Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Księżniczka popiołu – recenzja książki

Autorzy prześcigają się w tworzeniu kolejnych historii dla młodzieży osadzonych w realiach fantasy. Ale tylko nielicznym udaje się również trafić do starszych odbiorców. Jak w tym gronie odnajduje się Księżniczka popiołu autorstwa Laury Sebastian?

Księżniczka Popiołu opowiada historię Theodosi, która jako mała dziewczynka była świadkiem morderstwa swojej matki. Tego dnia Kaiser odebrał jej rodzinę, kraj i imię. Theo została koronowana na Księżniczkę Popiołów, otrzymując hańbiący tytuł, miała się wstydzić w nowym życiu spędzonym jako więzień.

Narracja prowadzona jest z perspektywy Theodosi, czyli tytułowej księżniczki popiołu. Trzeba przyznać, że autorka nie stroniła w swojej książce od brutalności. Czytelnik razem z bohaterką ma okazję przeżywać wszystkie kary, które wymierza jej bezwzględny władca. Razem z nią nieustannie doświadcza aktów przemocy i kpin ze strony rządzącego tyrana i jego pobratymców. Mimo traumatycznej przeszłości i tego co dzieje się na zamku Theo to silna bohaterka, która dzielnie stawia czoła przeciwnościom. Jednakże z początku wydaje się lekko pogodzona z tragiczną sytuacją, w której się znajduje. Sama nie próbuje jej zmienić, ale tli się w niej nadzieja na ratunek ze strony wiernych jej poddanych. Przysłowiowa czara goryczy przelewa się, gdy Kasier zmusza ją do popełnienia morderstwa. Dopiero wtedy Theo nawiązuje kontakt z ukrywającymi się rebeliantami i zaczyna spiskować przeciwko władcy.

Księżniczka popiołu - okładka
Źródło: Zysk i S-ka

Skupienie się tylko na głównej bohaterce sprawiło, że ucierpiały postacie drugoplanowe, które zostały dość słabo nakreślone. Przez to, że autorka poświęciła wiele miejsca wewnętrznym rozterkom Theo, o pozostałych bohaterach niewiele wiadomo, a niektórzy z nich mogliby pociągnąć za sobą interesujące historie. Dzieje się tak na przykład z Blaisem, którego tragiczna przeszłość i pobyt w kopalni zostają ledwie zarysowane. Jest jednak nadzieja, że autorka postanowi rozwinąć pozostałych bohaterów w kolejnych odsłonach swojej serii.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Akcja od początku powieści mknie do przodu, co niestety nie jest zaletą. Przeskakujemy z jednego wydarzenia w drugie i ma się wrażenie, że zabrakło w międzyczasie jakiegoś wyjaśnienia. Nie wiemy dlaczego Kaiser zaatakował matkę Theodosi, ani też co działo się przez dziesięć lat, które Theo spędziła jako księżniczka popiołu. Autorka słowo wyjaśnienia wrzuca w paru przypadkowych miejscach i to trochę nie wystarczy. Również przemiana głównej bohaterki następuje nagle i niespodziewanie. Czytelnik miejscami ma wrażenie, że ominął jakiś ważny fragment, a nawet rozdział, który miał być wprowadzeniem do dalszych wydarzeń.

Po pierwszych kilkunastu stornach Księżniczka popiołu zapowiada się na całkiem interesującą pozycję fantasy z buntem przeciw władzy, pełną spisków i pałacowych intryg. Niestety później autorka zrobiła ze swojej powieści  kolejny młodzieżowy romans, który jest tak schematyczny i powtarzalny, że od początku wiadomo jak to się skończy. Mimo wszystko Księżniczkę popiołu czyta się dobrze, a lektura mija szybko. To z pewnością ciekawa propozycja dla młodszych miłośników fantasy oraz dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym gatunkiem. Na plus można zaliczyć końcówkę, która przynosi parę zaskoczeń i sprawia, że ma się ochotę sięgnąć po kolejne odsłony tej serii.

Źródło: fot. Zysk i s-ka

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Miłość, śmierć i roboty – najlepsze…

Na platformie Netflix pojawił się rewelacyjny serial Miłość, śmierć i roboty. To dobry moment na…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – co się…

Benedict Wong pojawił się na chwilę w filmie Avengers: Wojna bez granic. Podczas AMA na…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – poster zdradza…

Avengers: Koniec gry startuje z poważną promocją filmu. Do sieci trafił nowy plakat oraz kolejny…

Michalina Reda
-

Gra o tron – kto zginie…

Gra o tron powróci już w przyszłym miesiącu, a w sieci pojawiły się przewidywania mówiące…

Michał Kujawiński
-

Kanał YouTube z Blok Ekipą został…

Kanał SPInkafilmstudio został zamknięty w serwisie YouTube. Czy powodem było udostępnienie serialu Egzorcysta?

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów niczym Obcy…

Wygasło embargo na relacje z planu filmu Godzilla 2: Król potworów. Z różnych wywiadów poznajemy…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.