Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
8/10

Kossakowie. Biały mazur – recenzja książki

Biografia jest szalenie wymagającym gatunkiem literackim. Bardzo łatwo jest zanudzić czytelnika faktografią, albo napisać książkę najeżoną plotkami rodem z niektórych portali internetowych. Biały mazur jest przykładem na to, że można napisać wyważoną, stonowaną pozycję dokumentującą historię rodu prawdziwych artystów.

Ród Kossaków na stałe zapisał się w polskiej historii, dając narodowi i światu znakomitych malarzy (Juliusza i Wojciecha), poetkę (Marię Pawlikowską-Jasnorzewską) i dwie pisarki (Magdalenę Samozwaniec i Zofię Kossak-Szczucką) i znaną biolog i przyrodnika (Simonę Kossak). Moja pierwsza styczność z historią tej znakomitej i barwnej rodziny miała miejsce przy lekturze Marii i Magdaleny Magdaleny Samozwaniec. Zauroczył mnie ten zaiste sielankowy obraz rodziny przepełniony miłością i humorem charakterystycznym dla Samozwaniec. Gdy do książki wróciłam po wielu latach, między wierszami dało się odczuć, że nie wszystko było takie idealne, tym chętniej sięgnęłam po Biały mazur.

Warto przez chwilę pochylić się nad samym tytułem książki Jureczko. Biały mazur to dość specyficzny taniec i użycie go do zatytułowania biografii okazuje się jak najbardziej zasadne. Do białego mazura to panie proszą panów. Czyli przejmują pewnego rodzaju prowadzenie. Ponad to jest to już ostatni taniec, zazwyczaj tańczony nad ranem. Tak jest i w tym przypadku, patrzymy przez pryzmat kobiet i jesteśmy świadkiem gaśnięcia rodu i pewnego rodzaju końca świata.

Joanna Jurgała -Jureczka zajmuje się rodem Kossaków od wielu lat. W swoim dorobku literackim ma już jedną pozycję pt.: Kobiety Kossaków. Sama jest historykiem literatury specjalizującym się w dwudziestoleciu międzywojennym. W Białym mazurze widać rzetelność naukowca i skrupulatną kwerendę. Na szczęście nie jest to nudna praca naukowa i wszystko to jest opowiedziane dość lekkim i przyjemnym stylem. Miłym urozmaiceniem są fotografie przedstawiające członków rodu z różnych epok.

Kossakowie. Biały mazur - okładka
Źródło: Zysk i S-ka

Autorka w Białym mazurze pokazuje nam świat Kossaków oczami kobiet. W biografii można na dobrą sprawę wyróżnić dwie części. Pierwsza z nich poświęcona jest Zofii Kossak-Szczuckiej, druga zaś dotyczy Marii Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej. Te kobiety niby pochodzą z jednego rodu i połączone są wcale nie tak odległymi więzami pokrewieństwa, a jednak tak wiele je różni.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Zofia to patriotka i miłośniczka skromności i tradycji. Dużo przeżyła w życiu, sama miała dość wiele mówiące i przygnębiające przezwisko Pożoga. Taki z resztą nosi tytuł jedna z jej najbardziej znanych powieści.  Jej część w Białym mazurze jest bardzo emocjonalna, szalenie ciekawa, ale też wymagająca. Autorka stara się przeplatać przeszłość i współczesność Szczuckiej. Jest to jak najbardziej ciekawe, ale wymaga od czytelnika olbrzymiego skupienia nad lekturą. Druga część biegnie już normalnym trybem i bez przeskoków w czasie poznajemy dole i niedole rodu Kossaków.

Biały mazur jest przykładem bardzo dobrej i obiektywnej biografii. Odbrązawia ród, autorka nie waha się umieszczać informacji o skandalach z udziałem Kossaków. Jednocześnie jest możliwie daleka od plotkarstwa i poszukiwania taniej sensacji. Jeśli ktoś chce przeczytać dobrą biografię lub jest miłośnikiem tej rodziny, będzie na pewno usatysfakcjonowany.

Źródło: fot. Zysk i s-ka
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Seksapil to moc? Bohaterki komiksów w…

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego niektóre superbohaterki wyglądają w komiksach tak, jakby balansowały na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – Kapitan Marvel…

Avengers: Koniec gry trafi do kina za ledwie ponad miesiąc. Napływ informacji powoli zwiększa się,…

Adam Siennica
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

Do końca 9. sezonu The Walking Dead zostały tylko 2 odcinki. Zwiastun i zdjęcia zapowiadają…

Dawid Muszyński
-

Miłość, śmierć i roboty: sezon 1…

David Fincher i Tim Miller przedstawiają zbiór krótkich, niezwiązanych ze sobą animowanych historii. Jak wypada…

Ocena recenzenta:
8
Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – plakat…

Pewnego razu w Hollywood to najnowszy film w reżyserii Quentina Tarantino. Promocja ruszyła.

Adam Siennica
-

Toy Story 4 – pełny zwiastun…

Toy Story 4 to najnowszy kinowy film studia Pixar. Kontynuacja przygód popularnych bohaterów zawita na…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.