Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
6/10

Księga czarownic: sezon 1, odcinek 7 i 8 (finał sezonu) – recenzja

Księga czarownic zakończyła emisję 1. sezonu i choć historię naprawdę dobrze mi się oglądało, nie da się dłużej przymykać oka na niewybaczalne głupotki i przesadnie ckliwe momenty.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Mniej więcej od połowy serialu Diana i Matthew są jak papużki nierozłączki i mamy okazję obserwować ich głównie w romantycznych uniesieniach czy na patrzeniu sobie w oczy. Ostatnie odcinki serialu nie są w tym względzie inne – choć głównym tematem jest nabywanie przez Dianę mocy, i tak zostało to zilustrowane amorkami i serduszkami. Zdecydowanie za dużo tu scen miłosnych – uczucie, które łączy głównych bohaterów, jest nam przedstawiane jako niezwykle silne, tymczasem przez wszystkie te ckliwe sceny czy niezręczne ujęcia w łóżku sprawia to po prostu wrażenie czegoś niepoważnego. I gdy po raz kolejny słyszę wyznania o miłości, nie mogę zareagować inaczej jak głośnym westchnięciem z politowaniem i wywróceniem oczami do góry.

Już w zeszłym tygodniu, gdy przy napisach końcowych zapowiadano, co wydarzy się w kolejnym odcinku, miałam nadzieję na trochę dynamicznej akcji – szykowało się bowiem, że Matthew będzie umierający, co jest dobrym punktem do zawiązania wątku nawet na kilka odcinków. Nic bardziej mylnego – bohater owszem, może i umierał, ale Diana w mig go uleczyła, pozwalając mu napić się swojej krwi. Moment, który uznawałam za potencjalnie trzymający w napięciu, był niczym innym jak dwiema minutami gadaniny, w dodatku nie wywołującej żadnych emocji. Sama walka z wampirzycą natomiast jest kompletnym zawodem – wystarczy jeden podmuch ognia ze strony Diany i potężna krwiopijczyni znika jak gdyby nigdy nic, a nasza zakochana para dalej może pielęgnować swoje uczucie, już bez udziału osoby trzeciej.

Sam fakt, że Diana tak szybko opanowuje magię, trochę gryzie się z zapowiedziami, jak to wiele nauki teraz ją czeka. Na początku bohaterka nie może nawet zapalić świeczki, by chwilę później na życzenie latać czy strzelać ognistymi strzałami. Ba – początkowo jest jak dziecko we mgle, pojawia się i znika w losowych miejscach, by jeszcze w tym samym odcinku w pełni świadomie przenosić się w czasie. W tym miejscu ponownie ubolewam, że twórcy zdecydowali się ją „podszkolić” dopiero teraz – widać, że te postępy w nauce są robione na ostatnią chwilę, dlatego, że kończy nam się sezon i zwyczajnie wypadałoby coś pokazać. Brak w tym konsekwencji, a głównej bohaterce zdecydowanie za łatwo wszystko przychodzi, z czego biorą się scenariuszowe głupoty. A skoro już o głupotach mowa, nie omieszkam przytoczyć konkretnej sceny, którą nie wiem jak skomentować – ogarnięty żądzą krwi Matthew rzuca się w pościg za Dianą, nie mogąc się oprzeć i szykując się do ataku, tymczasem wystarczy tylko jeden jej uśmiech i wylądowanie z powrotem na ziemi, by cały zew totalnie w nim ucichł. Jeszcze sekundę temu był z niego zabójczy drapieżnik, tymczasem gdy czarownica ląduje w jego ramionach wszystko jest dalej w jak najlepszym porządku. Zgrzyt nie do wybaczenia.

A Discovery of Witches - zdjęcie
fot. materiały prasowe

W serialu nadal bardzo podoba mi się scenografia – cieszę się, że na te dwa ostatnie odcinki akcję przeniesiono do domu ciotek Diany, ponieważ jest to miejsce sympatyczne, bardzo przytulne i wyraźnie ociekające magią. Na plus także olbrzymie dynie i inne dekoracje halloweenowe – budzi to przyjemne skojarzenia i widz rzeczywiście może się tam przez chwilę poczuć dobrze i bezpiecznie. Na takie miejsca akcji bardzo miło się patrzy – mam nieodzowne skojarzenia z Norą Weasleyów z serii Harry Potter. Jak na dom czarownic, lepszego nie dało się wymyślić – wizualnie wciąż jest bajecznie i wdzięcznie.

Dwa ostatnie odcinki serialu może i były za bardzo przegadane i skupione tylko na pożegnaniach, jednak przyszłość serialu i tak rysuje się w ciekawych barwach. Zaproponowano nam cliffhanger, gdzie główni bohaterowie muszą stanąć oko w oko z prawdziwym zagrożeniem i szybko podejmować kolejne decyzje – zawieszenie akcji w takim momencie sprawia, że mimowolnie chciałoby się wiedzieć, co będzie dalej. Jak wiemy, Księga czarownic doczeka się 2. i 3. sezonu i przyznam, że mimo wszystko chętnie je obejrzę – choć na końcowej prostej jest parę rzeczy do zarzucenia, serial i tak ogląda się z zainteresowaniem, ponieważ ta historia zwyczajnie wciąga. Czuć, że to wszystko bazuje na głębszej powieści z duszą – czasem tylko produkcja pada ofiarą uproszczeń scenariuszowych czy kiepskiej realizacji. Niemniej jednak, świat zaprezentowany w tym serialu ma potencjał i liczę, że w przyszłości twórcy umiejętniej z niego skorzystają. W tym tygodniu 6.5/10.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
 

 

Księga czarownic

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Gotuj się na Avengers: Koniec gry!…

Przed premierą filmu Avengers: Koniec gry chcemy Wam przedstawić listę gadżetów i artbooków, które mogą…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – co trzyma…

Drugi zwiastun filmu Avengers: Koniec gry może rzucać nowe światło na fabułę - istotne znaczenie…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Flash – zaskoczeni tożsamością Cykady? Lepsze…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Flash, na których pojawia się prawdziwa osoba…

Paweł Krzystyniak
-

Marvel’s Spider-Man: Fan połączył dwa kostiumy…

W Marvel's Spider-Man znajdziemy mnóstwo kostiumów dla Pajączka, ale nie przeszkadza to fanom na tworzenie…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny potwierdza swoją klasę w 9. sezonie. Chyba nigdy nie…

Ocena recenzenta:
9
Norbert Zaskórski
-

Once Upon a Time in Hollywood…

W sieci zadebiutował pierwszy, oficjalny plakat promujący nowy film reżysera Pulp Fiction i Bękartów wojny.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.