Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
9/10

Jak działa wszechświat

Nie jest łatwo być nastolatkiem, zwłaszcza, kiedy nazywa się Alex Woods i trzeba stawić czoła nie tylko meteorytowi, mamie, kolegom w szkole, ale przede wszystkim całemu wszechświatowi.

Debiutancka powieść Gavina Extence’a, Wszechświat kontra Alex Woods, stała się światowym bestsellerem i fenomenem. Zdobyła nawet zaszczytne miano książki roku Amazona, a prawa do jej tłumaczenia sprzedano do 16 krajów. Na czym tak właściwa polega fenomen przygód nastoletniego Alexa?

Akcja powieści zaczyna się w momencie, kiedy główny bohater zostaje zatrzymany przez straż graniczną w Dover. Cała ta sytuacja nie wygląda za dobrze. Chłopak ma przy sobie sporą ilość marihuany, pokaźną sumę gotówki, a na siedzeniu pasażera urnę z prochami. Gorzej chyba być nie może. Na dodatek szuka go policja w całej Europie. Nie jest to pierwszy raz, kiedy chłopak trafia na czołówki gazet i jest wokół niego spore zamieszanie. W momencie zatrzymania na granicy, Alex postanawia opowiedzieć czytelnikowi historię swojego odrobinę niecodziennego życia.

Wszechświat kontra Alex Woods to nie tylko powieść, która jest sprawnie napisana i nie raz czytelnika rozbawi czy wprawi w zakłopotanie. To przede wszystkim historia o trudach bycia innym w uporządkowanym na siłę świecie. Jest to słodko-gorzka satyra na temat niemłatwiego dorastania, zwłaszcza, jeśli odstaje się trochę od tak zwanej normy. Jest to też opowieść o ważnej roli przyjaźni, oddaniu się drugiemu człowiekowi, spełnianiu marzeń i dążeniu do celu, ale nie za wszelką cenę.

Książka napisana jest z lekkością, a do tego zaserwowana jest spora dawka typowego brytyjskiego humoru. Extance wprowadza czytelnika nie tylko do świata Alexa, ale też stara się wtajemniczyć go w meandry astronomii, astrofizyki, astrologii, neurologii i książek Kurta Vonneguta. Nawet zagorzali fani Harry Pottera znajdą tu coś dla siebie.

Powieść zaskakuje ze strony na stronę, ale nie tylko nagromadzeniem przygód głównego bohatera. Alex odbywa fascynującą podróż w głąb siebie i czytelnika. Ten stworzony przez Extance’a naiwny i prostolinijny świat nastolatka każe nam spojrzeć inaczej na otaczającą nas rzeczywistość i dostrzec rzeczy błahe, a zarazem piękne.

Jest to książka, którą trzeba przeczytać. Każdy musi poznać przygody Alexa, żeby zrozumieć skomplikowane działanie wszechświata. Tę powieść najlepiej charakteryzują słowa jednego z bohaterów dotyczące „Trzęsienia ziemi” Kurta Vonneguta: Świetne czytadło, oczywiście, ale jednocześnie książka, która nie traktuje siebie zbyt poważnie.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

W MCU i DCEU starali się…

W sieci pojawiła się lista aktorów, którzy starali się o zupełnie inne role w MCU,…

Piotr Piskozub
-

Teoria – w Avengers: Endgame Tony…

W sieci pojawiła się nowa teoria na temat Avengers: Endgame, według której Tony Stark w…

Karolina Szendera
spoilery
-

Powrót do przeszłości: Zobacz zdjęcia z…

Czas na kolejny artykuł z cyklu, w którym będziemy przybliżać Wam kulisy kultowych filmów. Oto…

Michalina Reda
-

Filmy 2019: premiery kinowe roku –…

Rok 2019 to czas zupełnie nowych premier kinowych. Sprawdźcie, co dobrego wejdzie na ekrany kin…

Adam Siennica
-

Zabójcze maszyny – film jest spektakularną…

Zabójcze maszyny były promowane jako wielki film science fiction. A wychodzi na to, że nikogo…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Titans – czy Batman na pewno…

W sieci znalazły się już zdjęcia i opis finałowego odcinka pierwszego sezonu serialu Titans.

Co o tym sądzisz?