskiemu dystrybutorowi dostałem możliwość obejrzenia tego filmu jako pierwszy w Polsce, z wypiekami na twarzy pognałem na specjalny pokaz. Czy nadzieje pokładane w tym filmie przełożyły się na rzeczywistość?

Kiedy umiera ciężko chora seniorka rodu Grahamów, w życiu jej córki, zięcia i dwójki wnuków wreszcie zaczyna panować spokój. Już po samej mowie pogrzebowej Annie (fenomenalna Toni Collette) czuć, że ulga bierze górę nad żalem. Szybko jednak okazuje się, że śmierć babci Graham to dopiero początek, staruszka pozostawiła po sobie znacznie więcej niż tylko słodko-gorzkie wspomnienia swoich najbliższych, zaś rodzina skrywa wiele sekretów i niewypowiedzianych żalów, które teraz zaczynają wychodzić na jaw.

Tak w skrócie przedstawia się fabuła nadnaturalnego horroru Dziedzictwo. Hereditary, będącego pełnometrażowym debiutem reżysera Ariego Astera. Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej, która sięga znacznie, znacznie głębiej. Reżyser miesza w swojej opowieści elementy znane z klasycznych opowieści o opętaniu, motywy choroby psychicznej, ostracyzmu społecznego, a nawet, czy może przede wszystkim, dramatu rodzinnego. Mikstura ta wyjątkowo dobrze przyrządzona zyskuje tym bardziej, że mimo iż nosi znamiona klasyki i sztampy, nie raz i nie dwa zaskakuje, a to bardzo rzadkie w dzisiejszych czasach.  Reżyser przez cały film dba o stopniowe budowanie napięcia, w zasadzie już od pierwszych minut prezentując nam masę detali, z pozoru nieistotnych, których znaczenie odkrywamy dopiero w miarę trwania seansu, łącząc je ze sobą w miarę zbliżania się do kulminacji tej mrocznej układanki.

Czymże jednak byłby reżyser i świetny scenariusz, jeśli aktorzy nie potrafiliby tego zagrać? W przypadku tego filmu jest dokładnie odwrotnie. Każda decyzja castingowa to strzał w dziesiątkę. Począwszy od wspomnianej Toni Collette w głównej roli, przez grającego jej męża Gabriela ByrneAlexa WolffaMilly Shapiro wcielających się w ich potomstwo, a skończywszy na całej gamie aktorów wspierających. Każdy z aktorów wnosi do swojej postaci wiele. Zaszczuta i coraz bardziej tracąca kontakt z rzeczywistością matka, uciekająca w świat swojej pracy, którą jest tworzenie przerażających, wręcz realistycznych dioram. Towarzyszą jej mąż i ojciec, który zdaje się być ostatnim bastionem spokoju i normalności w tej rodzinie, czy też potomstwo, zmagające się ze swoimi własnymi problemami i demonami. Nie ma tu źle zagranej roli czy zbędnej postaci. Jest za to jeden z najlepszych w ostatnich latach portretów popadania w szaleństwo i to nie z jednej tylko perspektywy.

Choć Dziedzictwo. Hereditary to przede wszystkim horror psychologiczny, nie jest on bynajmniej pozbawiony odpowiedniej dawki obrazowo pokazanych trupów, krwi i innych pyszności. „Odpowiednia dawka” jest tutaj zresztą zwrotem kluczowym, bowiem jak wszystko inne w tym filmie, tak i te elementy stosowane są przez twórców z rozwagą, stopniowo i z natężeniem stosownym do narracji. Prezentacja owych krwawych fragmentów jest z jednej strony stonowana na tyle, by nie wywołać zbyt drastycznej reakcji u widza, choć może to mnie uodporniło oglądanie filmów gore, jednak fakt, że momenty te nadchodzą często niespodziewanie, daje odpowiedni efekt. Jasne, parę razy mamy też tani jump scare, jednak i tutaj są one dobrze uzasadnione i wplecione w obraz, nie zaś wrzucone na siłę, by dać widzowi okazję do przestraszenia się.

Jeśli chodzi o warstwę techniczną produkcji, dla mnie jest to osobiście czysta poezja. Zacznijmy może od zastosowanej kolorystyki, która idealnie podkreśla klimat i nastrój. Uwielbiam takie zabawy barwami, kontrastami podkreślającymi istotne elementy. Tutaj nawet poblask głupiej grzałki elektrycznej ma swoje znaczenie i jest zwiastunem czegoś istotnego. A do tego dochodzi jeszcze dźwięk… Dawno nie widziałem filmu, który tak mocno stawiał na to, co słyszymy. Ten obraz to nie tylko kawał niesamowitej pracy reżysera i aktorów, ale także operatorów kamer, dźwiękowców i ludzi odpowiedzialnych za postprodukcję. Czuć, że cała ekipa pracująca nad Dziedzictwo. Hereditary włożyła w ten film całe swoje serce.

Na koniec jeszcze należy zadać sobie pytanie, czy Dziedzictwo. Hereditary jest filmem strasznym? Bardzo, choć nie w klasycznym tego słowa rozumieniu. Nie przyprawi nas o palpitacje serca z powodu tego, co właśnie zobaczyliśmy na ekranie. Zamiast tego, trzyma on widza w stanie ciągłego napięcia i niepewności, nie pozwala się zrelaksować ani na moment. Przez cały seans towarzyszy nam poczucie, iż coś się wydarzy, a kiedy się już to dzieje, okazuje się, że to tylko element czegoś większego i groza jeszcze nie minęła. Nawet w finale dwa razy ma się wrażenie, że to już koniec, a później znowu jesteśmy zaskakiwani.

To film, który jeszcze przez jakiś czas po seansie zostawia nas z pytaniami, na które sami sobie musimy znaleźć odpowiedź. Mimo że zakończenie jest zamknięte, to jednak ścieżka do niego nie jest aż tak oczywista, a jej wyeksponowane elementy to tylko część prawdy, którą musimy ułożyć sobie sami. I może nie jest to zbyt skomplikowane, ale w dobie obrazów, które podają nam wszystko na tacy, stanowi miłe zaskoczenie, zmuszające widza do ruszenia szarymi komórkami. Dlaczego więc mimo zachwytów taka ocenia? Czemu nie 10? Właśnie przez wspomniane zamknięte zakończenie. Ono samo niestety pozbawione jest tego efektu WOW i prezentuje jedynie dobry poziom.

Premiera horroru Dziedzictwo. Hereditary odbędzie się w Polsce już 22 czerwca.

Źródło: Fot. PalmStar media
Dziedzictwo. Hereditary

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.