Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "

 

Advertisement

 

Ocena recenzenta:
9/10

Jak działa wszechświat

Nie jest łatwo być nastolatkiem, zwłaszcza, kiedy nazywa się Alex Woods i trzeba stawić czoła nie tylko meteorytowi, mamie, kolegom w szkole, ale przede wszystkim całemu wszechświatowi.

Debiutancka powieść Gavina Extence’a, Wszechświat kontra Alex Woods, stała się światowym bestsellerem i fenomenem. Zdobyła nawet zaszczytne miano książki roku Amazona, a prawa do jej tłumaczenia sprzedano do 16 krajów. Na czym tak właściwa polega fenomen przygód nastoletniego Alexa?

Akcja powieści zaczyna się w momencie, kiedy główny bohater zostaje zatrzymany przez straż graniczną w Dover. Cała ta sytuacja nie wygląda za dobrze. Chłopak ma przy sobie sporą ilość marihuany, pokaźną sumę gotówki, a na siedzeniu pasażera urnę z prochami. Gorzej chyba być nie może. Na dodatek szuka go policja w całej Europie. Nie jest to pierwszy raz, kiedy chłopak trafia na czołówki gazet i jest wokół niego spore zamieszanie. W momencie zatrzymania na granicy, Alex postanawia opowiedzieć czytelnikowi historię swojego odrobinę niecodziennego życia.

Wszechświat kontra Alex Woods to nie tylko powieść, która jest sprawnie napisana i nie raz czytelnika rozbawi czy wprawi w zakłopotanie. To przede wszystkim historia o trudach bycia innym w uporządkowanym na siłę świecie. Jest to słodko-gorzka satyra na temat niemłatwiego dorastania, zwłaszcza, jeśli odstaje się trochę od tak zwanej normy. Jest to też opowieść o ważnej roli przyjaźni, oddaniu się drugiemu człowiekowi, spełnianiu marzeń i dążeniu do celu, ale nie za wszelką cenę.

Książka napisana jest z lekkością, a do tego zaserwowana jest spora dawka typowego brytyjskiego humoru. Extance wprowadza czytelnika nie tylko do świata Alexa, ale też stara się wtajemniczyć go w meandry astronomii, astrofizyki, astrologii, neurologii i książek Kurta Vonneguta. Nawet zagorzali fani Harry Pottera znajdą tu coś dla siebie.

Powieść zaskakuje ze strony na stronę, ale nie tylko nagromadzeniem przygód głównego bohatera. Alex odbywa fascynującą podróż w głąb siebie i czytelnika. Ten stworzony przez Extance’a naiwny i prostolinijny świat nastolatka każe nam spojrzeć inaczej na otaczającą nas rzeczywistość i dostrzec rzeczy błahe, a zarazem piękne.

Jest to książka, którą trzeba przeczytać. Każdy musi poznać przygody Alexa, żeby zrozumieć skomplikowane działanie wszechświata. Tę powieść najlepiej charakteryzują słowa jednego z bohaterów dotyczące „Trzęsienia ziemi” Kurta Vonneguta: Świetne czytadło, oczywiście, ale jednocześnie książka, która nie traktuje siebie zbyt poważnie.

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead znów zaskakuje. 10. odcinek jest pięknym podsumowaniem poprawy jakości, w którym sama…

Ocena recenzenta:
8
Wiktor Fisz
-

Doom Patrol: sezon 1, odcinek 1…

Kolejna telewizyjna historia o superbohaterach. Tego właśnie świat potrzebuje. A co powiecie na opowieści o…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
spoilery
-

Shazam! – herosów i złoczyńców będzie…

Do sieci trafiły zdjęcia zabawek promujących film Shazam! - potwierdzają one, że na ekranie zobaczymy…

Piotr Piskozub
-

MCU, X-Men i nie tylko. Marvel…

Na konwencie Toy Fair 2019 Marvel pokazał całą serię zabawek związanych z MCU, X-Men i…

Michalina Reda
breaking
-

Punisher i Jessica Jones skasowane. Koniec…

Punisher i Jessica Jones to seriale, które zostały oficjalnie skasowane przez Netflixa. Nie będzie nowych…

Michalina Reda
-

Avengers: Koniec gry – pełny zwiastun…

Kevin Smith wypowiedział się na temat promocji filmu Avengers: Koniec gry. Jego zdaniem, Marvel nie…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 35 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]