Księgi Magii. Tom 1: Dobór składu - recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 12 listopada 2020Księgi magii autorstwa amerykańskiej scenarzystki Kat Howard oraz rysownika Toma Fowlera to już czwarta seria z nowej linii wydawniczej DC Comics, zatytułowanej Sandman Uniwersum. W tym przypadku mamy do czynienia z dalszymi losami Timothy’ego Huntera – młodego czarodzieja z kart pierwotnej mini serii pomysłu „ojca” Śnienia, Neila Gaimana. Jak wypada kolejna wizyta w magicznym świecie, z którego inspiracje czerpała J. K. Rowling podczas pisania pierwszych tomów przygód Harry’ego Pottera?
Księgi magii autorstwa amerykańskiej scenarzystki Kat Howard oraz rysownika Toma Fowlera to już czwarta seria z nowej linii wydawniczej DC Comics, zatytułowanej Sandman Uniwersum. W tym przypadku mamy do czynienia z dalszymi losami Timothy’ego Huntera – młodego czarodzieja z kart pierwotnej mini serii pomysłu „ojca” Śnienia, Neila Gaimana. Jak wypada kolejna wizyta w magicznym świecie, z którego inspiracje czerpała J. K. Rowling podczas pisania pierwszych tomów przygód Harry’ego Pottera?
Oryginał należy do wczesnych prac brytyjskiego mistrza pióra (1990 rok), w których wykazał się on dużą kreatywnością, pomysłowością i doskonałym operowaniem komiksowym medium. Złożony z czterech części tytuł, w zgrabny sposób nawiązywał do powstającego ówcześnie cyklu Sandman, który przyniósł Gaimanowi duży splendor oraz uznanie czytelników i krytyków. W Księdze Magii Brytyjczyk pełnymi garściami czerpie z bogatej spuścizny uniwersum DC Comics. Na łamach miniserii pojawiają się mniej lub bardziej znani bohaterowie komiksów sygnowanych marką Batman, choćby: John Constatine, Phantom Stranger czy Doctor Occult. Wspomniane postaci są przewodnikami Timothy’ego po obcych wymiarach i nieznanych światach, a cała historia jest połączeniem czystej grozy, magii, new weird oraz opowieści inicjacyjnej.
Recenzowany komiks rozpoczyna się od telegraficznego streszczenia pierwotnej historii Gaimana. Tim to butny, skory do zwad i wpadania w tarapaty, niepokorny nastolatek. Jego matka zaginęła w tajemniczych okolicznościach, a ojciec cały czas spędza przed ekranem telewizora w stanie permanentnej apatii i bezsilności. Żeby tego było mało młodzieniec jest celem drwin i poniżeń ze strony szkolnego cwaniaka, Tylera. Protagonista serii, według zapewnień jego wcześniejszych przewodników, ma zostać największym magiem na świecie. Pomoc w osiągnięciu tego celu przychodzi z nieoczekiwanej strony, pomocnej nauczycielki, pani Rose. W codziennych problemach i walce z przeciwnościami losu wspiera go natomiast koleżanka z klasy (Ellie) oraz wierna sówka. Timothy będzie musiał przebyć długą i niebezpieczną podróż, aby odkryć swe moce i przeznaczenie, a nade wszystko odnaleźć skrywającą mroczny sekret rodzicielkę.
Niezadowalająco wypada kreacja młodego Huntera, a zwłaszcza jego motywacja, działania oraz niemrawa osobowość. Właściwie nie wiemy, dlaczego Tim ma zostać najpotężniejszym czarnoksiężnikiem i co wyróżnia go spośród innych osób władających magią. Niezbyt dobrze wypada także jego relacja z panią Rosą, przyjaźń z Ellie czy lakoniczne rozmowy z ojcem, a także szkolny los młodzieńca. Na szczęście znacznie lepiej prezentuje się mroczny klimat całej historii oraz rozdział, w którym nastolatek udaje się do samego Śnienia. W Krainie Snów spotyka on znajome nam postaci (vide: Kain i Abel, Ewa, kruk Matthew czy sam Morfeusz w zupełnie nowej formie), dowiadując się ciekawych faktów o swym przeznaczeniu. Momentami komiks wchodzi w rewiry charakterystyczne dla kina grozy, krwawych horrorów czy mrocznej magii, co na pewno przysłużyło się recenzowanej pozycji. W tym miejscu należy przywołać mrożącą krew w żyłach scenę czytania z wnętrzności zamordowanej agentki sił ciemności.
Pierwszy tom serii (Dobór składu) należy uznać za średniej jakości komiks grozy. Starszych czytelników znających pierwotną serię Gaimana, opowieść Kat Howard niczym nie zaskoczy i zainteresuje. Niniejszy tom nie wyróżnia się wśród komiksów o zbliżonej tematyce, choć należy pochwalić mocno kreskówkowe rysunki Toma Fowlera, a zwłaszcza klimatyczne okładki Josha Middletona i Kai Carpenter. Z niepokojem będę oczekiwał kolejnych części nowej Księgi magii.
Poznaj recenzenta
Mirosław SkrzydłoDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat